Wzmocnienie egzekwowania prawa UE z korzyścią dla obywateli, konsumentów i przedsiębiorstw – to plan KE na najbliższe miesiące. Ze statystyk wynika, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przypadków, w których państwa członkowskie nie dokonały transpozycji unijnych przepisów. Tymczasem realizowanie w praktyce prawa UE jest warunkiem właściwego funkcjonowania jednolitego rynku.
Komisja wskazała, w jaki sposób zwiększy wysiłki dotyczące stosowania, wdrażania i egzekwowania prawa UE, z korzyścią dla wszystkich obywateli, konsumentów i przedsiębiorstw. Wspólne europejskie przepisy mają znaczenie w naszym codziennym życiu – niezależnie od tego, czy dotyczą one zwiększenia bezpieczeństwa żywności, poprawy jakości powietrza czy sprawienia, by ubieganie się o zamówienia publiczne było łatwiejsze i tańsze dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Wszystko jednak zależy od tego, jak zostaną one zastosowane w praktyce. W przypadku wystąpienia problemu – na przykład w odniesieniu do badania poziomu emisji z pojazdów, zanieczyszczenia wody lub nielegalnych składowisk odpadów – często okazuje się, że przepisy UE wprawdzie istniały, ale zabrakło ich skutecznego stosowania przez państwa członkowskie. Dlatego potrzebujemy solidnego i skutecznego systemu egzekwowania prawa, obejmującego następujące komponenty:
– zadbanie o to, aby państwa członkowskie wypełniały swoje obowiązki dotyczące poszanowania i egzekwowania przepisów, które same ustanowiły;
– skupienie wysiłków Komisji nakierowanych na egzekwowanie prawa na sprawach mających istotne znaczenie, a także zwiększenie sankcji finansowych wobec państw członkowskich, które nie dokonały transpozycji dyrektyw w wyznaczonym terminie;
– zwiększenie świadomości obywateli i przedsiębiorstw w odniesieniu do przysługujących im praw.
Współpraca z państwami członkowskimi
Państwa członkowskie ponoszą główną odpowiedzialność za pełną i prawidłową transpozycję, stosowanie i wdrażanie prawodawstwa UE. Muszą one także zapewnić obywatelom dostęp do szybkich i skutecznych środków dochodzenia roszczeń w przypadku naruszenia przysługujących im praw wynikających z przepisów UE.
Komisja będzie w dalszym ciągu na wiele różnych sposobów wspierać państwa członkowskie w podejmowanych przez nie wysiłkach. Komisja zainicjowała na przykład dialogi wysokiego szczebla oraz utworzyła sieci i systemy wymiany najlepszych praktyk we współpracy z krajowymi organami i sądami, a także z europejską siecią rzeczników praw obywatelskich koordynowaną przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Komisja będzie także w dalszym ciągu koncentrować się na przeciwdziałaniu naruszeniom prawa UE szybko i na wczesnym etapie.
Skupienie się na sprawach o istotnym znaczeniu i zwiększenie sankcji finansowych
Komisja obiecała, że jej rola będzie większa i odważniejsza w odniesieniu do istotnych kwestii, a w kwestiach mniejszej wagi – mniejsza i skromniejsza. Aby zrealizować wspomnianą obietnicę, Komisja skupi się na bardziej strategicznym i ukierunkowanym prowadzeniu spraw dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, priorytetowo traktując przypadki najbardziej istotnego naruszenia przepisów UE mające wpływ na interesy obywateli i przedsiębiorstw. Komisja będzie podejmować zdecydowane działania w przypadku uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego utrudniającym realizację kluczowych celów polityki UE.
Kolejnym priorytetem będzie zbadanie przypadków, w których państwa członkowskie nieprawidłowo transponują przepisy unijne do prawa krajowego lub nie robią tego w ogóle. Uchybienia te uniemożliwiają realizację praw i korzyści przysługujących obywatelom i przedsiębiorstwom na podstawie prawa europejskiego.
Rozczarowuje fakt, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przypadków, w których państwa członkowskie nie dokonały transpozycji prawa UE. Aby zachęcić do wcześniejszej transpozycji i zmniejszyć liczbę spraw, które kończą się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, Komisja proponuje ujednolicenie podejścia z tym stosowanym już teraz do pozostałych spraw dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego pociągających za sobą sankcje finansowe. W przyszłości, pozywając państwo członkowskie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z opóźnieniem w transpozycji unijnych przepisów Komisja będzie systematycznie zwracała się do Trybunału o nałożenie nie tylko okresowej kary pieniężnej, jak ma to miejsce obecnie, ale także kary ryczałtowej.
Korzyści dla obywateli wynikające z prawa UE
Obywatele i przedsiębiorstwa w znacznym stopniu przyczyniają się do skutecznego egzekwowania prawa poprzez zgłaszanie Komisji nieprawidłowości w stosowaniu prawa UE przez państwa członkowskie. Komisja docenia tą istotną rolę, jaką podmioty składające skargi odgrywają w identyfikowaniu szerzej pojmowanych problemów związanych ze stosowaniem prawa UE. Jednocześnie obywatele i przedsiębiorstwa oczekują również prostych, praktycznych porad dotyczących praw przysługujących im na mocy unijnych przepisów oraz tego, w jaki sposób z nich korzystać. W przypadku naruszenia ich ważne jest, aby wskazać im łatwe i najbardziej odpowiednie mechanizmy służące rozwiązaniu problemu i dochodzeniu roszczeń, które są dostępne na szczeblu UE lub na poziomie krajowym. Dzięki jednemu portalowi cyfrowemu Komisja zapewni uniwersalny punkt dostępu do informacji dotyczących jednolitego rynku dla obywateli i przedsiębiorstw. Mechanizm ten będzie też obejmował usługi w zakresie wsparcia, poradnictwa i rozwiązywania problemów.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska
UWAGA Mariusz Maksymiuk:
Przepraszamy za marną jakość zdjęć w tym dziale. Portal Komisji Europejskiej w Polsce z którego pobieramy materiały oszczędza na zdjęciach. Widocznie nikt z „menedżerów” portalu jak i kierownictwa portalu nie pomyślał o tym, że materiały mogą być dalej rozpowszechniane i publikowane a każdy z kolejnych serwisów a już nie wspominając prasy wolałbym zdjęcia w dobrej jakości i dużym formacie.
Trudno. Do zaproponowanych standarów wypada nam się jedynie dostosować.