Figowe drzewa osiągają nawet wysokość kilkunastu metrów. Rosnące dziko figowce są roślinami dwupiennymi. Rodzinnym obszarem ich występowania są oczywiście rejony z klimatem tropikalnym. Co raz więcej dzikich odmian figowca pojawia się również na innych terenach, a związane to jest ze zwiększoną populacją nietoperzy owocożernych, które rozsiewają właśnie nasionka figowców.
Obecnie są uprawiane dwie odmiany:
smyrneńskie oraz dalmatyńskie. Największą zaletą tych owoców jest to, że ich wysoka energetyczna wartość czyni je dobrymi kaloriami.
Cenne
mikroelementy i witamin, to m.in.: witamina C, witaminy z grupy B, prowitamina A i PP oraz spore ilości potasu, fosforu, wapnia, żelaza czy manganu. Zaliczane do grupy dodatków bakaliowych, możemy w większości spotkać figi sprasowane lub suszone. Dojrzałe i świeże maja lekko orzechowy posmak i są bardzo słodkie. A tak naprawdę to te owoce pochodzą tylko z żeńskich drzewek! Kobiety górą! Jak wygląda owoc figowca?
Przypomina odrobinę miniaturową gruszkę. Możemy go jeść na surowo lub zapiekać np. z serkiem kozim. Jadane figi na surowo mają zazwyczaj barwę ciemnofioletową, taki wrzosowo-śliwkowy odcień.
materiał: Rosnące dziko figowce
tekst zdjęcia : Malgorzata Tymoszuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki