Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne w efektywnej produkcji wielu roślin uprawnych. Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą mieć świadomość ryzyka wystąpienia zatrucia pszczół.
Aby uniknąć masowych zatruć pszczół środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:
1. W trakcie oblotu pszczół nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące
rośliny uprawne i chwasty lub w innych miejscach gdzie pszczoły mają pożytek.
2. Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie środka ochrony roślin,
3. Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
4. Nie stosować środków ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
5. Dobierać środki ochrony roślin aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na organizmy nie będące celem zabiegów w szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.
Dodatkowo nawiązać współpracę z pszczelarzami polegającą na informowaniu ich o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin.
Opryskanie pszczół cieczą roboczą powoduje zamoczenie skrzydeł, co utrudnia bądź uniemożliwia im dalszy lot i powrót do ula. Pszczoły giną poza ulem, w drodze do ula, w pasiece. Ponadto, w wyniku przejęcia obcego zapachu środka chemicznego, pszczoły powracające do ula są traktowane jako obce, nie zostają wpuszczone do gniazda lub giną zażądlone przez pszczoły strażniczki.
Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. tJ. z 2017 r. poz. 50 z poźn. zm.), kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska (…), podlega karze grzywny.
materiał: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie Oddział w Białej Podlaskiej
zdjęcie: pixabay.com