Reklama

Reklama

Reklama video

Porady: Kto może skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania PFR

PFR czyli wstępnie wypełnione zeznanie (z angielskiego Pre-Filed tax Return) zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów po raz pierwszy w roku 2015 i dotyczyło deklaracji PIT-37 składanej za rok 2014. W następnym roku usługą PFR zostało objęte zeznanie PIT-38.
Dostępność usługi wstępnie wypełnionego zeznania PFR
Ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego przygotowanego przez administrację fiskalną korzystać można zarówno poprzez system e-podatki.gov.pl (zakładka PIT-PFR), jak i rozliczając pity z programem do rozliczeń rocznych, które posiadają aplikację kompatybilną z systemem Ministerstwa Finansów.

Skorzystanie PFR jest tylko propozycją, nie jest obowiązkowe. Po wejściu na stronę trzeba zaakceptować decyzję o korzystaniu z PFR oraz wybrać sposób rozliczenia: indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Aby pobrać PFR trzeba podać identyfikator podatkowy PESEL lub NIP, imię i nazwisko,datę urodzenia (wpisywana jest automatycznie po podaniu numeru PESEL), a na koniec w celu weryfikacji danych należy podać całkowity przychód za rozliczany rok. Podajemy sumę przychodów ze wszystkich zeznań za rozliczany rok podatkowy (a nie tak jak przy autoryzacji wysyłki pit online z jednej deklaracji z roku wcześniejszego):
• dla [PFR] PIT-37 – sumę przychodów z informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
• dla [PFR] PIT-38 – sumę przychodów z otrzymanych informacji PIT-8C.

Jeśli wprowadzimy kwotę przychodu 5 razy niepoprawnie, dostęp zostanie zablokowany. Odblokowanie dostępu do PFR nie jest możliwe w tym samym roku i będziemy musieli się rozliczyć inną metodą.

Usługa PFR nie jest dostępna zaraz po zakończeniu roku podatkowego, lecz dopiero w połowie marca., kiedy organy skarbowe otrzymają informacje roczne PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40A/11A od płatników i wprowadzą dane do formularzy.

Płatnicy zobowiązani są do sporządzenia takich informacji i przekazania ich podatnikom oraz urzędom skarbowym w terminie do końca lutego roku kolejnego po zakończeniu roku podatkowego. Pity od płatników co do zasady przesyłane są elektronicznie w terminie do końca lutego. Dopiero otrzymanie wszystkich informacji od płatników pozwala urzędnikom administracji skarbowej na przygotowanie wstępnie wypełnionych zeznań.

Jak skorzystać z PFR
Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania podatnik może jedynie sprawdzić dane i wysłać do właściwego urzędu skarbowego. PFR nie zwalnia jednak podatnika ze złożenia rozliczenia rocznego pit. Na podatniku ciąży odpowiedzialność za poprawne zeznanie roczne.

Podatnik może też wprowadzać zmiany w przygotowanym przez urzędników wstępnym zeznaniu. Istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, podatnik może modyfikować wszelkie dane zawarte w pobranym PFR.

Jest to niezwykle istotne, gdy chcemy skorzystać z odliczeń z tytułu przysługujących nam ulg podatkowych, czy przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Korzystając z ulg wysyłamy deklarację razem z załącznikami. PIT-PFR umożliwia wysłanie zeznania z załącznikami.

Możliwe jest także rozliczenie się w PFR wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Po upewnieniu się, że uzupełniliśmy deklarację o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP) można ją wysłać za pomocą podpisu elektronicznego lub danych autoryzujących W tym momencie potrzebne nam będą:
• kwota przychodu za 2015 r. – niezbędna do podpisania zeznania przed wysłaniem,.
• adres e-mail – który podajemy w celu otrzymania „kodu autoryzującego” pozwalającego na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO. Kod zostanie przesłany przez urząd skarbowy online po otrzymaniu naszego zeznania.

System e-Deklaracje weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status. Pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru – możliwe jest dopiero po otrzymaniu statusu dokumentu „200″.

Warto zapamiętać, iż w każdej chwili możemy wszystko zapisać i wrócić do wypełniania zeznania później w dogodnej chwili.

Inne możliwości rozliczenia PIT-37 i PIT-38
Podatnicy, którzy nie chcą czekać z rozliczeniem PIT- 37 czy PIT-38 aż do połowy marca, nie mogą skorzystać z usługi PFR, muszą samodzielnie wypełnić pity. Oczywiście uzyskają pomoc, jeśli rozliczą się przez program do rozliczania pit PITax.pl Łatwe podatki. Rozliczenie pit online z programem PITax.pl Łatwe podatki jest bardzo łatwe, program prowadzi przez wszystkie etapy wypełniania i wysyłki formularzy zadając proste pytania. Program pomoże nam na samodzielnie rozliczyć pity bez pomocy biura podatkowego, bez wydawania pieniędzy i poświęcania cennego czasu.Zajmie nam zaledwie kilka minut, nie musimy zagłębiać się w przepisy podatkowe, warunki określające korzystanie z ulg podatkowych, limity odliczeń, reguły obliczania podatku itd. Rozliczeniem pit przez internet możemy zająć się w dowolnej chwili, nawet gdy zamknięte są urzędy skarbowe i pocztowe, w dni świąteczne. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu ustawowego terminu.

materiał: materiały partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama