Reklama

Reklama

Reklama video

Styrzyniec: Powstaje „Portret zapomnianej damy” Janiny Porazińskiej

Już za kilka dni FILM. Dziś zajawka tematu ze Styrzyńca w gm. Biała Podlaska. Stowarzyszenie Przyjaciół Styrzyńca, z członkiem zarządu Renatą Rudawską, realizuje do końca października projekt pod nazwą „Janina Porazińska – portret zapomnianej damy”. W szczególności są to warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu. Widowiskowym elementem działań jest tutaj rzeźba Janiny Porazińskiej. Prace postępują zgodnie z harmonogramem.

Wysoką na 3 metry postać, rzeźbioną w drewnie wykonuje artysta ludowy Zbigniew Chalimoniuk. Całość prac „kontrolują” uczniowie szkoły i punktu przedszkolnego, często odwiedzając mistrza przy pracy. W październiku nastąpi odsłonięcie rzeźby. Ustawiona zostanie na specjalnie w tym celu przygotowanym cokole. „Portret zapomnianej damy” ozdobi swoją postacią park przy budynku szkoły – dawnym pałacyku / dworku z 1889 roku. Ostatnim właścicielem majątku w Styrzyńcu wraz z pałacem była rodzina Kuglerów. Zamordowani zostali we wrześniu 1939 roku.

Szkoła w pałacyku mieściła się już od 1918 roku. Wtedy użyczono jej dwie sale. Ponownie szkoła w pałacu Kuglerów w Styrzyńcu wprowadziła się zaraz po przejściu frontu II wojny na Zachód, w 1945 roku.

Patron Szkoły:
Janina Porazińska (ur. 29 września 1888 w Lublinie, zm. 3 listopada 1971 w Warszawie) – polska poetka, prozaik, tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej.

Studiowała na Wydziale Przyrodniczym UJ w Krakowie. Debiutowała w 1903 na łamach „Wędrowca” jako poetka. Współpracowniczka pism dla dzieci: „Przyjaciela Dzieci”, w latach 1909–1910 „Promyka” i „Promyczka”. Należała do władz ruchu junackiego. W 1917 założyła pismo „Płomyk”. W latach 1927–1939 redaktor czasopism „Płomyczek”, „Słonko” i „Poranek”. W latach 1922–1925 urzędniczka Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W okresie okupacji działaczka podziemia oświatowego i kulturalnego.

Pisarka rozmiłowana była w polskim folklorze i w oparciu o niego pisała własne poezje i baśnie. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni, podań. Książki jej były tłumaczone na wiele języków. W 1958 roku opracowała Kalevalę w wersji dla dzieci.

Patronat nad przedsięwzięciem w Styrzyńcu objął wójt Wiesław Panasiuk oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dariusz Chorąży.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska gmina / Stowarzyszenie Przyjaciół Styrzyńca / Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu
źródło o patronce: wikipedia.pl
zdjęcia, tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama