Fundacja “Korzenie I Skrzydła” zaprosiła na Festiwal Zagród Tematycznych do Kożanówki w gm. Rossosz. Wydarzenie miało miejsce w dniu 23 kwietnia tego roku. Już w pierwszej zagrodzie – Tkaczki – otrzymacie Quest. To nic innego jak Wyprawa Odkrywców! To 5. godzin zajęć tematycznych w pięciu punktach. W czasie odwiedzin Kożanówki przewidziana jest też przejażdżka bryczką lub wozem do najdalej położonej Zagrody Tematycznej – wypiek chleba. Całość zakończona może być wspólnym ogniskiem.
Aniela Halczuk i Grażyna Gładun, panie z Fundacji “Korzenie i Skrzydła”:
– W tym momencie w Kożanówce mamy pięć zagród tematycznych. W miejscowości i okolicach znaleźć można wielu rękodzielników. Pomysł jest taki, że i w innych wsiach stworzyć podobną sieć zagród, ale o zupełnie innej tematyce. W Kożanówe postawiliśmy na rękodzielników takich jak tkacze, wyplatanie z łyka, wyplatanie serwet, pieczenie ciast obrzędowych takich jak korowaje, sękacze. Na przykład w zagrodzie tkackiej mamy pokaz obróbki lnu, od zasiania i zebrania z pola poprzez przerób aż po tkanie materiału i szycie ubrań.
– To pierwszy tego typu festiwal. Nasze rozpoczęcie. Pokazania i promocja tego, co już żeśmy stworzyli. Zapraszamy do nas grupy zorganizowane. Szkoły, przedszkola, wycieczki, zakłady pracy do integracji, całe rodziny. W ofercie mamy warsztaty pracy na poszczególnych przyrządach i urządzeniach. Dziś dzieci i młodzież, a i osoby dorosłe nie znają zupełnie tych umiejętności. Większość nie widziała tego nigdy. Może jeszcze dziś znane są sprawy związane z szydełkowaniem i wyszywaniem. Młodzi próbują i zaczynają sami piec u siebie w domach chleb – ale już nie według tych tradycyjnych, ludowych receptur. Są to jednak już czynności i umiejętności unowocześnione. Tu, w Kożanówce, prezentujemy wypiek chleba tradycyjnego – na zakwasie. Trzeba było całą noc czekać, żeby ten pieczony bochen urósł do rana.
Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej:
– Powoli takich inicjatyw jak ta tutaj w Kożanówce przybywa. Mam nadzieję, że turystyka, ludowość, zajęcia tematyczne, powrót do tradycji stanie się bodźcem do dalszego rozwoju tego tematu. A to sprawi, że nowy wymiar otrzyma turystyka. Żałuję, że przyjechało tak niewiele osób. Sam miałem możliwość zobaczenia dziś tego, co widziałem ostatnio 20 – 30 lat temu. Stare sprzęty gospodarskie i praca na nich. Kołowrotki, motowidła, krosna, na których przecież nasze babcie czy prababcie spędzały całe wieczory.
Zagrody Tematyczne w Kożanówce już dziś proponują 5. godzin zajęć tematycznych w pięciu punktach. W czasie odwiedzin Korzanówki przewidziana jest też przejażdżka bryczką lub wozem do najdalej położonej Zagrody Tematycznej – wypiek chleba. Całość zakończona może być wspólnym ogniskiem.
Zagrody Tematyczne znajdziecie w Googlach i na Faceboooku.
Wpiszcie w wyszukiwarkę „Fundacja Korzenie i Skrzydła Biała Podlaska„
link: https://www.facebook.com/anielaHalczuk50/
Tu opisane jest wszystko i na bieżąco aktualizowane. Można dowiedzieć się na przykład o mobilnych warsztatach. Członkowie Fundacji „Korzenie i Skrzydła„ na zaproszenie wybiorą się do was z mobilnymi warsztatami. Z takiej formy zapoznania z tradycją ludową mogą skorzystać szkoły, domy kultury, zakłady pracy, osoby indywidualne chcące urozmaicić własną imprezę rodzinną czy wydarzenie. Ale najlepiej jest przyjechać do Kożanówki i wszystko zobaczyć na miejscu. Tu czeka też Quest!!
Czym jest Quest?
Na wschodzie Polski to nadal pewna innowacja. To rodzaj przewodnika zbudowany w formie folderu. Może być napisany w formie rymowanego wiersza czy postać rysunkowo – obrazkową do odczytania. Ten quest w Kożanówce to forma gry w odkrywanie tajemniczych miejsc. To nic innego jak Wyprawa Odkrywców! Tajemnice Zagród Tematycznych w Kożanówce. Znajdziemy tu mapkę, opis, tematy, podpowiedzi jak najlepiej poznać miejsce i jak najlepiej zacząć zwiedzanie. Zabawa w odkrywanie podzielona jest na poszczególne etapy. Finałem jest quiz – krzyżówka. Wypełniamy hasło. Podpowiedzi znajdują się w każdej z Zagród Tematycznych.
Są na ziemi bialskiej, ziemi międzyrzeckiej, ziemi terespolskiej wsie, gdzie mieszkańcy potrafią nadal na prymitywnych narzędziach i urządzeniach uprawiać pola. Ale to już kolejne plany. Sam pomysł – przyznać trzeba – jest rozwojowy i praktycznie bez ograniczeń i niewyczerpany.
[foogallery id=”27937″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Fundacja “Korzenie I Skrzydła” / Rossosz gmina
film i zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki