Reklama

Reklama

Reklama video

Muzyczna Dziupla (5/2017) GoGo Penguin – „Man Made Object”

Ile ważnych muzycznych kamieni milowych położył jazz pod rozwój muzyki, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Dziś ten gatunek muzyki, kojarzy się niestety zazwyczaj z niszową szufladką, muzyką tylko dla koneserów i smakoszy improwizowanej klasycznej formy tego gatunku.

Na szczęście jazz i jego odmiany wciąż ewoluują i poszukują nowych środków wyrazu i dlatego ta muzyka potrafi wciąż fascynować kolejne pokolenia. Jak inspirujący może być jazz, jak nowatorski i współgrający z obecnymi trendami, próbują udowodnić, co raz nowi młodzi wykonawcy. Trio z Manchesteru GoGo Punguin, są tego doskonałym przykładem. Ich ostatni album z 2016 roku „Man Made Object” potwierdza tezę, że innowacyjność i niepowtarzalność w pewnym sensie jest niewyczerpująca.

Jazz młodego pokolenia potrafi zaskakiwać słuchacza, przede wszystkim nieprzeciętnym warsztatem wykonawczym, mimo często bardzo młodego wieku muzyków, a do tego otwartością głów na nowe pomysły, aranżacje, środki wyrazu. Bije z tej muzyki również niepospolita odwaga wykonawcza i naprawdę ponad przeciętna wrażliwość na produkcję dźwięków wyjątkowych, czerpiąc garściami z tradycji, ale i wyznaczających nowe.

Trio założone w 2012 roku w Manchester w Wielkiej Brytanii zdobyło obecnie, jak mało, który europejski zespół młodego pokolenia grający jazz uznanie na całym świecie. GoGo Punguin ma na koncie, jak dotychczas trzy długogrające albumy. Ich talent odkryła i doceniła prestiżowa wytwórnia Blue Note Records, która opiekuję się triem od 2015 roku. Zespół tworzą: Chris Illingworth – pianino, Nick Blacka – kontrabas, Rob Turner – perkusja. Brzmi jak tradycyjne klasyczne trio, prawda? Pozory jednak mylą. Muzycy tworzą i grają jazz nowatorski za pomocą klasycznych akustycznych instrumentów ubogacając jednak ich brzmienie wysublimowaną dawką elektroniki.

Krążek „Man Made Object”, to ciary, ciary i jeszcze raz ciary, 47 minut przyjemności. Jeśli miałbym scharakteryzować ich granie jednym zdaniem, to powiedziałbym, ot trójka młodych chłopaków, których muzyka brzmi jak rockowe trio, choć wykonywana jest za pomocą jazzowych fraz. Słuchając tych kompozycji, dzięki mocno wyeksponowanemu kontrabasowi, ekspresyjną grą pianisty oraz hipnotyzującą, zapętloną, powtarzalną frazą perkusyjną, takie właśnie odnosi się wrażenia słuchowe. Ich muzyka ponadto nie jest, jak na jazz jakoś harmonicznie specjalnie skomplikowana. Brak tu też nadmiaru improwizacji, wszystko wydaje się poukładane. To wszystko razem, więc wpływa na bardzo przystępny odbiór tego muzycznego dania.
Muzycy przekraczają granice gatunku, jednak robią to z dużym wyczuciem i smakiem. Ich muzyka w pewnym momencie odsłuchu wymyka się kategoryzacji, zawiera, bowiem elementy wielu gatunków jak electro, trip-hop, rock, jazz a nawet muzyka klasyczna, co razem tworzy dość unikatowe brzmienie. Muzycy przyznają się w wywiadach do inspiracji -co ciekawe artystami z kręgu elektroniki, jak chociażby Brian Eno, Aphex Twin czy sceną trip-hopową, tu w szczególności zespołem Massive Attack. W ich muzyce znajdziemy pełną paletę brzmień przy wykorzystaniu efektów elektronicznych chociażby w kontrabasie, gdzie muzyk często  korzysta również podczas gry ze smyczka, co stwarza często plastyczne tło pod partię pianina. Całościowo każda kompozycja, to po prostu czysta uczta słuchowa.

Tak powinno tworzyć się jazz dla nowych pokoleń, tą muzyką nie da się nie zarazić. Polecam.

Uwaga! Aby odsłuchać pełnych utworów na Spotify należy założyć darmowe konto oraz pobrać aplikację Spotify na swój komputer. (https://www.spotify.com/pl/) Bez tego można jedynie odsłuchać fragmentów utworów.

[ Muzyczna Dziupla to cykliczne materiały Radio Biper promujące muzykę ciekawą, oryginalną, różnorodną, wyróżniającą się smakiem, klimatem, ciekawą aranżacją. Promujemy tu muzykę, która styka się takimi gatunkami jak: rock, blues, jazz, alternatywa, inteligentna elektronika i wszystkie ich fuzje. Każdy odcinek to inna płyta i inna historia. Wybór płyt jest jak najbardziej subiektywny i podyktowany osobistym gustem autora cyklu]

 


materiał: Muzyczna Dziupla
okładka płyty: http://gogopenguin.co.uk/
playlista: Spotify / Youtube

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama