Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Wsparcie dla ofiar przestępstw

Wszystkie państwa UE powinny już od ponad roku stosować przepisy dyrektywy, która przyznaje wszystkim ofiarom przestępstw w Europie prawo do ochrony, wsparcia i pomocy. Jednak samo określenie przysługujących im praw nie wystarczy, jeśli nie są one wdrażane w praktyce – deklaruje komisarz Věra Jourova przed obchodami Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw.

Przed obchodami Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Věra Jourová powiedziała:

– Szacuje się, że co roku w UE ofiarą przestępstwa pada jedna na siedem osób. Wszystkie ofiary przestępstw powinny być traktowane z szacunkiem i należy zapewnić im wszelkie potrzebne wsparcie i ochronę. Mam dla nich następujące przesłanie: Europa jest po Waszej stronie.

Wszystkie państwa członkowskie powinny już od ponad roku stosować przepisy dyrektywy o prawach ofiar, która przyznaje wszystkim ofiarom przestępstw w Europie prawo do ochrony, wsparcia i pomocy.

Jednak samo określenie przysługujących im praw nie wystarczy, jeśli nie są one wdrażane w praktyce. Ponownie wzywam wszystkie państwa członkowskie, które jeszcze nie dokonały transpozycji dyrektywy o prawach ofiar do swojego prawa krajowego, aby uczyniły to niezwłocznie.

W ubiegłym tygodniu przyjęto nowe przepisy mające zapewnić lepszą ochronę ofiarom terroryzmu. Przepisy te gwarantują, że ofiary terroryzmu otrzymają ochronę, doradztwo i wsparcie, jakich potrzebują, niezależnie od tego, gdzie w Europie znajdują się bezpośrednio po ataku i tak długo, jak to konieczne.

W tym roku chciałabym skupić się na kobietach. Jedna na trzy kobiety doświadczyła w swoim życiu jakiejś formy przemocy ze względu na płeć. Kobiety będące ofiarami jakiejkolwiek formy przemocy nie powinny być obwiniane za to, co im się przydarzyło.

Dlatego właśnie Komisja rozpoczęła w 2017 r. kampanię na rzecz zwiększenia świadomości na ten temat.

Chcę, aby te kobiety wiedziały, że mogą zwrócić się do odpowiednich organów i być wysłuchane przez funkcjonariuszy policji, prokuratorów i sędziów, którzy zostali odpowiednio przygotowani do prowadzenia tego typu przesłuchań. Kobiety powinny czuć się bezpiecznie w trakcie rozprawy i być chronione przed sprawcą poza salą sądową. Powinny one również mieć dostęp do służb oferujących wsparcie dostosowane do ich indywidualnej sytuacji i potrzeb.

Przemoc, jakikolwiek nie byłby jej charakter, stanowi naruszenie naszych europejskich wartości i praw podstawowych.

Musimy zwalczać ją wspólnie, a jej ofiarom udzielać wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebują, by powrócić do normalnego życia.

 

Unijna kampania podnosząca świadomość na temat przemocy wobec kobiet z 2017 r.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

 

UWAGA Mariusz Maksymiuk:
Przepraszamy za marną jakość zdjęć w tym dziale. Portal Komisji Europejskiej w Polsce z którego pobieramy materiały oszczędza na zdjęciach. Widocznie nikt z „menedżerów” portalu jak i kierownictwa portalu nie pomyślał o tym, że materiały mogą być dalej rozpowszechniane i publikowane a każdy z kolejnych serwisów a już nie wspominając prasy wolałbym zdjęcia w dobrej jakości i dużym formacie.
Trudno. Do zaproponowanych standarów wypada nam się jedynie dostosować.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama