Reklama

Reklama

Reklama video

Kodeń: Przegląd Teatrów „W świecie niepełności”

W dniach 26-27 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu odbył się po raz pierwszy Przegląd teatrów „W świecie niepełności”. Impreza kulturalna skierowana do uczestników zajęć teatralnych w szkołach, domach kultury, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy. Dziś opis i kilka fotek a już niebawem FILM!! Zapraszamy!!

 

„Teatr jest najbardziej bezpośrednim sposobem, jakim jeden człowiek może zakomunikować drugiemu jak to jest być człowiekiem” [Thornthon Wilder]

Motywem organizacji tego przeglądu była integracja rożnych środowisk na scenie. Starszych, młodszych, a przede wszystkim integracja i uczestnictwo w sztuce z niepełnosprawnymi. Innowacja połączona z profesjonalizmem osób kultury, sztuki, ale też i wrażliwości na ludzką niedoskonałość. To główne motywy zaplecza organizacji tego przeglądu na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

Organizatorami Przeglądu byli Starostwo Powiatu Bialskiego, Gmina Kodeń, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Teatr jest złożoną sztuką, do której należy słowo, dźwięk, taniec, światło ruch sceniczny i mimika. Te wszystkie elementy można było zobaczyć podczas Przeglądu.

Pierwszy dzień Przeglądu rozpoczął się od przywitania zaproszonych gości oraz podziękowania wszystkim patronom za chęć wzięcia udziału w tej imprezie. Kilka słów do licznie zgromadzonej publiczności skierował wójt Jerzy Troć, następnie głos zabrał przewodnicy Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego – Andrzej Marciniuk. Został również odczytany list od Wojewody Lubelskiego – Roberta Gmitruczuka.

Podczas pierwszego dnia Przeglądu mogliśmy oglądać następujące zespoły: zespół taneczny „CH-13” z Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie, który zaprezentował dwa układy taneczne. Środowiskowy Dom Samopomocy z Międzylesia wystawił przedstawienie oparte o baśń H.Ch. Andersena pt.: „Słowik” – opowieść o cesarzu Chin pragnącym posiadać słowika o pięknym głosie. Kolejną grupą, jaka pojawiła się na scenie był zespół „Świetliki”, który funkcjonuje przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej. Zainspirowany tańcem ognia wykonał pokaz z wykorzystaniem efektów świetlnych, natomiast „Roztańczona tęcza” z Zalutynia zaprezentowała spektakl taneczno-muzyczny „Zielona lipka”.

Niepełnosprawna grupa młodzieży z Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie – „Anioły Caritas” poprzez pantomimę opowiedziała nam historię zatytułowaną „Życie”, poruszającą problem przemijania. Kolejno zaprezentowała się grupa Perły Życia z ŚDS w Kodniu, która wystawiła literacko-wokalno-taneczną opowieść „Z wolności cygańskiego istnienia”. Ostatnią grupą prezentującą się podczas pierwszego dnia przeglądu był zespól „Szok Dance” z Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim. Poprzez pantomimę ukazali jak wygląda ich życie i co jest w nim ważne tytuł przedstawienia – „Nasze życie” Pierwszy dzień przeglądu uświetniał nam swoimi występami wokalnymi Janusz Pruniewicz.

Grupa „Bębnoludy” z WTZ w Janowicy rozpoczęła swoim występem drugi dzień Przeglądu Teatrów. Wykonała ona znane utwory muzyczne w formie składanek na instrumentach perkusyjnych. „Napełnijmy świat dobrem” to kolejny spektakl tworzony techniką pantomimy i tańca zaprezentowany przez grupę „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku.

Kolejną formą, która wystąpiła na scenie byłą grupa teatralna „Maska” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Międzyrzeca Podlaskiego. Wykonała inscenizację na podstawie wiersza Jana Brzechwy ”Kaczka Dziwaczka”. Przepiękne utwory różnych wykonawców mogliśmy posłuchać w wykonaniu grupy wokalnej „Ach To My” reprezentującej WTZ przy PSONI Koło w Świdniku.

Następnie obejrzeliśmy spektakl „Miłośc w czterech żywiołach”, który został zaprezentowany przez zespół „Figiel” Grupa taneczna „Pasjonaci” Środowiskowy Dom Samopomocy działający przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku zaprezentowała swoje pasje i wrażliwość taneczną w układzie „Bieguny – uczuć – taniec Kristin”. Przegląd zakończył się etiudą pt.: „Laleczka z Porcelany”, którą wystawiła grupa artystyczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu.

Drugi dzień przeglądu został uświetniony występami wychowanków ogniska muzycznego działającego przy Domu Kultury w Kodniu, którego instruktorem jest Piotr Skolimowski. Miłosz Micewicz wykonał utwory na akordeonie, a Pola Podsiadły na pianinie. Przegląd nie miał formy konkursu, każda grupa dostała pamiątkowy dyplom oraz statuetkę w kształcie teatralnej maski.

[foogallery id=”25417″]


materiał: GCKSiT w Kodniu
tekst: Anna Litwiniuk – instruktor GCKSiT
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama