Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Umowy na miejsca w żłobkach i dziecięcych klubach już podpisane

Gminy Międzyrzec Podlaski i Terespol oraz miasto Terespol podpisały umowy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach programu "Aktywny Maluch".

Umowy z gminami Międzyrzec Podlaski, Terespol, Izbica i Kock oraz miastem Terespol podpisał w dniu 2 sierpnia wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. 

W ramach programu „Aktywny Maluch”, który ma na celu wspieranie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3 w gminach:

Gmina Międzyrzec Podlaski – 40 miejsc w Gminnym Żłobku w Jelnicy od 1 września 2025 r., umowa na kwotę 1.628.020,04 zł
Gmina Terespol – 24 miejsca w Klubie dziecięcym w Kobylanach od 1 września 2025 r., umowa na kwotę 976.812,02 zł
Miasto Terespol – 32 miejsca w Żłobku Miejskim w Terespolu od 1 września 2025 r., umowa na kwotę 1.302.416,03 zł
Gmina Izbica –  25 miejsc w Gminnym Żłobku w Tarnogórze od 1 lutego 2026 r., umowa na kwotę 1.017.512,53 zł
Gmina Kock – 27 miejsc w Żłobku w Kocku od 1 stycznia 2025 r., umowa na kwotę 1.098.913,53 zł

Jako województwo lubelskie mamy spory problem z dostępnością do opieki nad dziećmi do lat 3, tych „białych plam” jest bardzo dużo. Podjęliśmy jednak kroki mające na celu rozwój programu Aktywny Maluch. Liczba „białych plam” już teraz spadła o blisko 45 procent, ze 149 do 82 gmin. Nie spoczywamy na laurach, nie zatrzymujemy się, wręcz przyspieszamy. Dziś podpisujemy umowy z pięcioma gminami, a w poprzednim tygodniu ministerstwo poinformowało o zakwalifikowaniu wniosków na podpisanie kolejnych. Idziemy w dobrym kierunku zaznaczył wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

To, że wzrastają środki na ten cel, wynika także z tego, iż rewizja, jakiej dokonaliśmy w ramach KPO, przyczynia się do znacznego wzrostu finansowania tego obszaru. To niezwykle ważne, bo dzięki temu możemy podnieść wydajność i dostęp do wszelkiego rodzaju usług, które ułatwiają mieszkańcom województwa lubelskiego funkcjonowanie – dodał wicewojewoda Wojciech Wołoch.

Cieszymy się, że ministerstwo za naszym pośrednictwem wsłuchuje się w głos samorządowców. Mam nadzieję, że wyeliminujemy wszystkie „białe plamy”, bo kolejne programy powodują, że gminy, w których dzietność jest bardzo mała, a które nie potrzebują pomocy instytucjonalnej, będą korzystały z programów, które są skierowane stricte do nich. Poprawa dzietności i wzrost demografii są naszym priorytetem – podkreślił wicewojewoda Andrzej Maj.

materiał, zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama