42. sesja Rady Powiatu Bialskiego

rada powiat bialskiInformujemy i zapraszamy na XLII sesję Rady Powiatu w Białej Podlaskiej. Odbędzie się ona w dniu 29 sierpnia 2014 r. w sali konferencyjnej siedziby Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, przy ul. Brzeskiej 41. Obrady rozpoczną się o godz. 13.. Z ciekawszych zaplanowanych tematów będzie wpisanie apteki z Janowa Podlaskiego na listę powiatową aptek i wyrażenie zgodny na użycie herbu powiatu.

O co pytają radni? Szkolne wyprawki. Drogo. Ale są pewne rozwiązania

small1Czuć powiew września i początku nowego roku szkolnego. Radni miasta dopytywali się o podręczniki a to świadczy o tym, że dzwonek szkolny już nie długo. Szał zakupów trwa. Ale aby kupować trzeba mieć porządnie wypchany portfel. Zestawy książek kosztują od 200 do 500 zł. Do tego przybory, plecak, obuwie, strój…. Radny Litwiniuk pytał jak Miasto i szkoły pomagają w tej sprawie rodzicom. Radna Łagowska dopytywała się natomiast jak wygląda sprawa z darmowym podręcznikiem do klas I szkół podstawowych.

Chodnik przy Leszczynowej

smallUlica Leszczynowa na Osiedlu Młodych doczeka się brakującego fragmentu chodnika. Urząd Miasta Biała Podlaska nawiązał współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową Zgoda, aby na niebezpiecznym odcinku pieszo jezdnym ulicy Leszczynowej, tuż obok Klubu Kultury Eureka i Filii Biblioteki nr 6 zbudować wspólnymi siłami deptak.

„Porządek Rzeczy” – grafika Anny Światłowskiej w Galerii Podlaskiej

smoll„Porządek rzeczy” to seria 13 grafik wykonanych ręcznie techniką sitodruku. Osiem prac powstałych w 2013 r. zostało pokazanych po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku w warszawskiej galerii MiTo, w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Sitodruku SITOFEST. W Galerii Podlaskiej będzie można po raz pierwszy zobaczyć serie rozszerzoną o pięć: nowych grafik z 2014 r.

Kryminałki: Zniszczenie przystanków komunikacji miejskiej przy Akademickiej i Kościuszki

kmpJelnica: Włamanie do automatu ze słodyczami. // Biała Podlaska: Włamanie do mieszkania przy Księcia Witolda. Kradzież kolekcji zegarków. // Międzyrzec Podlaski: Kradzież roweru przy ul. Nassuta. // Biała Podlaska: Kradzież z niezamkniętego samochodu przy Narutowicza. // Biała Podlaska: Uszkodzenie przystanków komunikacji miejskiej przy Akademickiej i Kościuszki. // Międzyrzec Podlaski: Mieszkaniec miasta oszukany na zakupach w Internecie. // Biała Podlaska: 35 latek z Białej Podlaskiej włamał się do automatu do gier w klubie Fregata przy ul. Sidorskiej.

Działalność ekologiczna organizacji pozarządowych na przykładzie Fundacji Kreacji Magia Rąk

smollWyrażenie ekologia, stało się w ostatnich latach nadzwyczaj modne. W systemie medialnym, użycie określeń: ekologiczny, ekologicznie ma podkreślać dbałość o stan natury. Pozarządowe organizacje ekologiczne, są tymi które współpracują ze sobą, co pozwala na wymianę szeroko pojętych doświadczeń, dotyczących problemów ochrony środowiska i natury współczesnego świata. Przedstawiamy działania jednej z nich, funkcjonującej w mieście Biała Podlaska i Powiecie Bialskim: Fundacji Kreacji Magia Rąk.

Jeszcze nie zdecydowałeś się na liceum? Wybierz ALO

smollllJest jeszcze kilka wolnych miejsc w Akademickim Liceum Ogólnokształcącego PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Chętni mają do wyboru klasę mundurową oraz stylizacji i wizażu. W pierwszej będzie okazja do nauki musztry, strzelania i samoobrony. W ofercie są także lekcje na basenie, wyjazdy survivalowe i obozy szkoleniowe, a także wycieczki do miejsc pracy służb mundurowych.

Porady Radio Biper: Koniec handlu punktami!!

_images_small12Zjawisko handlu punktami karnymi to poważne przestępstwo. Niestety niektórym kierowcom groźba do pięciu lat pozbawienia wolności nie wydaje się być straszna. W internecie nie trudno znaleźć ogłoszenia osób informujących o chęci przyjęcia punktów karnych na siebie za odpowiednią opłatą. Niedługo, ta nielegalna praktyka ma zostać ukrócona poprzez zmiany w obowiązującym prawie.- W naszej jednostce nie prowadziliśmy postępowań związanych z „handlem” punktami karnymi – mówi nam Jarosław Janicki, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Wieści z Unii: Którą uczelnię wybrać?

small2Działa już nowy rejestr europejskiego szkolnictwa wyższego (ETER). Zapewnia on łatwy dostęp do informacji na temat uniwersytetów w 36 państwach, w tym we wszystkich państwach członkowskich UE. W jednym miejscu udostępnione są informacje o ponad dwóch tysiącach instytucji, w których uczy się ponad 16 mln studentów. Sprawdzić można wielkość uczelni, liczbę studentów i wykładowców, wybór przedmiotów czy informacje o działalności badawczej oraz międzynarodowej.

Porady Radio Biper: Wypłata zawieszonych emerytur jest już możliwa

smallZ dniem 19 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 169). W materiale wyjaśniamy komu przysługują zawieszone emerytury, jak ubiegać się o ustawowe odsetki, jaki wskaźnik zarobków do świadczenia emerytalnego obowiązuje. Wypłata zawieszonych emerytur nastąpi tylko na wiosek samego zainteresowanego. Podpowiadamy jak taki wniosek wypełnić.

Brak ciepłej wody w kranach. PEC konserwuje ciepłownie

smallPodobnie było wiosną, przed sezonem zimowym potrzebny jest ponownie przestój technologiczny. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej informuje o przestoju ciepłowni K-1 przy ul. Orzechowej. Wiąże się to niestety z brakiem w całym mieście ciepłej wody dostarczanej przez PEC. Ciepła woda nie będzie dostarczana od dziś 20 sierpnia od godz. 20.00 do godziny 22 w dniu 21 sierpnia. W tym czasie w ciepłowni trwać będą prace konserwacyjne.

Życie Bialskie: Nasze drogie konie

smallTygodnik bezpłatny Życie Bialskie. O „Naszych drogich koniach” – reportaż z Janowa Podlaskiego gdzie odbyła się 45 Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi „Pride of Poland”. W numerze również informacja o pozyskanych przez Białą Podlaską pieniądzach z funduszy unijnych. Wyliczono że jest tego już ponad 5,5 tys zł na jednego mieszkańca. Jest też tekst ze Święta Wojska Polskiego i wręczeniu sztandaru bialskim wojskowym. Życie Bialskie – polecamy!

Akcja „Wielokulturowość – jestem na tak!” w Barwnej

smollBarwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży jako jedna z 100 bibliotek w Polsce bierze udział w akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!”, która została zainicjowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Widnokrąg. W ramach wakacyjnych spotkań Biblioteka organizuje zajęcia z jedną z książek o tematyce wielokulturowej.

Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim poszukuje właściciela roweru górskiego

policja kmpKomisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim poszukuje właściciela roweru typu górskiego, koloru fioletowego, marki Adwentur FDX 100, znalezionego 24 lipca 2014 r., w rejonie Stanicy Żeglarskiej w Międzyrzecu Podlaskim. W sprawie odbioru roweru należy kontaktować się z dzielnicowym rejonu sierż. szt. Iwoną Matysiak, tel. 083 371 82 27.

Kryminałki: Kradną na żywca. 52 latkowi zerwano złoty łańcuszek z szyi

kmpBiała Podlaska: Włamanie do zbiornika na olej napędowy przy ul. Północnej. // Biała Podlaska: Kradną na żywca. 52 latkowi na Placu Wolności z szyi zerwano złoty łańcuszek. // Biała Podlaska: Uszkodzenie BMW na Terebelskiej. // Biała Podlaska i Janów Podlaski: Dwa oszustwa internetowe. // Międzyrzec Podlaski: 17 latek wpadł na kradzionym motorowerze. Na jego koncie znajdują się kradzieże jeszcze dwóch jednośladów.

O co pytają radni: Ryszard Dębski reaguje na artykuł prasowy

smallRadny Ryszard Dębski podczas ostatniej sesji Rady Miasta a w dniu 11 sierpnia, suchej nitki nie zostawił na redaktorce jednego z tygodników lokalnych. Poszło o Turniej Scrabble jaki przeprowadzony został w Białej Podlaskiej pod patronatem Prezydenta Andrzeja Czapskiego. Autorka feralnego tekstu połączyła przychylną wypowiedź radnego z dyskutowanym też wtedy absolutorium budżetowym dla Czapskiego. Dębskiemu nie spodobało się to połączenie a jednocześnie lekceważenie ważnego wydarzenia sportowego jakim był turniej. Autorka tekstu zrezygnowała z możliwości skomentowania tego materiału, przedstawiamy więc stanowisko radnego.