Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Unia na rozdrożu

Europa musi mówić do świata jednym wspólnym głosem, bo nie ma lepszej alternatywy dla projektu europejskiego – mówił w Warszawie unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger. W poniedziałek 30 stycznia był on gościem konferencji „Ryzyka i trendy 2017” zorganizowanej przez portal Polityka Insight.

 

Komisarz w wystąpieniu pt. „Unia na rozdrożu” powiedział, że obecny kryzys wynika m.in. z konfrontacji korzystnych zjawisk współczesności takich jak globalizacja, digitalizacja i automatyzacja ze zjawiskami negatywnymi – jak protekcjonizm, populizm i nacjonalizm.

Oettinger podkreślał, że „populizm i nacjonalizm stworzą więcej problemów niż korzyści”. Wskazywał przy tym na sytuację m.in. w Turcji czy w Rosji. Jako nowe wyzwanie polityczne dla Europy komisarz wskazywał również sytuację w Stanach Zjednoczonych. – Ostatnio, po zwycięstwie Donalda Trumpa, coraz więcej niepokoju wywołuje też sytuacja w USA. Takie firmy jak Google czy Facebook są coraz bardziej zaniepokojone, że rosnący protekcjonizm w USA może im zagrozić.

Zdaniem komisarza, w nowej sytuacji geopolitycznej UE powinna podążać własną drogą, ale jej punktami odniesienia powinny być polityczne decyzje i inicjatywy płynące z Moskwy, Ankary i Waszyngtonu. Jedną z płaszczyzn rozwojowych Europy mogą być nowoczesne technologie. – Dostarczenie światłowodów i szerokopasmowego internetu do każdego powinno dziś być „ważniejsze niż autostrady” – powiedział Oettinger.

Jednak nowoczesne technologie i postępująca cyfryzacja to nie tylko nowe możliwości i szanse, ale również zagrożenia. Dlatego cyberbezpieczeństwo stało się jednym z głównych wyzwań współczesności. Próby ingerencji hakerów w demokratyczny proces wyborczy to jeden najbardziej niepokojących przykładów. Oettinger wyraził nadzieję, że podczas wyborów w zaplanowanych na ten rok w kilku krajach Unii proces demokratyczny nie zostanie zakłócony przez cyberataki.

Komisarz przypominał także, że UE powinna promować – na zewnątrz i wewnątrz – wartości, które są jej fundamentem od 1957 roku: wolność, demokrację i rządy prawa. Bez rządów prawa rynek wewnętrzny nie mógłby działać i z takiej perspektywy – zdaniem komisarza – należy patrzeć na „dialog” KE z polskimi władzami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama