W mediach społecznościowych Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach czytamy:
Niemal po czterech dekadach milczenia i oczekiwania duma Małaszewicz – parowóz Ty2-1055 – odzyskała dawny blask. Ta 81-letnia lokomotywa będąca niegdyś symbolem potęgi, a później cichym pomnikiem przy Domu Kolejarza, dziś znów przyciąga spojrzenia – tym razem jako odrestaurowana wizytówka Sekcji Utrzymania PKP CARGO S.A. w Małaszewiczach. A to wszystko dzięki zaangażowaniu i pracy m.in. naszych uczniów.
Historia parowozu Ty2-1055 sięga 1944 roku, kiedy to opuścił on niemiecką fabrykę MBA (Maschinenbau und Bahnbedarf AG). Przez dekady przemierzał polskie szlaki – od Szczakowej przez Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz, aż po Chabówkę, ostatecznie zostając w Małaszewiczach. Z inwentarza PKP został skreślony w 1987 roku i trafił przed siedzibę Domu Kolejarza w Małaszewiczach, którego stał się symbolem. Jednak na szczęście nie był to jego koniec…
W 2017 roku parowóz został przetransportowany na teren lokomotywowni, gdzie przez kolejne lata czekał na decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Przełom nastąpił na początku 2024 roku – wtedy postanowiono o jego odrestaurowaniu. I tu z pomocą przyszli uczniowie klas Technikum Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, kształcący się na kierunku technik pojazdów kolejowych. Proces renowacji rozpoczęła klasa IIDF, usuwając z powierzchni lokomotywy stare warstwy farby i korozji. W kwietniu 2024 roku parowóz trafił do wnętrza hali lokomotywowni, gdzie przywracano brakujące lub zniszczone przez korozję elementy i kontynuowano oczyszczanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Praktyki zawodowe uczniów klasy IIIFI w kwietniu 2025 roku pozwoliły na zintensyfikowanie prac prowadzonych cały czas przez uczniów klasy IIDF: młodzi kolejarze spawali nowe elementy poszycia, dorabiali blachy z recyklingowanych beczek oraz montowali łaty do których mocowania zużyto prawie 4 kilogramy nitów. Wykonali także szereg skomplikowanych prac technicznych, takich jak: odrestaurowanie lamp, uzupełnienie brakujących elementów maźnic, naprawa budki maszynisty: części bocznej, tylnej, dachu i podłogi czy też wymiany jej poszycia. Oczywiście odnowiono także oznaczenia i elementy ozdobne. W maju br. do prac przystąpiła klasa IVDF, która zajęła się najefektowniejszym etapem – piaskowaniem, myciem oraz malowaniem parowozu.
A efekt całości prac? Można go już podziwiać gołym okiem. Bo ten ogromny wspólny wysiłek zwieńczono 6 czerwca 2025 roku, oficjalnie wystawiając parowóz przed halę lokomotywowni. Będzie to piękna pamiątka po epoce pary i symbol współpracy międzypokoleniowej.
W uroczystej prezentacji odrestaurowanej lokomotywy udział wzięli m.in.: Dyrekcja Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, Naczelnik Lokomotywowni – opiekun całego projektu, maszyniści-instruktorzy oraz uczniowie, którzy swoją pasją i ciężką pracą ocalili część kolejowej historii.
Parowóz Ty2-1055 ponownie cieszy – nie jako relikt przeszłości, lecz żywy dowód na to, że historia może być inspiracją do nauki, działania i budowania tożsamości lokalnej społeczności. Należy zaznaczyć, że wszystkie te prace nie byłyby możliwe bez pomocy ze strony sympatyków i miłośników kolei oraz ogromnego zaangażowania uczniów ZS w Małaszewiczach. Nie można też zapomnieć o nieocenionej pomocy pracowników warsztatu, wspomagających radą lub wyręczających uczniów przy poważniejszych pracach. Nadzór nad całym projektem renowacji zabytkowej lokomotywy pełnił Naczelnik Lokomotywowni i jednocześnie opiekun praktykantów. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom klas IIDF, IIIFI i IVDF Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, którzy wzięli udział w renowacji parowozu Ty2-1055. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, cierpliwość i ogrom pracy, jaki włożyliście w przywrócenie blasku tej wyjątkowej lokomotywie. Dzięki Waszym umiejętnościom technicznym, wytrwałości i pasji historyczny parowóz nie tylko odzyskał dawny wygląd, ale także stał się symbolem tego, co można osiągnąć dzięki współpracy, determinacji i szacunkowi do dziedzictwa kolei. Wasza praca pokazała, że młode pokolenie potrafi z oddaniem i odpowiedzialnością pielęgnować historię, jednocześnie ucząc się i rozwijając swoje zawodowe kompetencje. Dziękujemy również nauczycielom, instruktorom oraz pracownikom lokomotywowni za wsparcie, opiekę i przekazywanie cennej wiedzy, której próżno już szukać we współczesnych podręcznikach. To właśnie dzięki tym wszystkim osobom parowóz Ty2-1055 znów jest dumą Małaszewicz i całej kolejowej społeczności.
_____
materiał, tekst i zdjęcia: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Anna Ostapiuk