Reklama

Reklama

Reklama video

Pasjonaci regionalnej historii spotkali się w Sitniku (film) (galeria)

Historia regionu to temat, który 5 listopada przyciągnął do Sitnika znaczną grupę osób. Wśród nich autorzy książek, członkowie grup rekonstrukcji historycznej oraz pasjonaci dawnych wydarzeń, które ukształtowały naszą współczesność.

„Spotkanie z historią” odbyło się 5 listopada w Gminnej Biblioteki Publicznej w Sitniku. „Wydarzenie miało na celu przybliżenie uczestnikom bogatej i często zapomnianej przeszłości lokalnej, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości „Małych Ojczyzn”. Spotkanie miało charakter inspirującej rozmowy z ekspertami oraz pasjonatami historii naszego regionu. Spotkanie było nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dzięki takim wydarzeniom możemy docenić znaczenie lokalnej historii i przypomnieć sobie, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości.” – podsumował wydarzenie organizator, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej.

Przybyli na wydarzenie mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji trojga zaproszonych gości:

Anna Adamiuk – mieszkanka Sitnika, pasjonatka historii, autorka książek „Sitnik wieś (nie)zwyczajna” i „Z ziemi podlaskiej do sowieckich łagrów”
Pani Anna podzieliła się ze słuchaczami wieloma szczegółami dotyczącymi Sitnika i jego dawnych mieszkańców, przybliżyła również szereg wydarzeń historycznych, które miały wpływ na obecne życie w miejscowości i jej znaczenie dla gminy Biała Podlaska.

Pomysł na to spotkanie powstał po rozmowach z Anną Waszkiewicz. Choć nie lubię opowiadać w większym gronie, bo mam tremę, to udało się przekonać ludzi. Mam nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnie, bo już przed nim widziałam, że ludzie byli zainteresowani. Wcześniej już pytano mnie o niektóre historie i miejsca Sitnika, a ja co wiedziałam, to przekazywałam. Dzisiaj widziałam też te osoby na widowni. Moim dużym wsparciem był klub genealogiczny z Białej Podlaskiej. Kilka razy uczestniczyłam w ich spotkaniach, to bardzo mili ludzie, łączy nas historia, korzystam z ich wiedzy i pomocy, na przykład przy tłumaczeniu dokumentów rosyjskich. Rosyjski znam, ale raczej słowa podstawowe, z okresu, kiedy uczono mnie tego w szkole, a w latach tysiąc osiemsetnych było inne słownictwo, nawet inne niektóre litery. Przez historię poznałam również panów Moszkowskiego i Maziejuka, wspieramy się nawzajem, wymieniamy uwagi – wyjaśniła w rozmowie z redaktorem Radia Biper Mariuszem Maksymiukiem ideę spotkania i własne fascynacje historyczne Anna Adamiuk.

Jak podkreśliła, zarówno ją, jak i osoby, z którymi styka się na co dzień, martwi jedna ważna kwestia, a mianowicie zbyt mały nacisk na propagowanie lokalnej historii. – Nasza lokalna historia jest bardzo ciekawa, lepiej trafia do słuchacza, bo dotyczy ludzi, których znamy, ale jest mało propagowana. Być może brakuje lekcji historii o naszym terenie i szerszego zainteresowania. Niech to będzie nawet dziesięcioosobowa grupa starszych uczniów, bo nie każdy lubi historię, ale jak widzę, że zainteresuję ich przodkami, powiem coś o dziadku, to słuchacz prosi o dalsze informacje.

Arkadiusz Maziejuk – pasjonat historii, autor książek „Szukanie korzeni” i „Dziedzictwo przodków. Wspomnienia mieszkańców Terebeli cz. II”
Podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie pamięci, która pozwala zachować od zapomnienia wiele cennych wydarzeń, ludzi i relacji, jakie kształtowały życie społeczne.

Romuald Moszkowski – dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”
Pasjonat historii mówił o własnej pasji odkrywania dawnych czasów, zaprezentował różnorodne przedmioty, których w swoich rekonstrukcjach używa formacja, do której należy. Opowiedział o prowadzonych działaniach i wydarzeniach, jakie przybliża od wielu lat grupa rekonstrukcji.

Zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia prezentowanej broni, odzieży, pamiątek z dawnych lat, odznaczeń i fotografii. Był to czas wspomnień, rozmów i odkrywania na nowo wielu wydarzeń oraz historii ludzi.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama