Aktualizacja – Aktualny stan budowy na dzień 22 grudnia 2024 r.
_____
Wbicie tego dnia symbolicznej łopaty rozpoczęło budowę nowego budynku o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym na potrzeby mieszkańców powiatu bialskiego. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu powiatu, pracownicy starostwa powiatowego, wykonawcy zadania inwestycyjnego, firmy projektującej obiekt oraz firmy nadzorującej budowę.
– Spotykamy się dzisiaj, aby dokonać symbolcznego wbicia łopaty, tym samym jest to sygnał dla naszych mieszkańców, że budowa tej od lat wyczekiwanej inwestycji w końcu ruszyła. Prace rozpoczęły się kilka dni temu. Powiat bialski od początku swojego istnienia nie miał swojej siedziby, a to miejsce, w którym starostwo funkcjonuje, przez wiele lat było wynajmowane, nie byliśmy włacicielem tego obiektu, dopiero trzy lata temu się to udało i kupiliśmy ten budynek z tą działką – przypomniał starostwa bialski Mariusz Filipiuk. W momencie zakupu obiektu i przylegającej do niego działki mogły rozpocząć się procedury starania się o pozyskanie środków zewnętrznych i opracowania dokumentacji na nowy budynek. – To wydarzenie historyczne dla nas, pracowników starostwa, jak również dla mieszkańców powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska. Ten budynek pochodzi z lat ’80, ma już swoją historię, rozważaliśmy wiele różnych elementów, wiele pomysłów na temat jego remontu i modernizacji, ale z naszych kalkulacji wynika, że inwestowanie w niego byłoby nieopłacalne. Podjęliśmy decyzję o budowie nowego budynku. Mieszkańcy, którzy będą przyjeżdżali załatwiać w nim swoje sprawy, będą mogli to robić w komfortowych warunkach, a osoby pracujące w starostwie również będą miały pewien komfort pracy.
Powiat Bialski pozyskał na realizację zadania dofinansowanie w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 20 mln. Wartość projektu to ponad 42,8 mln zł. Pozostała część to środki zabezpieczone w budżecie powiatu. Włodarz złożył tego dnia podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do pozyskania środków na realizację inwestycji oraz przeprowadzenia wszelkich działań prowadzących do jej rozpoczęcia.
– Dużym wyzwaniem była kwestia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale ten etap szczęśliwie przebrnęliśmy. Przebrnęliśmy też etap postępowania – było duże zainteresowanie przedsiębiorców zajmujących się takimi zadaniami, bylo bardzo dużo pytań w postępowaniu, duzo wyjaśnień, stąd też postepowanie troszkę trwało, finalnie zakończyło się ono na początku tego roku. 15 marca podpisaliśmy umowę z konsorcjum PNB Budownictwo na realizację tej inwestycji, a aktualnie jesteśmy na etapie rozpoczęcia prac ziemnych. Prace projektowe zakończyły się w październiku uzyskaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i projekt zagospodarowania terenu. Aktualnie mamy etap prac ziemnych i mamy nadzieję, że prace będą przebiegac sprawnie, że warunki pogodowe i gruntowe pozwolą na sprawną realizację inwestycji – mówił dyrektor wydziału organizacyjno-administracyjnego starostwa Łukasz Ciołek.
Nowy obiekt powstanie w ramach zadania pod nazwą „Budowa budynku o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym na potrzeby mieszkańców powiatu bialskiego”. Zostaną w nim zlokalizowane instytucje publiczne świadczące usługi dla mieszkańców oraz Powiatowe Centrum Kultury, które będzie skupiało działania o charakterze kulturalnym realizowane na terenie powiatu bialskiego. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie w pełni dostępny i funkcjonalny
Zadanie budowy nowego obiektu wykonuje firma PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo z Białej Podlaskiej.
– Na dzień dzisiejszy jestesmy na etapie robót ziemnych, mamy prawomocne pozwolenie na budowę, rozpcozeliśmy prace zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obiekt na pewno wpisze się w architekturę, urbanistykę miasta, będzie to nowy obiekt w tej części miasta. W trakcie prac projektowych było bardzo dużo uzgodnień pod kątem urbanistyki, jak ma wyglądać, żeby jak najlepiej wpisał się w architekturę miasta, myślę, że będzie cieszył oko – stwierdził prezes firmy wykoawczej Paweł Niczyporuk.
Czas wykonania zadania to 36 miesięcy od momentu podpisania umowy, która została podpisana w marcu br. Umowa realizowana jest w trybie zaprojektuj-wybuduj, na dziś zakończony jest etap projektowy, rozpoczał się etap budowy, a pozwolenie na budowę obejmuje czas do marca 2027 r.
Prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym, który podejmie czynności w przypadku odkrycia miejsc lub artefaktów istotnych z punktu widzenia historii miasta.
Wizualizacja wykonana przez projektantów robi wrażenie, gmach budynku będzie nowoczesny, słowem – jest na czym zawiesić oko.
– Na nasze bialskie warunki było to spore zadanie. Architektura jest dosyć ciekawa, zarówno zewnętrznie, jak i wewnątrz, może będzie trochę zaskakująco. Częsci wspólne, hole, będą dosyć reprezentacyjne. Efekt finalny jeszcze przed nami, ale to wszystko zależy od wykończenia, materiałów, ale będzie nowocześnie, dużo przeszkleń, pełna klimatyzacja w całym obiekcie, wentylacja mechaniczna, więc i komfort pracy będzie duży. Będą trzy windy, parkingi dla niepełnosprawnych, toalety, pomieszczenia socjalne dla pracowników – podał szczegółyprojektant Tomasz Siedlanowski.
Od strony dziedzińca zaplanowano teren rekreacyjny, parkingi, również być może wielopoziomowy w przypadku zwolnienia miejsca po obecnym budynku, jeśli zostanie rozebrany.
– Ten moment wpisze się w historię funkcjonowania starostwa powiatowego. Gratuluję Ci, drogi przyjacielu, kolego, starosto, tego uporu, zaangażowania i determinacji, inteligencji i zasobu wiedzy, a taże wszystkich możliwych sposobów działania jako samorządowca, który doprowadził do tego właśnie faktu, bardzo istotnego dla funkcjonowania największego w województwie lubelskim powiatu, trzeciego co wielkości w Polsce – podkreślił radny sejmiku województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wspominając także o poprawie standardów pracy pracowników urzędu. – Do tego powinniśmy dążyć, tego powinniśmy pragnąć i tym powinniśmy się szczycić. Myślę, że ta budowla będzie odgrywała także bardzo istotną funkcję dla miasta Biała Podlaska, urbaniści będą mieli z tego zachwyt, bo ta pierzeja południowa alei Tysiąclecia nabierze odpowiedniego wyglądu, stosownie do pierzei północnej.
Obecny budynek nadal pełni swoją funkcję, trwa w nim bieżąca obsługa petentów urzędu. Docelowo zostanie wyłączony z użytkowania, a w przyszłości, w sytuacji pozyskania odpowiednich środków, zostaną podjęte działania w kierunku jego rozbiórki. Na chwilę obecną trudno mówić o konkretnych planach, ale rozważana jest budowa kilkupoziomowego parkingu. W tym przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie badań określających nośność terenu.
Nadal wykorzystywana jest również część budynku, w którym znajduje się sala widowiskowa. Jak podał Łukasz Ciok, starostwo zamierza ubiegać się o środki na jej modernizację i przebudowę, dlatego też obserwuje nabory, które to umożliwią. Niewykluczone, że w przyszłości dojdzie do połączenia obiektu z nową siedzibą starostwa – nowy budynek będzie do tego konstrukcyjnie przygotowany,
_____
materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
grafika: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk