Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

XXVI Dożynki Gminne w Dokudowie (film) (galeria)

25 sierpnia społeczność gminy Biała Podlaska spotkała się w Dokudowie, by wspólnie podziękować za trud rolniczej pracy i tegoroczne plony, a także podzielić się dożynkowym chlebem. Tego dnia nagrodzono twórców najpiękniejszych wieńców, stoisk sołeckich, potraw i wypieków, nagrody odebrali również rowerzyści, którzy w czerwcu wspólnie kręcili kilometry przyczyniając się do zdobycia przez gminę siódmego miejsca w Polsce w rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski. Nie brakowało wspaniałych stoisk wystawienniczych, występów artystycznych i koncertów gwiazd. Radio Biper objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

W tym roku organizacji dożynek gminnych podjęli się wspólnie wójt gminy i radni, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej oraz sołectwa: Dokudów, Ortel Książęcy, Ogrodniki i Perkowice. Uroczystość poprowadziły Agnieszka Bieńkowska i Katarzyna Pawłowska, które wraz z wójtem Konradem Gąsiorowskim witały na placu dożynkowym barwny korowód przybywający spod kościoła św. Praksedy w Dokudowie, gdzie odbyła się inaugurująca dożynki msza święta. Korowód prowadziły poczty sztandarowe reprezentujące Urząd Gminy, Gminny Związek OSP RP oraz OSP Cełujki, Cicibór Duży, Hrud, Sitnik, Sławacinek Stary, Swory i Woskrzenice Małe. Przed sceną zaprezentowało się 17 delegacji wieńcowych: Dokudów, Perkowice, Cełujki, Cicibór Duży, Grabanów, Hrud, Jaźwiny, Łukowce, Młyniec, Pojelce, Porosiuki, Rodzinny Ogród Działkowy ,,Piotruś” ze Styrzyńca, Sitnik, Sławacinek Stary, Styrzyniec, Swory i Woskrzenice Małe. Otwarcia dożynek dokonał wójt Konrad Gąsiorowski.

To dla mnie ogromny zaszczyt, wyróżnienie i powód do dumy. Dożynki to inaczej Święto Plonów, to wite z pietyzmem wieńce, które prezentuje siedemnaście dumnych delegacji. To znak, że nasi mieszkańcy chcą i kultywują tradycje naszych przodków – rolników. Dożynki to czas podziękowań za obfite plony, żniwa i owoce ciężkiej pracy rolnika. Gmina Biała Podlaska to w dużej części gmina rolnicza, dlatego spotykamy się dziś, by podziękować właśnie rolnikom za ich ciężką pracę, za to, że wykonują ją bez względu na okoliczności i trudności, że dają nam chleb, owoce swojej pracy i to, co niezbędne do przeżycia – podkreślił tego dnia wójt Konrad Gąsiorowski, składając rolnikom życzenia wszelkiej pomyślności w działaniu i poczucia docenienia tej pracy. – Byśmy zawsze mieli polski chleb zrobiony z polskiego zboża i polskiej mąki. Aby na półkach naszych sklepów zawsze gościła polska, zdrowa, tradycyjna, piękna i smaczna żywność.

Włodarz przyjął chleb, zapewniając jednocześnie o jego sprawiedliwym dzieleniu, z rąk starostów dożynkowych, w których rolę w tym roku wcielili się:
– 23-letnia Katarzyna Domańska prowadząca wraz z rodzicami gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w Ortelu Książęcym, specjalizujące się w produkcji zbóż i żywca wołowego oraz uprawach ekologicznych,
– 29-letni Piotr Domański prowadzący rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha w Dokudowie, zajmujący się produkcją żywca wołowego.

Uroczysty ceremoniał dożynkowy uwieńczyły przemówienia zaproszonych gości oraz odczytanie listów nadesłanych przez włodarzy województwa lubelskiego, dyrektorów wojewódzkich jednostek kultury oraz parlamentarzystów. Jednym z punktów wydarzenia było wręczenie odznaczeń strażackich, które odebrali strażacy z OSP w Ortelu Książęcym:

– dh Mieczysław Weremko – odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP
– dh Marek Paszkiewicz – odznaczony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza

Każdego roku podczas gminnych dożynek wybierany jest najpiękniejszy wieniec, stoisko, chleb, potrawa i ciasto, tak też było i tego dnia, przy czym komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, ponieważ mieszkańcy poszczególnych sołectw zaprezentowali się najwspanialej, jak potrafili oferując bogactwo splotów wieńcowych, uginające się od potraw atrakcyjnie dekorowane stoiska oraz kulinarne przysmaki pieszczące podniebienia. Decyzją komisji, których składy tworzyły: Teresa Więckowska, Wiesława Kalicka i Jolanta Zając oraz Ewa Nowosielska, Agnieszka Demidowicz i Urszula Nowicka,  wyłoniono zwycięzców i przyznano wyróżnienia.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy – zgłoszono 17 wieńców:

I miejsce KGW ,,Niezłe ziółka z Młyńca”
II miejsce Sławacinek Stary oraz Dokudów
III miejsce Jaźwiny
wyróżnienie: Cełujki

Najładniejsze stoisko – 15 stoisk:

I miejsce KGW ,,Maki” z Wólki Plebańskiej
II miejsce KGW Cicibór Duży
III miejsce KGW w Dokudowie Pierwszym
wyróżnienia: KGW ,,Jutrzenka” ze Sławacinka Starego oraz KGW Styrzyniec i Stowarzyszenie Przyjaciół Styrzyńca

Najsmaczniejszy chleb dożynkowy – 11 chlebów:

I miejsce Sylwia Czemierowska z Czosnówki
II miejsce Dorota Gregor z Wólki Plebańskiej
III miejsce Anna Mielnicka z Cicibora Dużego
wyróżnienia: Monika Platewicz z Porosiuk i Marta Bołtowicz z Jaźwin

Najsmaczniejsza potrawa dożynkowa – 11 potraw:

I miejsce Zdzisłąwa Klepacka z Dokudowa za ,,Baraninę pieczoną”
II miejsce Zofia Kozłowska z Sitnika za ,,Pasztet z gęsiny z żurawiną”
III miejsce Łukasz Ciokalski ze Styrzyńca za ,,Pasztet z królika”
wyróżnienia: Danuta Kredens z Grabanowa za ,,Dziką pyzę w parze z surówką” oraz Anna Baczkura ze Swór za ,,Deskę serów”

Najsmaczniejsze ciasto dożynkowe – 19 ciast:

I miejsce Liliana Bujnik z Grabanowa za ,,Sernik pistacjowy”
II miejsce Dorota Chudzik z Sycyny za ,,Anielską babkę”
II miejsce Elżbieta Bandzerewicz z Dokudowa Drugiego za ,,Strucel”
wyróżnienia: Małgorzata Gadomska z Dokudowa Pierwszego za ,,Sękacz” i Gabriela Krasucka za ,,Sękacz”

Ponadto podczas dożynek został rozegrany Turniej Sołectw, do którego przystąpiło 11 drużyn zdobywając odpowiednio miejsca:

I miejsce Styrzyniec
II miejsce Cicibór Duży
III miejsce Sławacinek Stary

Pod podium w tym roku kolejno: IV Swory, V Dokudów, VI Porosiuki, VII Pojelce, VIII Jaźwiny, IX Cełujki, X Janówka i XI Perkowice. Drużyny rywalizując ze sobą musiały wykazać się odpowiednią dawką zręczności i dobrej kondycji, a także współpracy, nie brakowało oczywiście salw śmiechu i akrobatycznych wywrotek, a przede wszystkim wręcz dziecięcego entuzjazmu!

Tradycyjnie już własny konkurs dotyczący bezpieczeństwa w gospodarstwie przeprowadzili przedstawiciele KRUS, a samorząd gminny nagrodził rowerzystów, którzy przez cały czerwiec kręcili kilometry przyczyniając się do zdobycia przez Gminę Biała Podlaska siódmego miejsca w ogólnopolskiej rywalizacji gmin Rowerowej Stolicy Polski. Gmina po raz pierwszy wzięła udział w samodzielnej rywalizacji pośród 96 gmin z terenu Polski. Wspólnie przejechano 251.653 km, co dało łącznie 16.402 punkty. 24 grupy zgromadziły łącznie 1.170 rowerzystów.

Wyniki gminnej rywalizacji:

I miejsce grupa Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej –  37.991 km
II miejsce Szkoła Podstawowa w Styrzyńcu – 26.106 km
III miejsce Szkoła Podstawowa w Ciciborze Dużym – 24.738 km

Najwięcej kilometrów, bo aż 3.618, wykręcił dla gminnej grupy Grzegorz Klimiuk, drugie miejsce z wynikiem 3.287 km zajął Sławomir Adach, a trzecie i 3.026 km zajęła Sylwia Czemierowska.

Kategoria szkoły – dzieci do lat 15

I miejsce Szkoła Podstawowa w Sworach – 10.888 km
II miejsce Szkoła Podstawowa w Woskrzenicach Dużych – 8.562 km
III miejsce Szkoła Podstawowa w Sitniku – 5.000 km

Kategoria wiekowa 7-9 lat (dziewczęta)

I miejsce Maja Mroziuk, 8 lat, Styrzyniec – 992 km
II miejsce Klara Głowacka, 8 lat, Styrzyniec – 507 km
III miejsce Amelia Krzempek, 8 lat, Styrzyniec – 428 km

Kategoria wiekowa 7- 9 lat (chłopcy)

I miejsce Maciej Siwiec, 9 lat, Cicibór Duży – 564 km
II miejsce Jakub Pykacz, 9 lat, Terebela – 467 km
III miejsce Michał Mikołajczuk, 7 lat, Woskrzenice Małe – 429 km

Kategoria wiekowa 10-12 lat (dziewczęta)

I miejsce Katarzyna Liniewicz, 10 lat, Sitnik – 1.006 km
II miejsce Magdalena Trzmiel, 11 lat, Kijowiec – 700 km
III miejsce Natalia Kozik, 12 lat, Woskrzenice Duże – 692 km

Kategoria wiekowa 10-12 lat (chłopcy)

I miejsce Adam Sawczuk, 11 lat, Cełujki – 1.213 km
II miejsce Filip Gromysz, 11 lat, Cicibór Duży- 785 km
III miejsce Krystian Głowacki, 10 lat, Styrzyniec – 758 km

Kategoria wiekowa 13-15 lat (dziewczęta)

I miejsce Julia Ciokalska, 13 lat, Styrzyniec – 879 km
II miejsce Natalia Kamont, 13 lat, Styrzyniec – 725 km
III miejsce Paulina Trzmiel, 13 lat, Kijowiec – 667 km

Kategoria wiekowa 13-15 lat (chłopcy)

I miejsce Marcin Olesiejuk, 13 lat, Sycyna – 1.639 km
II miejsce Szymon Tarasiuk, 14 lat, Dokudów – 1.398 km
III miejsce Jakub Orłowiec, 15 lat, Dokudów – 1.073 km

Kategoria dorośli – kobiety

I miejsce Sylwia Czemierowska, Czosnówka – 3.026 km
II miejsce Natalia Klimiuk, Biała Podlaska – 1.832 km
III miejsce Agnieszka Borodijuk, Sławacinek Stary – 1.585 km

Kategoria dorośli – mężczyźni

I miejsce Grzegorz Klimiuk, Biała Podlaska – 3.618 km
II miejsce Sławomir Adach, Biała Podlaska – 3.287 km
III miejsce Jakub Rola, Biała Podlaska – 2.664 km

Ponadto najmłodszymi uczestnikami gminnej rywalizacji byli: Łucja Liniewicz, 5 lat – 244 km, Tobiasz Mroziuk, 5 lat – 104 km, Eliza Matejek, 5 lat – 71 km i Milan Bandzerewicz, 5 lat, natomiast najstarszymi: Marianna Gurynowicz, 76 lat – 318 km, Halina Nitek, 70 lat – 809 k i Mirosław Nitek, 70 lat.

W trakcie uroczystości dożynkowych ze sceny popłynęły najpiękniejsze piosenki dożynkowe i biesiadne w wykonaniu zespołów ludowych działających pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Tego dnia wystąpiły przed publicznością: Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Lewkowianie” z Klubu Kultury w Dokudowie, Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, Kapela „Caravana” z Czosnówki, Zespół Śpiewaczy „Margerytki” z Rakowisk, Zespół Śpiewaczy „Sitniczanie” z Klubu Kultury w Sitniku, Zespół Śpiewaczy ,,Kaczeńce” z Czosnówki, Zespół Śpiewaczy „Barwinek” z Klubu Kultury w Styrzyńcu, Zespół Śpiewaczy „Zorza” z Cicibora Dużego oraz Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Kalina” z Klubu Kultury w Perkowicach.

Wieczorne godziny wypełniły koncerty zaproszonych gwiazd: Wojtka Szumańskiego i Dariusza Szlagora znanego jako Vix.N. Na zakończenie odbyła się nocna dyskoteka pod gwiazdami.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama