Reklama

Reklama

Reklama video

Z Witoldem Casetti o edukacji finansowej (film)

6 marca w Hotelu Polonia w Grabanowie odbyło się Forum Finansowe, którego gospodarzem był szkoleniowiec z branży finansowej oraz znany dziennikarz Witold Casetti.

Udział w Forum Finansowym był okazją do poznania skutecznych sposobów zwiększania świadomości finansowej i reagowania w trudnych sytuacjach, a także zapoznania się z najnowszymi trendami i perspektywami w branży finansowej oraz sposobami zabezpieczenia przyszłości swojej rodziny i zapewnienia dziecku lepszego startu w dorosłe życie.

Gospodarz spotkania był dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem w sektorze finansowym Witold Casetti, którego w ostatnim czasie można było dość często spotkać w naszym regionie. Jak sam przyznaje, jest zakochany w Podlasiu.

Uwielbiam Białą Podlaską, Białystok, Siedlce. To piękne okolice, natura, sztuka i sanktuaria religijne – stwierdził Witold Casetti.

Tym razem gościł w Hotelu Polonia w Grabanowie, gdzie poprowadził seminarium edukacyjne „Bezpieczna przyszłość”, mówiąc o tym, jak zapewnić odpowiednią ochronę sobie i swoim bliskim. Omówił liczne kwestie praktyczne, zaprezentował również narzędzia służące bezpieczeństwu finansowemu.

Dzisiejsza prelekcja dotyczy edukacji finansowej, czyli tego, co zmieniło moje życie około 15 lat temu. Pomimo iż jestem w branży finansowej jakieś 30 lat, to nie znaczy, że byłem edukowany finansowo, jak zarządzać pieniędzmi, które się zarabia. Tej edukacji jest za mało w szkole i w domu, więc jesteśmy troszeczkę zagubieni, robimy za dużo błędów, takich, które powodują, że możemy zbankrutować, bo nie tylko firmy bankrutują – wyjaśnił Witold Casetti, który poprowadził spotkanie na temat tego, jak stać się niezależnym finansowo. – Edukacja finansowa to od kilku lat moja misja, ponieważ tak jak mi pomagano zrozumieć pewne sprawy dotyczące finansów, tak ja teraz chcę pomóc ludziom w całej Polsce i nie tylko zrozumieć te zasady.

Starą prawdą jest, że nie każdy może być bogaty, ale, jak zauważył nasz rozmówca, nie każdy też musi być biedny. 

Różnica między biednym a bogatym jest w głowie – podkreślił, argumentując, że obie te osoby nie różnią się tym, jakie mają zasoby na koncie bankowym, ale tym, jak zarządzają własnymi środkami, bo osoba majętna, ale nie stosująca pewnych mechanizmów zarządzania swoim majątkiem, za chwilę może zostać bez przysłowiowego grosza. – Najważniejsze są nawyki finansowe, a nie to, ile dziś posiadam. Nie ma wiecznej hossy, zawsze jest hossa – bessa, więc trzeba mieć tę mądrość, inteligencję finansową, żeby nie zbankrutować, gdy jest bessa.

Jak zatem zarządzać własnymi zasobami, by robić to mądrze i perspektywicznie?

Po pierwsze: ekspert zaleca ciągłą oszczędność, bez względu na wysokość zarobków. Niech to będzie na przykład 10% kwoty zarobków, ale oszczędność ma być systematyczna. 

Po drugie: dokształcaj się i działaj w świadomości, że pieniądze również pracują – twórz źródła dochodu pasywnego. Ekspert zachęca do zakupu nie tylko pasywów, ale również aktywów.

Kiedy kupisz aktywa, to one są wdzięczne, bo generują dochód pasywny – zauważył.

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama