Akredytowane organizacje mają już dostęp do baz z danymi osób, które zgłosiły się do Europejskiego Korpusu Solidarności. Dzięki temu mogą szukać kandydatów na pracowników, stażystów lub wolontariuszy. Już na wiosnę dostępnych będzie dla nich kilkaset miejsc, a w ciągu następnych miesięcy kilka tysięcy. Europejski Korpus Solidarności rozpoczął działalność na początku grudnia ubiegłego roku.
Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics powiedział: – W dniu dzisiejszym Europejski Korpus Solidarności poczynił ogromny krok do przodu, jeżeli chodzi o działalność w terenie. Otwieramy nasze bazy danych dla organizacji i organów publicznych. Może już rozpocząć się kojarzenie, a pierwsi młodzi Europejczycy wkrótce podejmą działania. Jestem dumny z tego, że tak wiele młodych ludzi już przystąpiło do korpusu i że są gotowi do działania. Zachęcam organizacje, aby poszły w ich ślady i udostępniły jak najwięcej miejsc.
Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: – Dzisiaj kładziemy kolejny kamień węgielny pod Europejski Korpus Solidarności. Dzięki udostępnieniu internetowego narzędzia kojarzącego organizacjom i partnerom oferującym miejsca członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności mogą rozpocząć oddziaływanie w terenie, nabywając bezcenne umiejętności przydatne w późniejszym życiu i karierze zawodowej.
Miejsca w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oferować mogą różnorodne organizacje, na przykład: organizacje pozarządowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organy krajowe, regionalne i lokalne lub przedsiębiorstwa społeczne. Na tym pierwszym etapie organizacje chętne do uczestnictwa w Europejskim Korpusie Solidarności mogą ubiegać się o finansowanie w ramach istniejących unijnych programów finansowania. Aktualnie Europejski Korpus Solidarności wspierany jest w ramach ośmiu programów. Więcej informacji można znaleźć w nocie informacyjnej.
Aby przystąpić do korpusu, organizacja musi zaakceptować deklarację misji Europejskiego Korpusu Solidarności i przestrzegać jego zasad oraz zobowiązać się do przestrzegania Karty Europejskiego Korpusu Solidarności, w której określono prawa i obowiązki na wszystkich etapach uczestnictwa w tej inicjatywie. Organizacje, które są już akredytowane w jednym z programów finansowania, mają dostęp do tego narzędzia internetowego automatycznie.
System online Europejskiego Korpusu Solidarności umożliwia bezpośrednie kojarzenie ze sobą organizacji i młodych ludzi zainteresowanych udziałem w akcjach solidarnościowych. Podczas rejestracji, oprócz wprowadzania swoich danych osobowych, młodzi ludzie mogą wskazać swoje umiejętności, doświadczenie, możliwości, preferencje oraz motywacje, a także umieścić swój życiorys.
Kontekst
W dniu 7 grudnia 2016 r. Komisja Europejska uruchomiła Europejski Korpus Solidarności. Oferuje on młodym ludziom w wieku od 18 do 30 lat nowe możliwości zaangażowania w szereg działań solidarnościowych, których celem jest zaradzenie trudnej sytuacji w całej UE. Udział w tej inicjatywie pozwoli im nie tylko zdobyć bezcenne doświadczenie i ważne umiejętności na początku kariery zawodowej, ale może także okazać się cennym narzędziem promowania i umacniania poczucia solidarności, które jest jedną z fundamentalnych wartości Unii Europejskiej. Od momentu inauguracji Europejskiego Korpusu Solidarności w jego szeregi wstąpiło już niemal 24 tys. młodych ludzi. Zgodnie z założeniami do końca 2020 r. korpus liczyć będzie 100 tys. młodych Europejczyków.
W swoim komunikacie w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności Komisja przyjęła podejście zakładające działania stopniowe, opierając się w fazie wstępnej na istniejących programach i instrumentach, a jednocześnie pracując nad przygotowaniem wniosku w sprawie odrębnego aktu prawnego na pierwszą połowę 2017 r. W celu przygotowania wniosku legislacyjnego Komisja rozpoczęła publiczne konsultacje, uzupełnione o ukierunkowane konsultacje z najważniejszymi zainteresowanymi stronami. Forum zainteresowanych stron odbyło się 12 kwietnia 2017 r. Omawiane na nim były te elementy korpusu, które będą najistotniejsze w przyszłości.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska
UWAGA Mariusz Maksymiuk:
Przepraszamy za marną jakość zdjęć w tym dziale. Portal Komisji Europejskiej w Polsce z którego pobieramy materiały oszczędza na zdjęciach. Widocznie nikt z „menedżerów” portalu jak i kierownictwa portalu nie pomyślał o tym, że materiały mogą być dalej rozpowszechniane i publikowane a każdy z kolejnych serwisów a już nie wspominając prasy wolałbym zdjęcia w dobrej jakości i dużym formacie.
Trudno. Do zaproponowanych standarów wypada nam się jedynie dostosować.