Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Semafor w Małaszewiczach Dużych. Niby nic nowego w centrum kolejowym regionu…. ale ten jest wyjątkowy! (aktualizacja)

Podróżując trasą krajową do i z Terespola, w Małaszewiczach Dużych, szczególnie wieczorem i w godzinach nocnych, uwagę podróżnych przykuwa nowy element w lokalnym pejzażu. Kolejowy Serwis Mobilny sp. z o.o. dopiął swego i wzbogacił a jednocześnie wyróżnił centralę firmy w kolejny z - jak sama nazwa firmy wskazuje - element kolejowy. To zabytkowy semafor z przesłaniem.

Na tablicy umieszczonej na semaforze, szef firmy Sławomir Denicki wraz ze współpracownikami postanowili upamiętnić wszystkich tych, „… którzy kolejowe życie zawodowe, swoje pasje i zamiłowania poświęcili dla rozwoju Rejonu Małaszewicze ten semafor postawiliśmy. A wszystkim młodym, którzy zechcą dalej kontynuować piękną i zaszczytną tradycję Kolejowych Małaszewicz niech zawsze wskazuje sygnał „Wolna Droga””.
Zarząd KSM sp. z o.o.

www.kolejowyserwismobilny.pl

Kolejowy Serwis Mobilny Sp. z o.o. ocalił przed złomowaniem i przywrócił świetność i powrót do „służby” historyczny semafor kształtowy dwuramienny oraz semafor świetlny.

Określenie „pamiątkowy lub eksponat” ma swoje uzasadnienie, gdyż te semafory wycofane zostały już z użytkowania. Kolejowy Serwis Mobilny sp. z o.o. odnowił je i wystawił na widok publiczny. Są to obiekty pamiątkowe odwołujące się do określonej historii kolei i własnej.

Semafor wynaleziony we Francji w roku 1857 przez polskiego inż. Jana Józefa Baranowskiego i został wyprodukowany w Polsce w latach 50 XX wieku. Swoją „służbę” pełnił w stacji granicznej Terespol do roku 2010. Po raz pierwszy ocalił go przed złomowaniem kolejarz z Małaszewicz. Swoją służbę w jednej z posesji godnie pełnił przez 12 lat. Po raz drugi ocalony przed złomowaniem w roku 2024.

Semafor kształtowy to starszy typ semaforów. Zaopatrzony w jedno lub więcej ramion umieszczonych na wysokim słupie metalowym, których wychylenie wskazuje dozwoloną prędkość. W Polsce semafory kształtowe mają jedno lub dwa ramiona malowane na biało z czerwoną obwódką.

Nasi pracownicy naprawili i odrestaurowali semafory i tknęli w nie nowe życie. Nowe życie w jedną z największych legend branży kolejowej. – mówi inż. Sławomir Denicki, prezes KSM.

Semafory usytuowane są na terenie siedziby i bazy Kolejowego Serwisu Mobilnego Spółka z o.o. przy drodze Krajowej E30 i czynnym torze kolejowym 1520 mm. Przytaczając słowa przedstawicieli Spółki „na części podstaw betonowych stanowiących podstawę, fundamenty i pełnią funkcję: dekoracyjną, informacyjną, reklamową” oraz są charakterystycznym kierunkiem dla osób przejeżdżających do Firmy.

Dla upamiętnienia wszystkich, którzy kolejowe życie zawodowe, pasje i zamiłowania poświęcili dla rozwoju Suchego Portu Przeładunkowego w Małaszewiczach. A wszystkim młodym, którzy zechcą dalej kontynuować piękną i zaszczytną tradycję Kolejowych Małaszewicz ten semafor ustawiliśmy. – podkreśla Denicki.

Semafor kształtowy ma przypominać również czasy świetności Suchego Portu Przeładunkowego, kiedy był nr 1 w Polsce na ścianie wschodniej. Tu życie ludzi było i jest związane z przeładunkiem towarów wagonami, parowozami, lokomotywami i koleją.

Bycie kolejarzem było zawsze dla mnie zaszczytem, a mundur kolejarski wzbudzał szacunek i powagę. – podsumowuje prezes Zarządu KSM, inż. Sławomir Denicki.

 

 

materiał: Kolejowy Serwis Mobilny sp. z o.o. Małaszewicze Duże
foto: Sławomir Denicki KSM
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama