Reklama

Reklama

Reklama audio/video

RGB, bass boost i inne bajery – które funkcje gamingowych słuchawek naprawdę działają?

Słuchawki gamingowe to cała nisza, choć to słowo nie do końca oddaje charakter tej grupy produktów. Jest ich bowiem całe mnóstwo, a coraz więcej osób sięga po modele w teorii przeznaczone do gier. RGB, ulepszacze dźwięku i inne dodatki – co naprawdę ma sens i co rozważyć przy szukaniu słuchawek gamingowych?

Efektowne RGB – czy ma znaczenie?

RGB, czyli podświetlenie opierające się na diodach LED (skrót pochodzi od nazwy palety – red/green/blue) to coś, w co często wyposażone są gamingowe słuchawki nauszne. Najważniejszym celem montowania takich światełek jest efekt WOW – takie podświetlenia sprawiają, że granie staje się immersyjnym doświadczeniem.

Wyraziste, kolorowe oświetlenie da się często zsynchronizować z muzyką czy efektami w grze, przez co migają one do rytmu – wygląda to naprawdę spektakularnie. Takie słuchawki budują klimat, szczególnie przy graniu w ciemnym pomieszczeniu.

Dodatkowe LED-y wpływają jednak na szybsze zużywanie się baterii w słuchawkach bezprzewodowych, więc jeżeli nie jest to Twój priorytet, możesz zrezygnować z funkcji RGB, która jest tylko estetycznym dodatkiem i nie ma wpływu na wydajność urządzenia.

Bass boost, przestrzenny dźwięk i inne ulepszacze – co faktycznie się przydaje?

Bass boost to technologia, której celem jest wysunięcie niskich pasm na prowadzenie – basy są dzięki temu głębokie, dźwięk robi się dudniący i przestrzenny. Należy jednak uważać na to, by nie osiągnąć efektu przesady. Może zdarzyć się, że zbyt duży bas słyszalny np. w krokach postaci w grze, może Cię irytować.

Przestrzenny dźwięk sprawdza się jeżeli jest naprawdę zastosowaną technologią, a nie tylko marketingową naklejką. Przy prawdziwym virtual surround jesteś w stanie szybciej namierzyć czających się wrogów i usłyszeć wszystkie niuanse ścieżki dźwiękowej w grze.

Jeżeli kupujesz słuchawki z mikrofonem, przydadzą Ci się te wyposażone w technologię redukcji szumów. Dzięki niej współgracze będą słyszeć Ciebie, a nie dźwięki wyłapywane przez mikrofon z otoczenia. Pamiętaj także o komforcie – jeśli słuchawek używasz długo, muszą być wygodne, nie uciskać i dawać miłe odczucia sensoryczne.

Jakie inne detale robią robotę?

Często pomijanym detalem jest długość kabla (i w ogóle fakt jego istnienia, bo być może wolisz słuchawki bezprzewodowe). Oceń, czy wystarczy Ci przewodu do komfortowego grania w różnych pozycjach, np. w odchyleniu.

Warto także sprawdzić, czy do sprzętu możesz dokupić gadżety, np. stojak na słuchawki, który ochroni je przed poniewieraniem się i zabezpieczy na czas, kiedy nie grasz. Pomoże Ci tp ponadto uniknąć chaosu na biurku.

Dobrze jest także dowiedzieć się, czy wybrane przez Ciebie słuchawki mają jakieś dedykowane oprogramowanie, które pozwoli Ci ustawić różne parametry w ramach różnych aktywności – inne do gier sportowych, inne do FPS, inne do klasycznego słuchania muzyki.

Słuchawki gamingowe są pojemną kategorią, a wiele ze sprzętów ma udogodnienia, które często realnie wspomagają rozrywkę, a niekiedy po prostu… cieszą oko. Warto przed zakupem przemyśleć, na jakich aspektach przede wszystkim Ci zależy!

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama