Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Eurobarometr 90: co Polacy myślą o Unii?

Polacy pozytywnie postrzegają UE, ufają Parlamentowi Europejskiemu i wiedzą na jakich zasadach wybierani są posłowie. Rośnie zadowolenie z funkcjonowania demokracji i biegu spraw w Polsce. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych sądzi, że polskie media publiczne nie są wolne od politycznych nacisków. Komisja Europejska publikuje najnowszy raport Eurobarometr 90 na temat opinii publicznej w krajach UE.

 

Ponad połowa badanych Polaków postrzega Unię Europejską pozytywnie i ufa unijnemu parlamentowi. Na pół roku przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zdecydowana większość (70 proc.) wie na jakich zasadach wybierani są europejscy posłowie, podczas gdy taką wiedzę wykazuje 59 proc. ogółu Europejczyków. Poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.

Rośnie zadowolenie z funkcjonowania demokracji i biegu spraw w Polsce. Nie zmieniają się jednak kwestie, które Polaków niepokoją – wzrost cen i kosztów utrzymania oraz służba zdrowia. 54 proc. Polaków jest zadowolonych z biegu spraw w ich kraju (średnia europejska to 35 proc. pozytywnych ocen).

W ciągu roku zadowolenie z funkcjonowania w Polsce demokracji wzrosło o 3 punkty procentowe. Od 2015 roku także nieznacznie wzrasta zaufanie do polskiego rządu, któremu ufa dziś co trzeci obywatel. Niewiele zmieniło się w kwestiach, które od dłuższego czasu najbardziej niepokoją Polaków, szczególnie w przypadku wzrostu cen/inflacji i kosztów utrzymania. Pogłębia się przekonanie, że to obecnie jeden z największych problemów. Tak samo jak w listopadzie 2017 roku, obecnie 58 proc. Polaków nie ufa wymiarowi sprawiedliwości, co jest najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich pięciu lat.

Media są postrzegane jako coraz mniej wiarygodne, a istnienie fake newsów stanowi – zdaniem Polaków – duży problem. 73 proc. ankietowanych jest zdania, że dezinformacja jest zagrożeniem dla demokracji. Z roku na rok rośnie poczucie, że nie należy ufać informacjom o sprawach politycznych pochodzącym z serwisów społecznościowych. Dodatkowo, ponad połowa Polaków sądzi, że polskie media publiczne nie są wolne od politycznych nacisków, a wiarygodność przedstawianych w polskich mediach informacji Polacy oceniają gorzej od ogółu Europejczyków.

W dniach 8-22 listopada 2018 roku Kantar Public Polska zrealizował na zlecenie Komisji Europejskiej badanie Standardowy Eurobarometr na reprezentatywnej próbie 1025 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama