Reklama

Reklama

Reklama video

XLII Zjazd Forum Akademii Nauk Stosowanych (film) (galeria)

W dniach 13–16 marca w murach Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbył się XLII Zjazd Forum Akademii Nauk Stosowanych, będący spotkaniem przedstawicieli samorządów studenckich uczelni zawodowych z całej Polski. Radio Biper objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Samorządowcy już po raz trzeci spotkali się w Białej Podlaskiej, by obradować na temat szkolnictwa wyższego w Polsce. Podczas bialskiego zjazdu mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami, a także pomysłami i doświadczeniami, a dzięki uczestnictwu w szkoleniach mogli zdobyć nowe umiejętności i nawiązać cenne kontakty.

Do Białej Podlaskiej przyjechali w tych dniach reprezentanci 21 akademii nauk stosowanych z całej Polski.

Cieszymy się, bo to liczna reprezentacja naszej społeczności. W zjeździe bierze udział około 90 uczestników obserwatorów. Samorząd studencki jest autonomiczną organizacją studencką, samorządem jest cała społeczność studentów, natomiast w każdym wybierana jest rada, która odpowiada za kulturę, dydaktykę, naukę, wspiera studentów w ich problemach, pomaga np. przy składaniu wniosków na stypendia, w rozwiązywaniu konfliktów – wyjaśniła prezes Stowarzyszenia Forum Akademii Nauk Stosowanych, absolwentka Akademii Bialskiej oraz mentor samorządu studenckiego Marlena Bliźniuk

Rada samorządu jest głównym łącznikiem między studentami a władzami uczelni, jest więc nieocenionym elementem szkół wyższych. Rady poszczególnych akademii łączy wspólna potrzeba działania na rzecz studentów, dlatego też wymiana doświadczeń, jaką dają podobne zjazdy, jest tu szczególnie istotna. Jest to również motywacja dla studentów do udzielania się w akademickiej przestrzeni. Jak się dowiadujemy, w Akademii Bialskiej studenci chętnie przyłączają się do działań samorządu. 

W trakcie zjazdu debatowano m.in. nad problemami, z jakimi na co dzień mierzą się samorządy studenckie oraz nad skutecznymi sposobami ich rozwiązywania. Prezydium główne Forum Akademii Nauk Stosowanych, które prowadziło obrady, zdało sprawozdanie ze swojej rocznej działalności. W programie wydarzenia znalazł się również panel dyskusyjny oparty o zgłoszone wcześniej pytania samorządowców.

To również warsztaty – dwa panele obejmujące po cztery warsztaty do wyboru, które dotykają tematu wielopłaszczyznowości kształcenia.

Akademia Bialska, co ze szczególnym naciskiem podkreślali uczestnicy zjazdu, cieszy się dużym szacunkiem i w sposób szczególny wyróżnia się na tle innych uczelni.

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Akademia Bialska wyróżnia się na tle innych uczelni. Często spotykamy się jeszcze z takim zdaniem, że to są uczelnie zawodowe, że w nich się gorzej kształci, a to nie prawda. Sam studiowałem w trzech typach uczelni: w akademii nauk stosowanych, na uniwersytecie i w uczelni niepublicznej. Muszę powiedzieć, że pod kątem praktycznym, pod kątem tego, co później wykorzystywałem w pracy zawodowej, najwięcej nauczyłem się właśnie w akademii nauk stosowanych – podkreślił przewodniczący Forum Akademii Nauk Stosowanych Parlamentu Studentów RP Mateusz Stopka-Gadeja z Nowego Targu.

Jak zauważył, uczelnie, które kształcą zawodowo, są bardzo ważnym elementem systemu edukacji, o które należy dbać w szczególności i je rozwijać, natomiast zjazdy, takie jak tegoroczny, który odbywa się już po raz czterdziesty drugi, to ważny moment dla przyszłości kraju i pokoleń, które będą kształtowały jego rzeczywistość. 

Żyjemy w XXI wieku, gdzie naprawdę wszystko się zmienia, również zapotrzebowania na rynku pracy, a my musimy też za tym nadążać. Osoby, które jeżdżą na fora, które angażują się w samorządność studencką, są elitą młodego pokolenia, są tymi, od których już niedługo, za dwadzieścia lat, będzie zależała przyszłość tego kraju i to, jak w tym kraju będzie się żyło. Właśnie musimy o to dbać, pielęgnować i właśnie po to m.in. są te zjazdy, żebyśmy mogli się spotkać, wymienić doświadczeniami, żebyśmy później mogli kształtować lepsze jutro – dodał nasz rozmówca. 

– Podczas zjazdu możemy skupić się na rozmowie ze studentami z całej Polski, zintegrować się, porozmawiać na temat szkolnictwa wyższego, o tym, co można poprawić w naszych samorządach lub zainspirować inny samorząd do działania na różnych płaszczyznach – zauważył przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Akademii Bialskiej Wojciech Maksymiuk.

Wśród ciekawych inicjatyw podjętych w ostatnim czasie przez samorząd uczelniany Akademii Bialskie można wymienić chociażby powstanie na parterze uczelni Kącika kawowego We Proudly Serve Starbucks, w którym można wypić kultowe napoje tej marki.

Zachęcamy inne samorządy, by starały się udoskonalać i urozmaicać swoją ofertę, dzięki której studenci będą czerpać radość ze studiowania, żeby studiowanie nie było tylko nauką, ale też dobrą zabawą i fajnym odpoczynkiem – dodał uczelniany aktywista.

Jednym z punktów programu zjazdu było spotkanie z rektorem Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzym Nitychorukiem, podczas którego poruszano tematy dotyczące przyszłości uczelni zawodowych i ścisłej współpracy pomiędzy władzami uczelni i studentami. W spotkaniu wzięli udział m.in. prorektor ds. kształcenia i spraw studentów Akademii Bialskiej dr Ewelina Niźnikowska, przewodnicząca Parlamentu Studentów RP Julia Bednarska-Leśniak, prezes Stowarzyszenia Forum Akademii Nauk Stosowanych Marlena Bliźniuk oraz prezydium forum.

Uczelnia bez studentów nie istnieje, oni są najważniejsi, dla nich jesteśmy, pracujemy i się staramy. Studenci są tym podmiotem, który sprawia nie tylko, że uczelnia istnieje, ale też rozwija się. Takie spotkania, jak dzisiejsze, kiedy samorządy studenckie pojawiają się u nas, jest doskonałym momentem do tego, by podyskutować o rozwoju. My świętujemy 25-lecie istnienia Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II, to taki moment, że trzeba się cieszyć nie tylko z tego, co było, ale też zastanowić nad tym, co będzie. W gronie aktywistów studenckich z całej Polski ta dyskusja jest najpełniejsza. Tę dyskusję trzeba zacząć od młodzieży, od studentów, ich trzeba pytać, co im doskwiera lub z czego są zadowoleni, a na podstawie ich relacji wyciągać wnioski i planować przyszłość. Lubię młodzież, bo ona dostarcza nam niebywałej energii, optymizmu, a przez swoją młodość i aktywność zaszczepiają aktywność w osobach, które już nie mają takich sił. Dzięki młodzieży można wykrzesać z siebie jeszcze więcej! – podsumował rektor Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.

Warto podkreślić, że w tradycji Akademii Bialskiej, co podkreślił jej rektor, jest zatrudnianie w uczelni osób, które w sposób szczególny angażowały się w działalność samorządu uczelnianego oraz struktury akademii. To pierwszy krok w karierze, dający możliwość pracy ze studentami i wykazanie się własnymi umiejętnościami oraz wiedzą. 

Galeria zdjęć:

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Radio Biper / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama