Sam turniej składał się z dwóch etapów – eliminacji, które odbyły się 15 października 2024 r. oraz finału, który miał miejsce, nieprzypadkowo w Dniu Kolejarza, czyli 25 listopada 2024 r. Po pomyślnym przejściu przez eliminacje drużyna z Małaszewicz zameldowała się w finale, który składał się z dwóch części – pisemnej i praktycznej. W części pisemnej należało rozwiązać 25 pytań testowych, zadanie typu prawda fałsz – 10 stwierdzeń oraz tekst z lukami – 10 luk. Do części pisemnej przystąpili wszyscy przybyli na finał – 11 drużyn, co pozwoliło na wyłonienie 6 teamów, które awansowały do drugiej części, czyli do ścisłego finału. O awansie do ścisłego finału w pierwszej kolejności decydowała ilość poprawnych odpowiedzi z części pisemnej, a w przypadku drużyn o takim samym wyniku punktowym – czas wykonania zadań pisemnych, który został odnotowany na zestawie zadań pisemnych. Drużyna z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach uzyskując wysoki wynik z części pisemnej, znalazła się wśród najlepszej szóstki rozgrywek.
W ścisłym finale polecenia do wykonania miały już zupełnie inny charakter. Do wykonania drużyny otrzymały po 4 zadania. Każda drużyna, choć w różnej kolejności, składała stycznik lokomotywy i wtrysk paliwa lokomotywy, wymiarowała łożyska i zapisywała wymiary na karcie mierzenia łożyska oraz grała w kolejowe Taboo – Roszady Kolejowe. Zadania te były wykonywane przez różne drużyny w różnej kolejności. Na złożenie wtrysku paliwa oraz zwymiarowanie łożysk uczestnicy mieli po 5 minut, a na złożenie stycznika i grę w kolejowe Taboo po 10 minut.
Tak jak w poprzednim etapie liczyła się kompletność wykonania zadania, a w przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów przez minimum dwie drużyny – liczył się także czas wykonania zadań, który był odnotowywany na kartach pracy. W tym etapie uczniów z Małaszewicz pokonały tylko drużyna z Legnicy oraz drużyna z Siedlec i tym samym reprezentacja ZS w Małaszewiczach zajęła III miejsce! W nagrodę brązowi medaliści otrzymali dyplomy oraz m.in. wysokiej klasy plecaki, vouchery rabatowe na szkolenie w zakresie rewidenta taboru kolejowego bądź licencji maszynisty w wartości nawet 1075 zł, kubki termiczne, selfsticki, książki z dedykacją autora oraz drobne upominki. Dodatkowo drużyna otrzymała puchar w postaci fragmentu szyny, a za partnerstwo ZS w Małaszewiczach otrzymał model dydaktyczny w postaci wycinka koła monoblokowego pojazdu kolejowego, którego darczyńcą był TABOR DĘBICA Sp. z o.o.
Wręczenia nagród dokonał Starosta Powiatu Kartuskiego Bogdan Łapa wraz z: Gabrielą Kowalską – Dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Książąt Pomorskich w Żukowie, Grzegorzem Bijokiem – Dyrektorem Oddziału Terenowego Urzędu Transportu Kolejowego w Gdańsku, który reprezentował Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego dra inż. Ignacego Górę, Pawłem Andrzejczykiem – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy, Czesławem Dulem – Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Kolejowych, Beatą Jandą – Ekspertem ds. Współpracy ze Szkolnictwem PKP Intercity S.A. w Krakowie w zastępstwie za Annę Karniej – Naczelnika Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity S.A., Anną Dybowską – Prokurentem TABOR DĘBICA Sp. z o.o.
Warto nadmienić, że organizatorami całego przedsięwzięcia byli Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie oraz Stowarzyszenie Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy. Współorganizatorami turnieju byli Centrum Kształcenia Kadr Kolejowych i Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. W organizację turnieju włączyły się także szkoły partnerskie tego wydarzenia, którymi były Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Legnicy oraz nasz Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. W ramach wspomnianego partnerstwa jednym z konferansjerów turnieju została Małgorzata Trębicka-Żuk, która wraz z Natalią Pytel z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie poprowadziła całe wydarzenie.
Sam Turniej został objęty Honorowym Patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego dra inż. Ignacego Góry, a na wydarzeniu tym pojawili się znamienici goście i persony branży kolejowej – prezesi, dyrektorzy i naczelnicy zakładów, instytucji i firm kolejowych co dodatkowo podniosło rangę tego wydarzenia.
Jesteśmy niezwykle dumni, że jedna z naszych szkół znalazła się na podium tak prestiżowego ogólnopolskiego konkursu! Gratulujemy drużynie z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach odwagi, determinacji i uzyskania tak wysokiej lokaty, życząc im jednocześnie dalszych sukcesów! Po tak wielkim sukcesie przedsięwzięcia są plany na jego kolejne edycje, do których współtworzenia organizatorzy serdecznie zapraszają!
materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
zdjęcia: Szymon Kiryczyński
opracowanie: Gwalbert Krzewicki