Reklama

Reklama

Reklama video

Pasjonujące smaki: Domowy humus

Czym tak naprawdę jest humus? Danie to pochodzi z Libanu i składa się z ciecierzycy. A kolejnym głównym składnikiem jest pasta sezamowa, zwana tahini. Rzekomo z tym przepisem związany jest kulinarny (niestety nie tylko) konflikt pomiędzy Izraelem i Libanem, dotyczący kwestii, które państwo jest kolebką humusu.

Zapominając o tych sporach, weźmy się za ciecierzycę. Ważnym elementem jest jej wcześniejsze przygotowanie.

Składniki: – 1 szklanka cieciorki – ½ szklanki pasty Tahini Pozwolę sobie zauważyć, iż sezam ma całą moc przyswajalnego wapnia, które na dobrą sprawę jest znaczenie bardziej wartościowe, niż te, które spotkamy w produktach mlecznych. Albo domowy przepis na

wykonanie pasty sezamowej: 1 szklanka sezamu i kilka łyżek (2-3) oleju. Zaczynamy od przyprażenia na suchej patelni (na małym ogniu) ziarenek sezamu, które mieszamy aż się zarumienią (na dodatek poczujemy w odpowiednim momencie cudowny ich zapach). Następnie przenosimy je do pojemnika blendera i stopniowo dodajemy olej, cały czas miksując. Lepiej na początku dodać go mniej, żeby później ewentualnie dodać odrobinę więcej. Efektem końcowym ma być idealnie gładka, wręcz aksamitna konsystencja.

Cd składników: – soda oczyszczona – 2 listki laurowe – sok z polówki cytryny – 2 ząbki czosnku wyciśnięte przez praskę – obowiązkowo 1 łyżeczka mielonego kuminu (doskonale wpływa na trawienie) – sól – odrobina oliwy do polania humusu na wierzchu (tuż przed podaniem) – opcjonalnie: garść posiekanej natki zielonej pietruszki – woda, którą dodajemy stopniowo pod koniec blenderowania naszego humusu Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie ciecierzycy do naszej pasty. Do tego zadania nieodzowna okaże się soda. Najpierw moczymy cieciorkę w wodzie (tak, aby ilość jej przykryła nasze „koraliki”) przez cała noc z dodatkiem 2 łyżek sody. Płuczemy dokładnie na sicie i wrzucamy do garnka. I uwaga 1/2 łyżki sody dodajemy również do gotowania cieciorki oraz listki laurowe. Jeżeli w czasie gotowania zbierze się na powierzchni pojawi się piana, to usuwajmy ją sukcesywnie łyżką. Nigdy, a nawet przenigdy nie dokładamy soli (dopiero dodajmy ją do innych dań, w których ciecierzyca odgrywa główną rolę). Jak będzie miękka, odcedzamy ją na sicie i jeszcze raz płuczemy.

Wykonanie: ugotowaną i odsączoną z wody cieciorkę płuczemy profilaktycznie kolejny raz pod bieżącą wodą (woda musi być zupełnie czysta). Teraz przekładamy ją do miski i dodajemy pozostałe składniki, jak: sok z cytryny, kumin, czosnek i przede wszystkim sezamową pastę. Doprawiamy solą i blendujmey. Teraz sprawdzamy konsystencję naszej pasty. Jeżeli jest zbyt gęsta, wówczas dodajemy odrobinę wody i ponownie blendujmey. Przekładamy do miseczki i tuż przed podaniem polewamy stróżką oliwy oraz posypujemy zieloną pietruszką. Ja przekładam humus do słoika. Naprawdę ten smak zachwyca na długo… Często sprawdzam, ile jeszcze zostało humusu…

Więcej inspiracji i przepisów na stronie: www.gosiatolubi.wordpress.com.


materiał: Porady / Pasjonujące Smaki
przepis: Małgorzata Tymoszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama