Wykład otwarty, w którym mogli wziąć wszyscy zainteresowani tematem, zorganizował w dniu 21 maja Zakład Budownictwa Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Poruszana kwestia przyciągnęła w szczególności studentów kierunków technicznych, dla których różnorodne urządzenia i maszyny stanowią tzw. chleb codzienny, będąc właściwie elementem nieodłącznym każdej gałęzi gospodarki.
Normalizacja to zastosowanie pewnych standardów, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w przemyśle. Ogół norm pozwala określić szczegółowe wymagania w zakresie stosowanej konstrukcji, używanych w przemyśle materiałów czy też procesów produkcyjnych. Ma to istotny wpływ na ergonomię pracy, nie tylko zapewniając jej lepszą efektywność, ale również ograniczając ryzyko wypadków i innych zdarzeń mających negatywny wpływ na pracownika oraz sprzęt.
Określaniem stanu oraz kierunków rozwoju normalizacji, organizowaniem, nadzorowaniem oraz zatwierdzaniem polskich norm zajmuje się Polski Komitet Normalizacyjny, którego przedstawiciel, doradca prezesa PKN dr inż. Zbigniew Niechoda, pojawił się w Akademii Bialskiej, by wygłosić wykład omawiający temat normalizacji i bezpieczeństwa przemysłu oraz ergonomii.
– Prowadzę zajęcia ze studentami, mające na celu przybliżenie zagadnień normalizacji i oceny zgodności prawa technicznego. Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy zanurzeni w normach, jak w zupie elektromagnetycznej, która powoduje, że z dowolnego miejsca możemy uruchomić nasz smartfon. To samo dzieje się z normalizacją, tylko ona jest jak powietrze – oddychając, nie zastanawiamy się nad tym, dopiero gdy zaczyna powietrza brakować i zaczynamy się dusić, przypominamy sobie, że bez tlenu nie jesteśmy w stanie żyć. Podobnie jest z normami, dopóki wszystko gra, to jest dobrze, dopiero kiedy tej normalizacji brakuje, odczuwamy jej negatywne skutki – zauważył dr inż. Zbigniew Niechoda, podając jako przykład chociażby brak normalizacji wtyczek do urządzeń elektrycznych, co zauważalne jest w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Ekspert zwrócił również uwagę na ergonomię, przytaczając przykład zwykłych schodów: po jednych można wchodzić i schodzić swobodnie, natomiast inne powodują dyskomfort w postaci zbyt wąskich/szerokich lub niskich/wysokich stopni. – Nie są dostosowane do standardowej proporcji ciała ludzkiego, a to właśnie o tym mówią normy.
Ważnym tematem poruszonym podczas wykładu było bezpieczeństwo przemysłowe. Jak zaznaczył wykładowca, zaczyna ono obecnie ogrywać coraz większą rolę, szczególnie w kontekście otwartego rynku światowego i możliwości korzystania z urządzeń, które, jak wiadomo, nie zawsze spełniają podstawowe normy.
– Możemy sprowadzać maszyny i urządzenia z całego świata, tymczasem pewne prawne wymagania bezpieczeństwa muszą być spełnione. Przepis prawny, który mówi o wymaganiach bezpieczeństwa, jest stworzony przez prawników, legislatorów i polityków, natomiast jak praktycznie zrealizować to bezpieczeństwo? O tym właśnie mówi norma, czyli sprawdzony opis na aktualnym poziomie światowym – podkreślił nasz rozmówca, dodając, że to właśnie wykonanie czegoś zgodnie z obowiązują normą jest równocześnie wypełnieniem wymagań prawnych.
– Czy stosując wszystkie normy jesteśmy w stanie uniknąć tych najbardziej nieszczęśliwych wypadków? – zapytał specjalistę redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk.
– Nigdy nie można stuprocentowo wyeliminować wypadku. Niektóre rzeczy same z siebie stwarzają zagrożenie, chociażby żelazko – można się nim poparzyć, ale kto prasuje zimnym? Pewne nawyki, pewna dyscyplina pracy i pewne procedury są bardzo istotne, niemniej, w bardzo wysokim stopniu można wyeliminować niebezpieczeństwo, kiedy stosuje się właściwe środki zabezpieczające. A jak je stosować? O tym mówią normy – wyjaśnił w odpowiedzi gość Akademii Bialskiej.
_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcie: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk