Celem wyjazdu było poznanie walorów turystycznych najbliższej okolicy (jej środowiska przyrodniczego), promocja form aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz integracja zespołu klasowego. Szlak rowerowy przebiegał przez miejscowości: Zalesie – Kłoda Mała – Kłoda Duża – Zalutyń. W trakcie podróży uczniowie mieli okazję podziwiać sosnowo-dębowe lasy Nadleśnictwa Chotyłów oraz rolniczy krajobraz okolicy.
Pobyt w lesie uczniowie rozpoczęli od poznania pomnika przyrody, którym jest dąb szypułkowy ,,Boryna”. Wiek tego drzewa szacuje się na ponad 300 lat, a jego wymiary to 24 m wysokości i 480 cm w obwodzie pnia. Grubość ,,Boryny”, do pewnego momentu, wzrastała wraz z jego wysokością.
Po przybyciu do Akademii Leśnej „Barwinek”, młodzież odwiedziła położone na terenie leśnictwa Muzeum Leśne. Znajdującą się w nim ekspozycję tworzą eksponaty prezentujące gatunki zwierząt, ptaków, owadów żyjących w okolicznych lasach i łąkach, a także narzędzia i przedmioty wykorzystywane w leśnictwie oraz łowiectwie. Gospodarzem obiektu, który przekazał uczniom wiele cennych wiadomości dotyczących zbiorów muzealnych, jest p. Grzegorz Ostrówka – leśniczy Leśnictwa Kłoda.
Kolejnym punktem wycieczki były terenowe zajęcia edukacyjne pod hasłem: „Co daje nam las? – dary lasu i ich rola w życiu człowieka”. Uczniowie w towarzystwie pana leśniczego przebyli liczącą ok. 2 km ścieżkę przyrodniczo-leśną wyposażoną w tablice tematyczne, poszerzając swoją wiedzę z zakresu fauny i flory lokalnego ekosystemu oraz gospodarki leśnej.
Zwieńczeniem pobytu w „Barwinku” było ognisko integracyjne przygotowane przez wychowawców klas. Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali: p. Katarzyna Chreścionko, p. Dorota Prokopiuk, p. Ernest Kuszneruk, p. Witold Lipski, p. Wiesław Rzymowski.
materiał: SP w Zalesiu
tekst i tekst: Ernest Kuszneruk SP w Zalesiu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki SP w Zalesiu