Reklama

Reklama

Reklama video

Wspólnie podejmą działania w kierunku wykorzystania potencjału inwestycyjnego gminy

29 października przedstawiciele Gminy Biała Podlaska i Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej podpisali umowę o współpracy, które celem jest przede wszystkim podjęcie wspólnych działań w kierunku wykorzystania potencjału inwestycyjnego, jaki niesie budowana obecnie autostrada A2. To również szansa na wspólne kształtowanie młodych pokoleń, które w przyszłości będą decydowały o funkcjonowaniu regionu.

Tego dnia w Akademii Bialskiej spotkali się przedstawiciele uczelni na czele z prof. dr hab. Jerzym Nitychorukiem oraz Gminy Biała Podlaska, którą reprezentowali wójt Konrad Gąsiorowski, jego zastępca Adam Platewicz oraz sekretarz Mariusz Trzeciak.

Podpisana umowa dotyczy szeroko pojętej współpracy pomiędzy Akademią Bialską i Gminą Biała Podlaska.

Pomysł współpracy pojawił się naturalnie. Wielokrotnie spotykaliśmy się z rektorem i to z jego inicjatywy padła propozycja współpracy, wykorzystania potencjału dydaktycznego, a my jako gmina, jako rozsądny włodarz, cieszymy się, że ktoś do nas wyciągnął pomocną dłoń i nigdy takiej nie odtrącamy, wręcz odwrotnie, cieszymy się, że taka uczelnia chce z nami współpracować. Zachęcamy też inne podmioty do takiej współpracy z Gminą Biała Podlaska – stwierdził wójt Konrad Gąsiorowski.

W ramach współpracy młodzi ludzie z terenu gminy będą mieli okazję korzystać z potencjału, jaki stanowi pobliska uczelnia, natomiast studenci Akademii Bialskiej będą na przykład mieli szerszą możliwość odbywania staży w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie gminy, z którymi będą zawierane takie porozumienia.

Pierwszym owocem podpisanej pomiędzy gminą a uczelnią umowy będzie konferencja naukowa „Historia, teraźniejszość, perspektywy rozwoju regionu – 25 lat Akademii Bialskiej”, którą zaplanowano na 15 listopada o godz. 10:00, składająca się z trzech paneli dotyczących m.in. samorządów terytorialnych. Jednym z tematów będą szanse rozwoju gmin, przez które będzie przebiegała nowo wybudowana autostrada A2. W kongresie weźmie udział kilka gmin związanych tym jednym szlakiem komunikacyjnym, a ich włodarze otrzymają w ten sposób szansę rozmów ze specjalistami i skorzystania z ich bogatej wiedzy i doświadczenia w zakresie wykorzystywania potencjału, jakie niosą podobne przedsięwzięcia na terenie kraju. Wśród zaproszonych na konferencję m.in. Piotr Kazimierski oraz Krzysztof Adamowicz, wójtowie gmin Drelów i Międzyrzec Podlaski, przez które będzie przebiegała Via Carpatia.

Jako Gmina Biała Podlaska mamy ogromny potencjał, liczymy też na to, że przy współpracy z Akademią Bialską ten potencjał zostanie właściwie wykorzystany. Chcemy też skorzystać z fachowej wiedzy przyszłych inżynierów przy projekcie, nad którym pracujemy, czyli „Planie budowy dróg”. Jak obiecywaliśmy w kampanii, te drogi mają powstawać zgodnie z kanonami inżynieryjnymi. Myślę, że współpraca z Akademią Bialską pomoże nam „uszyć” ten dokument na miarę potrzeb naszych mieszkańców – dodał włodarz gminy.

Opracowywany przez samorząd „Plan budowy dróg” to szeroko zakrojony dokument strategiczny, który pozwoli modernizować drogi już nie w sposób losowy, ale zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i według wcześniej uzgadnianych z przedstawicielami sołectw priorytetów. Dzięki współpracy z uczelnią prace nad nim będą postępować dynamiczniej i zgodnie ze standardami inżynieryjnymi.

Wójt Konrad Gąsiorowski jest człowiekiem niezwykle odpowiedzialnym i konkretnym. Przy wyborach na stanowisko wójta zadeklarował, że będzie współpracował z Akademią Bialską i ta współpraca będzie się odbywała w bardzo konkretny sposób. Jako akademia będziemy uczestniczyli w projektach rozbudowy dróg w gminie. Gmina Biała Podlaska jest jedną z tych nielicznych, gdzie przybyło mieszkańców, nawet parę tysięcy osób, które potrzebują nowych szlaków komunikacyjnych. Pan wójt jako odpowiedzialny włodarz chce ludziom służyć, chce te szlaki zapewnić. Zaprosił nas do współpracy, a my, jako uczelnia, z wielką radością z tej propozycji skorzystaliśmy – podkreślił w dniu podpisania umowy prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk

Jak zauważył włodarz uczelni, podpisana umowa pozwoli studentom i pracownikom wykazać się, ale też działać zgodne z misją pełnienia służby dla całego regionu. Ważnym czynnikiem jest budowa autostrady, która znacząco podniesie rangę inwestycyjną gminy.

Znaczenie gminy bardzo szybko wzrośnie, możliwości inwestycyjne będą coraz większe, a odpowiedzialny włodarz gminy musi być w kontakcie z Akademią Bialską, bo my wspólnie budujemy przyszłość naszego regionu, wspólnie zastanawiamy się nad tym, co zrobić, by było dla naszej społeczności jak najlepiej. Stoimy przed wielką szansą i wspólnie tę szansę wykorzystamy – dodał rektor.

Niezwykle ważne w kwestii podjętej tego dnia współpracy jest pochodzenie studentów zasilających kierunki oferowane przez Akademię Bialską. To w znacznej mierze mieszkańcy regionu, którzy znają jego potrzeby, potrafią je wskazać i dostrzegają kierunki, w jakich należy działać. 

Mało tego, nasi studenci w przyszłości będą wójtami, pracownikami gmin, będą osobami, które będą kształtowały politykę gmin. Wezmą sprawy w swoje ręce. I teraz, współpracując, jesteśmy w stanie przygotować ich do tej roli najlepiej, jak możemy. Możemy wspomagać obecne urzędy gminne. Jesteśmy dla nas, dla naszego regionu, dla naszej małej Ojczyzny, a gminy są jej sercem – podsumował prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.

Przedstawicielom samorządu gminnego oraz uczelni towarzyszył tego dnia redaktor naczelny tygodnika „Słowo Podlasia” Piotr Pyrkosz, który odegra znaczącą rolę podczas zbliżającej się, wspomnianej wyżej konferencji. W związku z tym, że podpisanie umowy odbyło się w jubileuszowym, dwudziestym piątym roku akademickim, wydarzenie to będzie miało swój wydźwięk podczas Gali „Niedźwiedzie Biznesu” organizowanej przez tygodnik.

Świętowanie chcemy podkreślić Galą „Niedźwiedzie Biznesu” i konferencją naukową „25 lat Akademii Bialskiej” –  perspektywy rozwoju regionu też w kontekście budowy autostrady A2, która to wedle zamysłów wójta i jego dalekosiężnych planów, ma być bramą otwierającą możliwości rozwoju gminy na przyszłość. Stąd wizyty studyjne, stąd próby pozyskania doświadczeń innych gmin, które mają w swoim obrębie węzły autostradowe, wójt próbuje zasięgnąć języka i korzystać z dobrych praktyk i doświadczeń innych samorządowców. Wierzę w to mocno, że JM rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk i wójt Konrad Gąsiorowski doskonale będą się uzupełniać jeśli chodzi o połączenie wiedzy z praktyką i doświadczeniem, które, mam nadzieję, przyniesie wymierne efekty dla naszego regionu – zauważył redaktor naczelny „Słowa Podlasia” Piotr Pyrkosz. – My jako redakcja tygodnika „Słowo Podlasia” staramy się tę współpracę i sukcesy nagłośnić, poinformować mieszkańców gminy i miasta o tym, co dzieje się na naszym podwórku, chcemy też zaangażować lokalnych przedsiębiorców z Południowego Podlasia, organizując plebiscyt „Niedźwiedzie Biznesu” już po raz piąty. Staramy się doceniać, zauważać i świętować sukcesy tych, którzy prowadzą tutaj swoje biznesy, budują firmy, płaca tu podatki i dają zatrudnienie, tych, którzy są solą tej ziemi.

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska / Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama