Jacek Dehnel w Białej Podlaskiej

a1Jacek Dehnel, przedstawiciel młodego pokolenia polskich pisarzy (i poetów!) to postać nietuzinkowa, z którą nieczęsto można się spotkać. Bywa, że kreuje się na dandysa, może zaskakiwać pewnymi poglądami, jednak najważniejsze chyba, że jego książki są na naprawdę wysokim poziomie literackim. Warto przyjść do Barwnej 3 września, na godzinę 18 i przekonać się, czy warto wczytać się w jego twórczość. Zapraszamy, razem z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki „Księgołap” i Instytutem Książki, który finansuje spotkanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Oferta PSW na rok akademicki 2015/2016

pswZapraszamy do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych na rok akademicki 2015/2016 w Państwowej Szkole Wyższej. Oferowane kierunki studiów to m.in. dydaktyka szkolna z elementami neurodydaktyki, technologia informacyjna i informatyka w szkole, zarządzanie zasobami ludzkimi, agent celny oraz terapia pedagogiczna z podstawami metod integracji sensorycznej. Pełna oferta na stronie: www.pswbp.pl/index.php/pl/studia-podyplomowe-aceu/kierunki-studiow.

KRUS na dożynkach w Janowie Podlaskim, Sosnówce i Tucznej

123 sierpnia 2015 roku wzorem lat ubiegłych Placówka Terenowa KRUS w Białej Podlaskiej organizowała w trakcie dożynek gminnych stoiska informacyjne oraz konkursy BHP dla rolników. Celem konkursu jest działanie edukacyjne i pogłębianie wiedzy na temat zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie oraz wdrażanie tych zasad we własnym gospodarstwie rolnym. Tym razem KRUS odwiedził Janów Podlaski, Sosnówkę oraz Tuczną.

Wieści z Unii: Zostań tłumaczem pisemnym

smallJeszcze tylko przez kilka dni można zgłosić się do udziału w konkursie na tłumacza pisemnego w instytucjach unijnych. Jeśli biegle posługujesz się językami obcymi, w tym językiem angielskim lub francuskim lub niemieckim oraz dodatkowo jednym z pozostałych języków urzędowych UE, a przy tym nie są Ci obce zawiłości poprawnej polszczyzny, spróbuj swoich sił w organizowanym przez Europejskie Biuro Doboru Kadr konkursie, a być może znajdziesz stałe zatrudnienie w Brukseli lub Luksemburgu. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Zapisy trwają do 1 września 2015 r., do godz. 12.00.

Sosnówka: MuzeumKraszewskiego w Romanowie dofinansowane ze środków Narodowym Centrum Kultury

smollDo końca czerwca 2015 r. instytucja kultury, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogły ubiegać się w Narodowym Centrum Kultury o wsparcie finansowe na realizację zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej w ramach programu Kultura Dostępna.

Nieodpowiedzialna matka

logo smollKilka dni temu policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli motorowerzystę, który przewoził pasażerkę bez kasku. Okazało się, że 14-letni syn, nie mając odpowiednich uprawnień, wiózł w ten sposób swoją matkę, która na dodatek była nietrzeźwa. Motorower, którym poruszali się mieszkańcy gminy Biała Podlaska był niezarejestrowany i nie dopuszczony do ruchu.

Program Caritasu „Skrzydła” pomaga dzięki Tobie!

szkola1Skrzydła” i „Skarbonka skrzydeł” – to formy pomocy potrzebującym dzieciom, które realizuje Caritas Diecezji Siedleckiej poprzez środki finansowe otrzymywane od dobroczyńców. Jak wesprzeć program i w jaki sposób uzyskać pomoc – przeczytaj i przyłącz się do tego dzieła! „Skrzydła” to ogólnopolski program wspierający dzieci i młodzież – od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej. Jest skierowany do rodzin, które potrzebują wsparcia, by wyrównać szanse edukacyjne ich dzieci z rówieśnikami i zwiększyć szanse na dobry start w dorosłym życiu.

„Wspólny Świat” szkoli się przed rokiem szkolnym

smollW ośrodku Wspólny Świat nauczyciele i terapeuci w ostatnim tygodniu zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz stosowania najnowszego na polskim rynku narzędzia do diagnozy funkcjonalnej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. – Z myślą o naszych podopiecznych dbamy o rozwój naszej kadry i stale podnosimy standardy – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes bialskiego Stowarzyszenia Wspólny Świat.

Poseł Żmijan przywiózł nowe drogi w regionie

smallDroga szybkiego ruchu S2 na odcinku Terespol/Kukuryki – Biała Podlaska – Międzyrzec Podlaski – Siedlce z możliwym nowym przebiegiem po południowej stronie miasta Biała Podlaska tak aby skomunikować tutejsze lotnisko. Autostrada A2 od Siedlec do Warszawy. Obwodnice Kąkolewnicy, Łosic i Sarnak oraz nowa nawierzchnia na odcinku Kock – Firlej na 19-nastce. Wymiana nawierzchni na DK63 na odcinku Łuków – Siedlce. Poprawa bezpieczeństwa na odcinku trasy od Radzynia Podlaskiego przez Wisznice do Sławatycz. Tyle ważnych informacji miał do przekazania poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Żmijan.

Kryminałki: Cztery osoby sprawcami kradzieży w Hołodnicy – w tym dwie nastolatki

policyjny kogut kmpKlonownica Duża: Kradzież pozostawionej na stole w niezamkniętym mieszkaniu damskiej torebki z pieniędzmi w środku. // Biała Podlaska: 112 zł straty mieszkanki ul. Ceglanej na nieuczciwej wymianie rzeczy z innym internautą poprzez szafa.pl. // Hołodnica: Policjanci ustalili sprawców kradzieży pieniędzy w kwocie 3.700 zł oraz piły spalinowej i paliwa. Jak się okazało sprawcami przestępstwa były 4 osoby: 26-letni mieszkaniec gm. Rokitno, 25-latek z gminy Biała Podlaska, oraz dwie nieletnie w wieku 15 i 16 lat.

Misie – Opiekunowie dla dzieci w bialskim szpitalu (galeria)

smoll„Zło dobrem zwyciężaj” to projekt warsztatów rękodzieła jakie przeprowadzono w bialskim Zakładzie Karnym. Pieniądze na zającia z instruktorami pochodziły z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich a pozyskała je Grupa Nieformalna „Niewyjściowi” Jakuba Jańczuka, wychowawcy i psychologa w bialskim więzieniu. W przedsięwzięciu pomogła Bialska Spółdzielnia Socjalna „Progres – Bialskie Cuda” z jej prezes Joanną Olęcką. Wynik akcji – misie przekazane przez więźniów dzieciom przebywającym obecnie w szpitalu.

Koncert australijskiego gitarzysty i wokalisty Roba Tognoni

smollBialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz restauracja Verona-cafe zapraszają na koncert australijskiego gitarzysty i wokalisty blues-rockowego Roba Tognoni wraz z zespołem. 8 września 2015 godz. 20.30. restauracja Verona-cafe Biała Podlaska ul. Janowska 4/8. Bilety w cenie 40 zł już są dostępne w przedsprzedaży w klubie. Rezerwacja miejsc tylko po wcześniejszym zakupie biletu.

Wieści z Unii: Dzieci cierpią głód

smallNiedożywienie – to jeden z największych dramatów powodowanych konfliktem w Sudanie Południowym. Dotyczy ono zwłaszcza dzieci. Ludzie żyjący w obozach dla uchodźców, pozbawieni własnych domów, własnej pracy i własnego życia są bezradni. Unia Europejska wspomaga organizację Save the Children, która w pięciu punktach dożywiania oferuje profesjonalną pomoc medyczną, leki i żywność, które ratują życie setkom dzieci. Prezentujemy kolejną historię tygodnia, w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju.

Sztuka Kochania w Białej Podlaskiej. Ty też możesz spróbować!!!

smollSpektakl jest przezabawną komedią na czterech aktorów (Katarzyna Skrzynecka, Piotr Gąsowski, Anna Oberc oraz Jakub Przebindowski), w której sceny przeplatane są piosenkami i żywą interakcją z widzami. Spektakl opowiada o „kochaniu” w sposób niezwykle dowcipny i pikantny z lekkim przymrużeniem oka, a jednocześnie świadomością jak wielką wagę przywiązuje się do tej sfery życia. Na spektakl zapraszamy w dniu 26 września. Szczegóły i możliwość zakupu biletów na plakacie w materiale.

Bieg po zdrowie w Piszczacu. Zaproszenie!!

smallW związku z realizacją projektu Powiatowy program profilaktyki i promocji zdrowia w celu zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia wśród mieszkańców powiatu bialskiego „Razem dla serca” Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Wójt Gminy Piszczac zapraszają mieszkańców regionu na piknik zdrowotny. W szczególności mile widziani będą miłośnicy biegania oraz Nordic Walking, dla których przygotowano „Bieg po zdrowie” na dystansie 5 km. Zawody odbędą się 6 września 2015 r. w Piszczacu.

Bialska Kontra na Międzynarodowym Festiwalu (galeria)

smallMiędzynarodowy Festiwal „Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów: Polaków, Litwinów i Białorusinów” to impreza o charakterze pokazowym, szerząca dobytek kulturowy trzech narodów sąsiadujących ze sobą. Pierwsza część Festiwalu miała miejsce w Grodnie (Białoruś), drugi dzień imprezy odbywał się w Augustowie. Szkoła Tańca KONTRA miała zaszczyt uczestniczyć w tym multikulturowym przedsięwzięciu jako reprezentacja południowego Podlasia i Białej Podlaskiej. Dziewczęta przedstawiły trzy choreografie, zamykając cały Festiwal.

Kryminałki: Janów Podlaski: Pobicie na dożynkach 17 latka z sąsiedniej gminy

kmp Biała Podlaska: Kradzież teczki z auta przy Leszczynowej. // Biała Podlaska: Przez pozostawione otwarte okno na parterze mieszkania przy Kościuszki skradziono sprzęt elektroniczny. // Biała Podlaska: Uszkodzone drzwi w restauracji przy ul. Łomaskiej. // Terespol: Na 27 tysięcy zł oszukał terespolską spółkę przedstawiciel bialskiej firmy transportowej. // Janów Podlaski: 17 latek z Konstantynowa pobity podczas dożynek gminy Janów Podlaski.