Reklama

Reklama

Reklama video

Szkolenie z zasad udzielania pomocy zamiast mandatu za prędkość (film) (galeria)

„Na ratunek życiu. Zdejmij nogę z gazu i żyj” to wspólna akcja Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej oraz WORD Biała Podlaska, w ramach której kierowcy, którzy przekroczyli prędkość, mogli zrezygnować z mandatu karnego w zamian za przejście krótkiego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i skorzystanie z symulatora dachowania.

Akcja „Na ratunek życiu. Zdejmij nogę z gazu i żyj” została przeprowadzona 9 września w Worońcu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, a przyświecała jej idea poprawy bezpieczeństwa na drogach i zwiększenia świadomości kierowców na temat pierwszej pomocy.

Kierujący pojazdami, którzy popełnili wykroczenie drogowe poruszając się DK-2 w miejscowości Woroniec, mieli możliwość wyboru – przyjęcie mandatu karnego lub pouczenie w formie wykonania zadania z udzielenia pierwszej pomocy pod fachowym okiem ratowników medycznych oraz skorzystania z symulatora dachowania, dzięki czemu mogli przekonać się o tym, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. 

Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wychodzimy z założenia, że nie należy tylko karać, ale także ważna jest profilaktyka. Jesteśmy zobligowani do działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to nasze zadanie ustawowe, stąd nasze różnego rodzaju akcje, dla najmłodszych, ale także jak dzisiaj, dla dorosłych. Tego typu akcja organizowana jest po raz pierwszy w historii, zobaczymy, jaki będzie odzew wśród społeczeństwa – mówił tego dnia dyrektor WORD Biała Podlaska Wojciech Babicz. – Myślę, że ta akcja będzie u nas w przyszłości kontynuowana.

Kierowcy otrzymali również pakiety odblaskowe.

Po raz pierwszy taką akcję robimy z WORD i Policją. Na co dzień poza ratowaniem życia prowadzimy bezpłatne kursy z pierwszej pomocy dla mieszkańców naszego miasta. Dziś podczas tej akcji każdy kierowca, który popełni wykroczenie, może się wykazać swoja znajomością zasad pierwszej pomocy. Zasady pierwszej pomocy i bezpieczeństwa ruchu drogowego są ważne, ale ludzkie życie i zdrowie jest chyba najważniejsze, więc jeżeli będziemy potrafili udzielić pierwszej pomocy to będziemy w bezpieczniejszym społeczeństwie, będziemy mogli zareagować podczas nagłych sytuacji, będziemy wiedzieli jak się zachować, co zrobić w pierwszej kolejności. Oczywiście przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby zabezpieczyć samego siebie, jeżeli coś złego się dzieje, po to, by nam się nic nie stało, a następnie wezwać pomoc – zauważył dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej Igor Dzikiewicz. Jak dodał, w Polsce ok. 40% ludzi przyznaje się do tego, że nie potrafiłoby udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia czy zdrowia. – Każda taka akcja sprawi, że to nie będzie 40%, a 35% społeczeństwa, a świadomość ludzi będzie większa. Nakazem jest udzielanie pierwszej pomocy, nie wolno pozostawić kogoś potrzebującego bez pomocy.

Kierowcy chętnie uczestniczyli w akcji potwierdzając, że są one bardzo wartościowe i otwierają oczy na niektóre kwestie bezpieczeństwa.

Takie akcje są potrzebne, bo wtedy zmniejsza się prędkość i jest bezpieczniej. Duży nacisk jest na to, że jest dłuższa droga hamowania i jest cięższy ładunek – podkreślił pan Stanisław, jeden z kierowców. – Nauczyłem się udzielać pierwszej pomocy i tego, żeby nie gonić tak szybko, zmniejszyć prędkość, jechać bezpiecznie.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 
 
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama