Reklama

Reklama

Reklama audio/video

Trzy Spojrzenia na Kulturę w Terespolu (film) (galeria)

Piąta edycja spotkań dyskusyjnych pn. ,,Trzy Spojrzenia na Kulturę" odbyła się w sobotę 10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu. Celem tych spotkań jest pokazanie lokalnej społeczności osób, które są twórcze, które robią to, co kochają.

W tym roku wśród lokalnych artystów znaleźli się: Alicja Tarasiuk (malarka z Terespola), Urszula Jaworska (poetka z Dereczanki) i Mateusz Łopaciuk (wokalista z Janowa Podlaskiego).

Odpowiadali na pytania m.in. o swojej twórczości, fascynacjach i planach na przyszłość, które zadawał prowadzący spotkanie Maciej Szupiluk (prezes Bialskiego Klub Literackiego MAKSYMA). Co ważne, aktywna była także publiczność ochoczo włączająca się w dyskusję, zadając często szczegółowe pytania dotyczące procesu tworzenia. 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Alicji Tarasiuk, która po raz pierwszy zaprezentowała publicznie swoje obrazy (wystawę można odwiedzić do środy w godzinach pracy biblioteki).

Urszula Jaworska przeczytała wybrane wiersze pochodzące z 4 wydanych do tej pory tomików, które można było nabyć po spotkaniu.

Mateusz Łopaciuk natomiast zaśpiewał kilka swoich piosenek, które w postaci profesjonalnych wideoklipów są dostępne w serwisie Youtube.

Dziękujemy Klubowi Seniora ,,Srebrny Włos” za liczna reprezentację a także Młodzieżowej Radzie Miasta.

Maciej Szupiluk powiedział – ,,Wydarzenie, którego mamy dziś piątą edycję, jest spotkaniem z artystami, regionalistami, naukowcami i trzeba pamiętać, że to dzięki takim ludziom powstała Sztuczna Inteligencja. Dzięki ich wiedzy, treściom, pomysłom. Dlatego trzeba o takich ludzi dbać, bo to nie jest większość, a mniejszość społeczeństwa. A dlaczego? Jeśli już się mówi, że ta wyżej wymieniona technologia do treningu potrzebuje nowych treści, tym bardziej się cieszmy i wspierajmy takich ludzi, którzy „tworzą nam świat”. To jest apel do wszystkich tych, co są odpowiedzialni za regulacje (lub budują instytucje) by pamiętać o twórcach, by ich nie zniszczyć, dawać możliwość kontaktu z żywym człowiekiem, a nie z maszyną”.   

Więcej o artystach:

Urszula Jaworska

Urodziła się i wychowała się w Dereczance, wsi w gminie Zalesie leżącej nad rzeką Krzna. Po skończeniu szkoły podstawowej wyjechała na Śląsk Opolski, by tam podjąć dalsze nauki. Po skończonej edukacji powróciła w rodzinne strony. Tu założyła rodzinę, prowadząc z mężem gospodarstwo. Ma piątkę wspaniałych wnucząt. Inspirowana wspaniałą przyrodą Południowego Podlasia oraz zamieszkującymi ten teren ludźmi, skłoniła się do spisywania sielskiej codzienności.

Jej wiersze są o wierze, przemijaniu, miłości, codzienności oraz pięknie przyrody tzw. ,,małej ojczyzny”. Od ponad dziesięciu lat śpiewa w Zespole Ludowym „Dobrynianki”. Obecnie pełni w nim funkcję kierowniczki i autorki piosenek. Jest również autorką scenariusza „Rodzina Koniuszewskich” opowiadającej o heroicznej śmierci unickiej rodziny z Kłody Małej. Udziela się także społecznie. Od czterech kadencji pełni w swojej Dereczance funkcję sołtysa.

Ma na swoim koncie tomiki wierszy: 2014 r. – „Potrzeba tak niewiele”, 2018 r. – „Czym że jest pamięć”, 2021 r. – „Droga” i  2024 r. – „Echo”.

 Alicja Tarasiuk

Z zawodu jest technikiem architektury oraz magistrem administracji. Lubi podróże, zwiedzać zabytki i uczyć się języków obcych. Po 39 latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę i poświęciła się malarstwu – swojej pasji z dzieciństwa. Sztalugi (studyjne) dostała w prezencie imieninowym od córki.

Do tego komplet farb olejnych, wielki pędzel i blejtram. I tak od 2020 roku rozpoczęła przygodę z malarstwem. Swoje inspiracje czerpie z webinarów on-line oraz fotografii, chociażby takich z kalendarzy ściennych. Szuka też pomysłów w płótnach innych malarzy. Fascynuje ją impresjonizm (C. Monet), lubi też malować martwą naturę inspirowaną malarstwem holenderskim. Inspiracją jej prac jest także przeżycia i zachwyty pojawiające się w życiu codziennym. Realizm i hiperrealizm to styl, który jest jej ulubionym środkiem artystycznym. Wymaga on obserwacji rzeczywistości. Malowanie jest dla Alicji formą relaksu, pozwala zapomnieć o problemach i oderwać się od rzeczywistości. Tworzy dla przyjemności i z serca,  po to by dzielić się z innymi, by sprawiać radość i w pewnym stopniu móc dziękować za dobro, którego doświadcza.

W kwietniu br. powstał reportaż o p. Alicji. Jest dostępny na Terespolskiej Platformie Kultury >>>

Mateusz Łopaciuk

Utalentowany wokalista i gitarzysta młodego pokolenia. Szerszej publiczności dał się poznać w 2018 r. udziałem w muzycznym show ,,All Together Now” emitowanym na Polsacie. Decyzją stu ekspertów polskiej branży muzycznej, zasiadających w jury, otrzymał nagrodę główną! Na przestrzeni ostatnich lat nagrał kilka profesjonalnych singli, których można posłuchać np. na portalu Youtube.

W życiu często jest łowcą artystycznych doznań i przygód. Uwielbia w ludziach ich kreatywną zdolność do wyrażania siebie poprzez ekspresje czy też abstrakcje, dlatego nie powinien dziwić fakt, że kocha sztukę i to do czego jest ona zdolna. Najbliżej jego serca jest muzyka. Rozumie ją jako taniec, nie tylko ten wykonywany przez tancerzy, ale także ten w wykonaniu instrumentów. Sam postanowił „znaleźć” swój rytm i kroki w tym tańcu dlatego śpiewa i gra na gitarze. Głos czy też gitara to jego muzyczne pędzelki, którymi kładzie farbę na płótno. Prawdopodobnie jest to pasja, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie.

Zagrał w Terespolu 2 świetne koncerty podczas: konkursu poezji śpiewanej Voice Poetica w 2023 roku i podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2025 roku. 

materiał: MCKSiR Terespol
tekst i zdjęcia: Łukasz Pogorzelski MCKSiR Terespol
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama