Reklama

Reklama

Reklama video

Osobliwości Płd. Podlasia: Muszle sprzed 350 tysięcy lat w Ortelu Królewskim

W Ortelu Królewskim (gm. Piszczac) kilka lat temu odkryto niezwykle unikatowe stanowisko geologiczne z licznym nagromadzeniem muszli ślimaków i małży, będące osobliwością rangi światowej. Nie ma nigdzie indziej tak licznych i dobrze zachowanych pozostałości mięczaków sprzed aż 350 tys. lat.

Muszle pochodzą z okresu interglacjału mazowieckiego, jak czytamy ma Wikipedii był to – „jeden z ciepłych okresów międzylodowcowych epoki plejstoceńskiej, zawarty pomiędzy zlodowaceniami południowopolskimi a zlodowaceniami środkowopolskimi, którego czas trwania określa się w przedziale 350-300 tys. lat. Interglacjał ten charakteryzował się istnieniem w optimum klimatycznym lasów mieszanych z dużym udziałem jodły oraz obecnością ciepłolubnej winorośli leśne”.

Tak liczne nagromadzenie muszli wynikało z idealnych warunków ekologicznych. Ten niewielki obszar stanowiła niegdyś niewielka płytka zatoczka z ciepłą wodą, gdzie mięczaki miały idealne warunki do życia i rozmnażania.

Głównym gatunkiem ślimaka, który tu występuje jest wymarły ślimak Viviparus diluvianus – słodkowodno mięczak żyjący w wodach rzek.

 Ponadto występuje tu dużo muszli małż z rodzaju Anodonta – rodzaju słodkowodnego małża z rodziny skórkowatych.

Odkryta skarpa z cennym nagromadzeniem muszli była badana m.in. przez geologów i naukowców w 2014 r. podczas sesji terenowej w ramach zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego, której organizatorem była Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Aby dotrzeć do tej niezwykłej ciekawostki należy jadąc od Ortela Królewskiego w stronę Łomaz, skręcić w prawo w piaszczystą dróżkę visa vis świetlicy w tejże miejscowości. Po ok. 200 metrach idąc przez las zaraz przy końcu ścieżki należy zagłębić się w prawo w las i po kilkunastu metrach dotrzemy na brzeg skarpy, gdzie znajdują się muszle.

Stanowisko nie jest niestety w żaden sposób zabezpieczone, dlatego z uwagi na delikatną strukturę muszli leżących tysiącami, należy stąpać ostrożnie, aby ich nie niszczyć pod butami.

[foogallery id=”11464″]

 


materiał: Osobliwości Południowego Podlasia
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama