Reklama

Reklama

Reklama audio/video

W szkołach z terenu powiatu bialskiego powstaną pracownie AI, STEAM oraz do nauki zdalnej

W ramach nowego programu skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych Ministerstwo Edukacji Narodowej wyposaży placówki w sprzęt niezbędny dp przygotowania pracowni AI, STEAM oraz nauki zdalnej. Wśród placówek z ministerialnym wsparciem znalazły się szkoły z terenu powiatu bialskiego.

Celem inwestycji pod nazwą „Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji” jest zwiększenie poziomu wyposażenia w cyfrowy sprzęt i infrastrukturę ICT w szkołach ponad minimalne standardy.

Inwestycja obejmuje:
– udostępnienie zestawu informatycznego na potrzeby nauczania zdalnego dla 100.000 sal lekcyjnych,
– utworzenie laboratoriów sztucznej inteligencji (AI) oraz laboratoriów nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) w 16.000 szkół – zarówno podstawowych, jak i średnich,
– cyfryzację systemu egzaminacyjnego, w szczególności reorganizację i unowocześnienie centralnych i regionalnych komisji egzaminacyjnych,
– cyfryzację Ośrodka Edukacji Informatycznej.

Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Wśród placówek, w których powstaną pracownie AI oraz pracownie do nauki zdalnej, znalazły się szkoły podstawowe funkcjonujące na terenie gminy Międzyrzec Podlaski:

– pracownie sztucznej inteligencji (AI):
Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy
Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Misiach
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Sf. Wyszyńskiego w Krzewicy
Publiczna Szkoła podstawowa im. H. Sienkiewicza w Halasach

– pracownie do nauki zdalnej:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Rogoźnicy (20 zestawów)
Publiczna Szkoły Podstawowa im. M. Kopernika w Tłuśćcu (11 zestawów)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Halasach (10 zestawów)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy (7 zestawów)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Misiach (7 zestawów)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Sf. Wyszyńskiego w Krzewicy (6 zestawów)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Krysińskiego w Rudnikach (6 zestawów)

– Z zapowiedzi MEN wynika, że już we wrześniu tego roku pojawią się w programie nauczania elementy związane z AI, dlatego już rozpoczął się proces kształcenia nauczycieli w tym zakresie. Zmiany mają dotyczyć zarówno warstwy merytorycznej, jak i metodyki nauczania. AI może stać się narzędziem wspierającym pracę nauczyciela. Nasi nauczyciele są otwarci na nowości technologiczne i gotowi do ich stosowania, nie dziwi więc też fakt, że Gmina Międzyrzec Podlaski bierze udział w pilotażowym programie „Cyfrowy rozwój oświaty”. Nasze szkoły, chociaż małe, wiejskie, szybko reagują na nowości, bo chcą być na czasie. Widać to również po projekcie „Lekcja: Enter”, w ramach którego przeszkolili się nauczyciele kilku szkół, podnosząc swoje kompetencje cyfrowe, dowiedzieli się również, jak można wykorzystać je w praktyce i realizować lekcje, które bardziej angażują uczniów – podkreśla zastępca wójta gminy Międzyrzec Podlaski Michał Teofilski . – Rozwój AI spowodował duży wzrost zainteresowania tym tematem, a nasi nauczyciele z wyprzedzeniem reagują na nowinki cyfrowe. AI analizują pod kątem metodyki swojej pracy, myślą, jak o sztucznej inteligencji rozmawiać z młodzieżą. Nie boję się, że AI zastąpi nauczyciela, przynajmniej nie tak szybko. Nauczyciel ze swoimi emocjami, znajomością każdego dziecka ciągle jest niezbędny, chociaż jego rola jest dziś inna niż 20 lat temu, nie tylko związana z przekazywaniem wiedzy, ale także z uczeniem weryfikacji zdobytych treści. Na pewno AI może wesprzeć nauczycieli w wielu sprawach, np. do zaplanowania wycieczki szkolnej.

Listy szkół zakwalifikowanych do programu:
https://www.gov.pl/web/edukacja/wyposazenie-dla-szkol-do-nauki-zdalnej-oraz-pracowni-ai-i-stem

_____
materiał: Rado Biper Powiat Bialski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama