Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim wraz z filiami przygotowała szeroką i ciekawą ofertę zajęć dla dzieci, by wpleść literaturę i czytelnictwo w okres zimowego odpoczynku od szkoły. Ferie, które w województwie lubelskim przypadły w tym roku na 16 – 29 stycznia, okazały się czasem kreatywnej i twórczej współpracy bibliotekarek z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy, której efektem stał się fantastycznie spędzony wspólnie czas zimowej laby.
WYSOKIE
W Wysokim powstały piękne krajobrazy w oparciu o zimowe wierszyki, a dzięki zdobytej wiedzy na temat klimatu bieguna północnego dzieci stworzyły urocze, papierowe eskimosy. Książki podpowiedziały dzieciom wiele ciekawych informacji na temat życia podwodnego, dzięki czemu w bibliotece pojawiło się wielobarwne akwarium. Świat zwierząt także stał się dzieciom bliższy dzięki kartom bibliotecznych książek. W bibliotece niespodziewanie pojawił się kolorowy wąż. Oczywiście nie ten jadowity!
ROGOŹNICA
W Rogoźnicy zajęciom towarzyszyły zarówno książki, komputery, jak i robótki ręczne. Powstawały kwiaty z tkaniny, które można było wykorzystać na Dzień Babci i Dziadka bądź na Walentynki. Wykonane zostały bałwanki z nici i kleju, które przetrwają nawet wielką odwilż. Dzieci trudziły się przy laurkach z dekoracyjnym serduszkiem (dla babci i dziadka). Było również poszukiwanie tropów zwierząt, malowanie śniegu, eksperymenty z wulkanem działającym pod wpływem sody i octu. Prace plastyczne powstające w bibliotece charakteryzuje bogactwo technik i pomysłów – koty z makulatury, książeczki własnego autorstwa dzieci, przyjaciel z włóczki i rysunki.
HALASY
Ferie w Halasach upłynęły bardzo szybko. Dzieci czytały, korzystały z komputerów i gier planszowych, a także wykonywały prace artystyczne. Jedna z nich trafiła na ścianę do gabinetu dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej.
JELNICA
W bibliotece w Jelnicy ferie zaczęły się bardzo aktywnie grami ruchowymi z OSP Jelnica. Największą atrakcją pierwszego tygodnia ferii były zajęcia pt. „Na zapiecku” poprowadzone przez Angelikę Paluszkiewicz. Dzieci poznały historię Oskara Kolberga, jego podróże i badania, dawne gry i zabawy, które zapełniały wolny czas najmłodszych. Całe warsztaty uświetniły Bum Bum Rurki. Kolejne dni, również upływały w wesołej atmosferze, każdy przygotował piękne laurki dla swoich kochanych babć i dziadków, a cały wachlarz możliwości i radości dało tworzenie masek karnawałowych. Dzieci były bardzo kreatywne podczas ferii i same zrobiły propozycje strojów karnawałowych.
Dzieci i młodzież podczas ferii wspólnie wykonały jedną dużą pracę -zostało założone konto biblioteki na Instagramie, wykonano pierwsze zdjęcia promujące bibliotekę, jej księgozbiór oraz podejmowane działania. Konto na Instagramie oprócz promocji ma pełnić też rolę kanału informacyjnego i e-ulotki.
Zachęcamy do korzystania ze wszystkich inicjatyw podejmowania przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.
[foogallery id=”9120″]
materiał: Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst / zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim