Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Spotkanie z posłanką Kornelią Wróblewską w sprawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” (galeria)

06 marca w Hotelu Capitol w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie informacyjne z posłanką Kornelią Wróblewską w sprawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” i jej skutków. Ustawa ta obniża renty i emerytury osobom zatrudnionym w instytucjach „pracujących na rzecz ustroju totalitarnego państwa”. W spotkaniu wzięły udział osoby poszkodowane przez ustawę z Białej Podlaskiej i okolic. 

Na spotkaniu posłance Kornelii Wróblewskiej towarzyszył mecenas Jarosław Kaczyński, który reprezentuje przed sądami funkcjonariuszy mundurowych, których dotknęła ta ustawa

– Postanowiłam, aby zrobić takie spotkanie informacyjne również w Białej Podlaskiej, zostałam zaproszona przez pana radnego Franciszka Ostrowskiego. Przyjechałem z mecenasem Jarosławem Kaczyńskim, który prowadzi ponad setkę spraw osób poszkodowanych przez tę ustawę, aby opowiedzieć troszeczkę w kontekście historycznym, jak to wyglądało, jakie są drogi postępowania. Nikt tak naprawdę nie pochylił się nad tymi osobami i nie chciał się zainteresować tą sprawą, przypatrzeć się, jak to faktycznie funkcjonowało. W przypadku tych osób została zastosowana odpowiedzialność zbiorowa. Jesteśmy na takim etapie, że niewiele tak naprawdę możemy zrobić w tej sprawie. Nie mamy wpływu na wyroki Trybunału Konstytucyjnego, ani na wyroki sądów a tym bardziej ministra. Mamy jednak 54 ofiary tej ustawy, ludzie zaczęli popełniać samobójstwa. Musimy mieć świadomość, że ta ustawa dotknęła nie tylko byłych funkcjonariuszy, ale również ich rodziny – mówi posłanka Kornelia Wróblewska.

Przypomnijmy, że tzw. „ustawa dezubekizacyjna” weszła w życie 1 października 2017 roku. Zgodnie z jej zapisami obniżone zostały do najniższego poziomu emerytury i renty funkcjonariuszy, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa PRL , ale również tych, którzy tuż przez upadkiem PRL, tylko otarli się o SB, przeszli weryfikację i w nowej III RP byli funkcjonariuszami policji oraz Urzędu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więzienne, łącznie ponad 50 tys. osób.




materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama