Osoby, które w piątek 27 stycznia odwiedziły Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim, mogły skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia tętniczego krwi i poznać wiek swojego serca.
Na specjalnym stoisku kampanii „Ciśnienie na Życie”, wiek swojego serca poznało blisko 160 osób! Badanie wieku serca, przeprowadzane za pomocą innowacyjnej aplikacji, pokazało, że wiek serca 77% przebadanych osób jest średnio wyższy aż o 19 lat od wieku metrykalnego! Akcja bezpłatnych badań dla mieszkańców to nagroda główna, którą Powiat Bialski otrzymał w konkursie „Samorząd od Serca”.
Organizator kampanii „Ciśnienie na Życie” już czwarty rok z rzędu prowadzi działania, które mają podnieść świadomość Polaków w zakresie profilaktyki schorzeń układu krążenia. Podczas bezpłatnych badań realizowanych w ramach kampanii, można nie tylko zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, ale także za pomocą innowacyjnej aplikacji[1] sprawdzić wiek serca (badanie wieku serca dostępne dla osób w wieku od 20 do 74 lat).
Aplikacja, przygotowana specjalnie na potrzeby kampanii, pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Średnia wieku metrykalnego osób, które wzięły udział w badaniach przeprowadzonych w Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim to ok. 60 lat. Okazało się, że wiek serca 77% przebadanych osób jest średnio wyższy aż o 19 lat od wieku metrykalnego! Na tak niepokojący wynik mają wpływ czynniki takie jak palenie tytoniu, wysokie ciśnienie tętnicze oraz nadwaga.
Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia. Osoby, u których występują odchylenia od tych wskaźników powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem.
W badaniach i konsultacjach z zakresu chorób układu krążenia prowadzonych przez wykwalifikowany personel medyczny wzięło udział blisko 160 chętnych. Akcja bezpłatnych badań dla mieszkańców to nagroda główna, którą Powiat Bialski otrzymał w konkursie „Samorząd od Serca”. Założeniem konkursu, zorganizowanego w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie” było uhonorowane jednostek samorządowych, które z własnej inicjatywy podejmują działania mające na celu podnoszenie świadomości i profilaktykę chorób serca wśród mieszkańców podległych im terenów.
Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl.
Informacje o ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na Życie”
Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z ponad 350 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Organizator Kampanii popularyzuje aktywności pomagające obniżyć wiek serca i zadbać o zdrowie układu krążenia. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.
[1] Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu prof. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniu wyliczono wiek serca dla osób w wieku od 20 do 74 lat, które dotąd nie przebyły ani zawału serca, ani udaru mózgu. Dlatego miarodajne wyniki uzyskamy w tej grupie wiekowej.
materiał: Kampania „Ciśnienie na Życie”
nadesłała: Emilia Sawińska