„Partnerstwo Lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na rynku pracy” to temat konferecji jaka stanowiła preludium do ostatecznego podpisania porozumienia, parafowanego przez około 30 partnerów. 20 kwietnia w Dworku Diana w Sławacynku Nowym k/Białej Podlaskiej spotkali się przedstawiciele służb rynku pracy, szkół, ośrodków szkoleniowych, samorządowcy. Konferencja zorganizowana została przez Filię w Białej Podlaskiej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. starostowie powiatu bialskiego i radzyńskiego.
W filmie wypowiedzi: Anny Szymala – kierownika Filii lubelskiego WUP w Białej Podlaskiej, Kazimierza Stockiego – wicedyrektora ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Mariusza Filipiuka – starosty bialskiego, Lucjana Kotwicy – starosty radzyńskiego, Renaty Kowal – doradcy zawodowego bialskiej Filii lubelskiego WUP.
Anna Szymala – kierownik Filii WUP w Białej Podlaskiej:
– O mobilności na rynku pracy dużo się teraz mówi. Może mniej się o mobilności mówiło wtedy kiedy bezrobocie było stosunkowo wysokie dziś jest ono stosunkowo niskie i spada nadal z miesiąca na miesiąc. Rynek nadal jest jednak nieprzewidywalny. Zależy nam aby podczas spotkań „Partnerstwa na rzecz mobilności” przekazywać takie informacje aby uczestnik rynku pracy mógł się łatwniej na nim odnaleźć i utrzymać. W partnerstwie biorą udział instytucje z powiatu bialskiego i radzyńskiego. Dziś konferencja inaugurująca w Sławacinku Nowym a kolejne spotkanie chcemy zorganizować w Radzyniu Podlaskim. Na to kolejne spotkanie chcemy zaprosić już też nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli przedsiębiorczości czy też doradców zawodowych. Jesteśmy instytucją której obowiązkiem jest rozpowszechnianie informacji o rynku pracy króre mają wspomagać osoby na tym rynku pracy już funkcjonujące czy też dopiero nań wkraczające. W podpisaniu porozumienia o mobilności bierze udział dużo szkół. Chyba najtrudniej na rynku pracy odnaleźć się jest właśnie absolwentom. Mają zbyt małe doświadczenie. Dlatego też zasadne jest przekazanie informacji o rynku pracy nauczycielowi aby ten mógł przekazać te wiadomości swojemu uczniowi. Koleny pomysł to warsztaty o rynku pracy na przykład dla pracowników pomocy społecznej.
Kazimierz Stocki – wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie:
– Przestajemy być rynkiem bezrobotnego a przechodzimy na rynek pracodawcy. To pracodawca coraz częściej szuka dobrze wykwalifikowanego pracownika. Ten kierunek musimy wesprzeć i dostrzec jego potrzeby. Partnerstwo które dziś podpisujemy mówi o szeroko rozumianej mobilności. Mobilność edukacyjna. Mobilność doradcza. Mobilność zawodowa. Mobilność grup defaworyzowanych. Jeden z aspektów dotyczyć będzie na przykład potrzeby poszukiwania przez pracodawców pracowników których na naszym rynku już nie znajdujemy. Coraz bardziej widoczni są pracownicy z zagranicy. Mowa głównie o obywatelach Ukrainy. Gdyby nie zasilanie naszego rynku pracy pracownikami ze Wschodu, to już dziś mielibyśmy problem w wielu branżach z wykonywaniem podstawowych prac i czynności. Takimi newralgicznymi dziedzinami są prace związane z rolnictwem, ogrodnictwem, budowlanką czy też coraz częściej handlem.
Mariusz Filipiuk, starosta bialski:
– Wiele aspektów wpływa na pozytywne sygnały jakie napływają z rynku pracy, także tego w Powiecie Bialskim. Sam powiat dysponuje m.in. Powiatową Radą Zatrudnienia czy też Powiatowymi Urzędami Pracy które poprzez swoje podejmowane działania starają się wpływać na sytuację i rozwiązywać problem bezrobocia. Dzisiejsze zawiązane partnerstwo to bardzo dobry pomysł aby jeszcze skuteczniej walczyć z bezrobociem. To sygnał, że instytucje rynku pracy chcą łączyć swoje siły i działać wspólnie na rzecz bezrobotnego ale i przedsiębiorcy poszukującego wykwalifikowanego pracownika. Myślę, że przyniesie to porządane efekty. Powiat Bialski jest powiatem typowo rolniczym. Są jednak gminy czy miasta, przykład Międzyrzeca Podlaskiego w którym powstaje bardzo dużo miejsc pracy. Kolejna potężna firma niebawem rozpocznie funkcjonowanie na terenie tego miasta – ubojnia drobiu – w niej zatrudnienie znaleźć ma ponad tysiąca osób. Będzie to miało oczywiście ogromne znaczenie dla rynku pracy zarówno Powiatu Bialskiego ale i całego naszego regionu.
Lucjan Kotwica – starosta radzyński:
– Powiat Radzyński czeka na to porozumienie. Służby rynku pracy czekają obecnie nowe zadania. W tej chwili problem z tym co zrobić z młodym człowiekiem poszukującym pracy zmienia się na problem co zrobić, żeby pracodawca mógł dostać pracownika odpowiednio przygotowanego do wykonywania zadań już na stanowisku pracy. Nie widać jeszcze w dużej skali w Radzyniu Podlaskim napływu pracowników ze Wschodu. Jednak przy niespełna dziecięcioprocentowym już tylko wskaźniku bezrobocia na terenie naszego powiatu już zaczyna być problem z pracownikami wykwalifikowanymi na stanowiskach robotniczych. Jest pewien nadmiar chętnych do pracy w administracji natomiast brakuje dobrze przygotowanych ludzi do typowej pracy w zakładach pracy.
Kazimierz Stocki – wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie:
– Generalnie partnerstwo sprowadza się do pewnej koordynacji działań przedsięwzięć podejmowanych do mobilizowania mobilności. Mobilność to też elastyczność. Przystosowanie się systemu edukacji do rynku pracy. To też zmiana mentalności, zachowań, zmiany całej drogi przygotowania i realizowania się w zawodzie.
Sygnatariuszami Porozumienia zostali:
Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej
Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie
Bialskopodlaska Izba Gospodarcza w Białej Podlaskiej
Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej
Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białej Podlaskiej
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim
Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej
Szkoły Rzemieślnicze w Białej Podlaskiej
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Oddział w Białej Podlaskiej
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim
Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu Podlaskim
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej
Podlaska Agencja Consultingowa „RECTUS-WOC” w Białej Podlaskiej
Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
[foogallery id=”23990″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie – Filia w Białej Podlaskiej
film i zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki