Reklama

Reklama

Reklama video

Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596 roku (zaproszenie)

Zapraszamy na promocje książki: „Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596 roku”. Na wydarzenie zaprasza Ekscelencja Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski oraz Parafia Prawosławna p.w. Św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. Spotkanie promocyjne zaplanowano na dzień 17 lutego 2017 roku o godz. 18:00 (piątek) w Białej Podlaskiej, Aula Państwowej Szkoły Wyższej, Sidorska 95/97. Wykład promocyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Antoni Mironowicz.

W programie spotkania także wręczenie nagród laureatom konkursu Św. Atanazy Brzeski. 420. rocznica tragicznej unii brzeskiej.

Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596
Autor: Wydawnictwo Bratczyk, Fundacja im. Księcia Ostrogskiego, Fundacja Dialog Narodów, Orthdruk sp.z oo, Bractwo Prawosławne śww. Cyryla i Metodego

W bieżącym, 2016 roku, przypada 420. rocznica podpisania unii brzeskiej. Mija też 350. rocznica błogosławionego momentu kanonizacji św. Atanazego Ihumena Brzeskiego – symbolu przelewu męczeńskiej krwi naszych przodków w obronie Świętego Prawosławia. Są to wydarzenia kontrowersyjne dla struktury eklezjalnej na naszych ziemiach.

Kościół Prawosławny przez wieki trwa w nauce Chrystusa, świadcząc o Trójjedynym Bogu. Wyznawanie prawdziwej wiary było i ciągle jest powodem prześladowań, aż do oddania życia. Trwanie w Świętej Tradycji nie jest do pogodzenia z akceptacją unionistycznego modelu pojednania chrześcijańskiego Wschodu z Zachodem. Pamięć o trudnych doświadczeniach przeszłości przyczynia się do tego, że my, prawosławni chrześcijanie, bardzo uważnie przypatrujemy się intencjom i propozycjom ekumenicznym Kościoła katolickiego.

Jeżeli unie kościelne zamiast zrozumienia, zgody i szacunku przyczyniają się do nieporozumienia, niezgody i lekceważenia, to oznacza, że nie wynikają z działania Bożego Ducha. W związku z tym nie może się dokonać ich recepcja przez naszych wiernych. Pamiętamy bowiem, że różnego rodzaju próbom wprowadzenia modelu uniatyzmu przyświecały cele świeckie, a nie cele duchowe. W minionych wiekach traktowane były jako środek do podporządkowania prawosławnych chrześcijan – zwierzchności Rzymu. W 420. rocznicę podpisania, uwarunkowanej politycznie, brzeskiej unii kościelnej, mimo wszelkiej kontrowersji, nadal z wielkim entuzjazmem promowana jest ta tragiczna w skutkach idea w środowiskach katolickich i nie tylko, a w szczególności w szkołach na południowym Podlasiu. Z prawosławnego punktu widzenia, wizja unii brzeskiej prezentowana w mediach i publikacjach jest nie do przyjęcia.

To właśnie zawdzięczając zaangażowaniu się Wydawnictwa „Bratczyk”, Fundacji „Księcia Konstantego Ostrogskiego”, Fundacji „Dialog Narodów” działającej przy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Drukami „Or- thdruk”, a także Stowarzyszenia „Bractwo Prawosławne Św. Św. Cyryla i Metodego” oddajemy do rąk czytelników pozycję książkową „TRAGICZNA W SKUTKACH UNIA BRZESKA 1596 ROKU”. Pozycja ta przedstawia genezę unii, jej tragiczne skutki i ofiary przelanej krwi prawosławnej, a także następny problem prób jej odnowy w okresie międzywojennym minionego stulecia.

Obejmuję swoją modlitwą oraz z głębi serca dziękuję instytucjom, które przyszły z pomocą finansową, aby ten głos naszej Cerkwi prawosławnej w roku 2016 został wydany w formie publikacji książkowej. Na naszej Ziemi Podlaskiej na początku minionego stulecia doszło do propagowania odrodzenia idei uniatyzmu w zupełnie innej formie tzw. „neounii”, co początkowo przyczyniło się do wzrostu religijnych antagonizmów społecznych i narodowościowych w wyniku akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej, a w końcowej fazie doprowadziło do akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu, o czym wspominamy na przykładzie dziejowego dramatu wyznaniowego w Kostomłotach.

Wspominając w 2016 roku – 420. rocznicę tak tragicznego wydarzania, jakim była unia brzeska, uważam za stosowne i korzystne, aby to nasze wydawnictwo trafiło do jak najbardziej szerokich kręgów społecznych.

Z błogosławieństwem
ABEL
Arcybiskup Lubelski i Chełmski
SPIS TREŚCI KSIĄŻKI:
Krzysztof Mazur – Unici po trzykroć biedni
Mikołaj Hajduk – Unia brzeska 1596 roku
Aleksander Naumow – Unia religijna jako rozdarcie kultury
Oleg Breski – Święty Atanazy Brzeski i „wasza unia”
Aleksander Naumow – Złączone wiarą i losem
Antoni Mironowicz – Na Podlasiu wobec unii
Eugeniusz Czykwin – Te Deum unii
Anna Radziukiewicz – Jak białoruski chłop nie dał się Watykanowi
Tadeusz Wyszomirski – Spłonęła cerkiew w Bezwoli
Andrzej Kempfi – Sprawa Makryny Mieczysławskiej, czyli o karierze pewnego paszkwilu na metropolitę Józefa Siemaszkę
Anna Radziukiewicz – Odgrzewanie sprawy Makryny
Ks. Jarosław Szczur – Unia brzeska – nowa polemika, stara rana
Ks. Jarosław Łoś – Akcja neounijna na Lubelszczyźnie w okresie międzywojennym.

materiał: Parafia Prawosławna p.w. Św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej
grafika: www.bratczyk.pl
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama