Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Nieukryte/Unhidden”. Małgorzata Kaczmarska prezentuje swoje prace w Galerii Podlaskiej (galeria)

2 sierpnia w Galerii Podlaskiej Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy prac Magorzaty Kaczmarskiej "Nieukryte / Unhidden".

Małgorzata Kaczmarska jest artystką wizualną zajmującą się malarstwem oraz eksperymentującą z mediami typu wideo i instalacja, realizuje także projekty intermedialne. Jej zainteresowania artystyczne i naukowo – badawcze obejmują problematykę ekspresji w malarstwie oraz relacji pomiędzy dziełem sztuki a przestrzenią zurbanizowaną i otwartą. Kluczowym motywem jej twórczości jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. Prezentowała swoją twórczość na 14 wystawach indywidualnych (wystawa z 2018 r. ,,Dziś nikt już tak nie maluje” była nominowana do nagrody im. Witolda Wojtkiewicza) oraz na licznych wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Architektury (Wrocław), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Geumgang Nature Art Center (Korea Południowa), Domu Norymberskim (Kraków), CICA Museum (Seul, Korea Południowa), Yayasan Bali Purnati Center for The Arts (Indonezja), Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków) MOCAK (Kraków), The Bloxham Galleries (Londyn), Chocolate Factory (Londyn), Galeria Centro Hispalense de Artes Plásticas (Sewilla). W 2023 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowo – badawcze w dziedzinie sztuki.

Wystawa „Nieukryte” odnosi się do sposobu kształtowania kompozycji malarskiej wobec realistycznego i konkretnego motywu. Prezentowane są obrazy olejne na płótnie, które można traktować jako osobne dzieła malarskie lub też – odpowiednio je zestawiając – jako fragmenty większej całości. Wiele z tych prac dopiero w zestawie nabiera narracyjnego sensu. Intencją autorki i koncepcją wystawy jest próba zwrócenia uwagi widza na środki formalne – determinują one artystyczny charakter dzieła zdecydowanie plastyczne, bardziej niż założona tematyka, choć mogą być z nią w ścisłej relacji.

Ujmując rzecz z innej strony: wyraźnie wskazany i odczytywalny temat dzieła nie jest niezbędny, aby odbierać ekspresję wizualną dzieła. W przypadku prac figuratywnych, realistycznych, przypadkowy widz może poprzestać na odczytaniu treści narracyjnej, a analiza formalna (np. podziały płaszczyzny, gesty i pociągnięcia pędzla, sposób tworzenia plamy barwnej, zestawienia kolorystyczne, itd.), czyli esencja plastycznego wyrazu, mogą mu umknąć – po zaspokojeniu typowej i pierwszej potrzeby jaką jest rozpoznanie tematu. Na wystawie prezentowane są prace inspirowane wakacyjnymi, plażowymi aktywnościami. Są one dla autorki punktem wyjścia do nieskończenie złożonej pracy nad ekspresją malarską. (tekst Galeria Podlaska – lipiec, Małgorzata Kaczmarska)

Wystawę można oglądać do 4 września 2024 r.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama