W swojej twórczości chętnie sięga po motywy zaczerpnięte z polskiego folkloru – widoczne m.in. w bestsellerowej książce autorskiej „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, a także w tytułach „Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” oraz „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” (tekst: Justyna Bednarek). Jej charakterystyczne ilustracje pojawiły się także w kolekcji dziecięcych produktów „Kochamy folk” marki Chmurrra Burrra.
Ogromną popularność przyniosła jej seria książek o Basi, bohaterce bliskiej przedszkolakom, tworzona wspólnie z autorką Zofią Stanecką. Ilustracje Marianny Oklejak w wyrazisty sposób wspierają literackie opowieści poruszające tematy ważne i nie zawsze łatwe, takie jak pieniądze, chorowanie czy ekologia.
Współpracowała także z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, ilustrując m.in. „Siedmiu wspaniałych”, „Siedem szczęśliwych” i „Królewnę” – książki nagradzane w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” oraz wpisane na Złotą Listę Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jej prace były wielokrotnie wyróżniane m.in. przez polską sekcję IBBY, Muzeum Książki Dziecięcej, CJ Picture Book Awards (Seul), Nami Concours (Korea Południowa) oraz na Golden Pinwheel Young Illustrators Competition (Szanghaj). Uczestniczyła w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Budapeszcie, Tallinnie, Seulu i Suncheonie, reprezentując Polskę jako jedna z „Mistrzów polskiej ilustracji”.
materiał: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
tekst i zdjęcia: Urszula Panasiuk Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki