– Przyjeżdżamy do Łomaz co roku, jeździmy już od około dwudziestu lat. Mamy dzisiaj dziesięciu specjalistów, zawsze tylu jeździ – wyjaśnia Jadwiga Soćko, koordynator akcji, przedstawiciel I Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie. Jak zauważa, z podobnej współpracy korzystają też inne gminy, m.in. Tuczna i Zalesie, gdzie specjaliści pojawiają się każdego roku. – Zaczęliśmy jeździć w tym czasie, kiedy Szpital Wojskowy został niepublicznym zakładem leczniczym i kiedy wszyscy ludzie mogli się u nas leczyć. Chcieliśmy pokazać w poszczególnych gminach, że mieszkańcy mogą korzystać z leczenia w Wojskowym Szpitalu. Od tamtej pory jeździmy na „Białe Niedziele”, utarło się, że jesteśmy potrzebni dla ludzi. Dziś w Łomazach z naszych porad skorzysta co najmniej 250 osób.
Mieszkańcy gminy Łomazy, którzy stawili się 8 września do siedziby miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych, mogli liczyć na bezpłatne badania, takie jak EKG, mierzenie ciśnienia, spirometria (pojemność życiowa płuc), poziom cukru we krwi, cytologia szyjki macicy, komputerowe badanie wzroku oraz badanie słuchu.
Ponadto skorzystali z porad i konsultacji specjalistów: dermatologa, kardiologa, neurologa, pulmonologa, chirurga-urologa, laryngologa, ortopedy, geriatry, ginekologa i okulisty-optyka.
– Dziś najbardziej oblegany jest okulista i dermatolog – zauważyła Jadwiga Soćko. Na uwagę zasługuje fakt, że jeżeli w trakcie badań i konsultacji zostaje ujawniona potrzeba dalszych konsultacji w poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, pacjent kierowany jest do Szpitala Wojskowego, wcześniej otrzymując ustaloną datę wizyty.
„Biała Niedziela” cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Chętnie korzystają z możliwości, jaką oferuje im samorząd, który już złożył zamówienie na kolejną akcję w przyszłym roku.
– Już po raz kolejny mamy możliwość skorzystania z usług medycznych I Szpitala Wojskowego w Lublinie, dzięki którym przeprowadzane są badania specjalistyczne. Raz do roku jest organizowana taka niedziela, a podczas tych spotkań wykrywane są nawet trudne przypadki, w których pacjenci nawet mogą nie przewidywać, że wymagają one leczenia – zauważa sekretarz gminy Łomazy Agnieszka Horaczyńska, z którą rozmawiamy w miejscu tymczasowej „przychodni”, w której rolę wcieliła sie siedziba ZPO w Łomazach. – Dzięki uprzejmości dyrektor ZPO w Łomazach, a także pracowników kuchni i obsługi, jest tu możliwość zamienienia klas na gabinety specjalistyczne i stworzenie komfortowych warunków, w których lekarze mogą się spełniać.
Badania organizowane w Łomazach skierowane są do mieszkańców zamieszkałych na terenie gminy, jednak, jak podkreśla nasza rozmówczyni, jeżeli pojawiają się osoby spoza gminy wymagające leczenia, to im również porada zostaje zapewniona, o ile tylko są wolne miejsca.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: UG Łomazy, Radio Biper
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk