Wieści z Unii: Erasmus daje przewagę

smallMłodzi ludzie, którzy studiują lub odbywają staże za granicą, nie tylko zdobywają wiedzę w konkretnych dziedzinach, ale także doskonalą umiejętności przekrojowe, tak cenione przez pracodawców. Nowe badanie na temat efektów unijnego programu wymiany studentów Erasmus pokazuje, że absolwenci z doświadczeniem międzynarodowym znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. W ich przypadku ryzyko długotrwałego bezrobocia jest o połowę mniejsze. Co więcej, pięć lat po ukończeniu studiów stopa bezrobocia jest w tej grupie niższa o 23 proc.

Wieści z Unii: UE otwarta na Ukrainę

smallDo końca 2015 roku unijny rynek pozostanie otwarty dla ukraińskich towarów, co stawia Ukrainę w bardzo korzystnej sytuacji – tak unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht komentuje ratyfikowaną 16 września umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Dzięki odłożeniu w czasie realizacji części handlowej porozumienia także Rosja zgodziła się utrzymać do tego czasu swoje preferencyjne zasady handlowe wobec Ukrainy.

Delegacja z Francji w Wisznicach

smollW dniach 17-20 października w Gminie Wisznice gościła 10-osobowa delegacja przedstawicieli francuskiej Gminy Airvault – miasta partnerskiego Wisznic. Wizyta miała na celu lepsze poznanie kultury i tradycji gmin partnerskich. W skład francuskiej delegacji weszli przedstawiciele Komitetu współpracy Wisznice – Airvault, nauczyciele, pracownicy instytucji kulturalnych i turystycznych.

Oświadczenie Czapskiego: Tak ma wyglądać czysta kampania wyborcza?

_images_small12Nerwy puściły. To, że bezpłatny tygodnik partyjny wydawany w Białej Podlaskiej, nie raz już szokował „lejącą się z artykułów” nienawiścią i „sensacyjkami” zdążyliśmy się przyzwyczaić – ot, lokalny koloryt prasy „wybiórczej” finansowanej z kieszeni potentata bankowego. Tym razem jednak, w momencie zbliżania się wyborów samorządowych, smaczki jakie produkuje redakcja przy ul. Francuskiej powodują reakcje. „Dziennikarze” pojechali tym razem za daleko. Najnowszy numer uprzejmie donosi o kolejnej sprawie dotyczącej prezydenta Andrzeja Czapskiego. Ten w końcu nie wytrzymał. W trybie natychmiastowym kieruje sprawę do sądu. W materiale oświadczenie Andrzeja Czapskiego.

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej w Konstantynowie

smollDnia 17 października br. w Gospodarstwie Agroturystycznym „Zameczek” w Konstantynowie odbył się Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Powiatu w Białej Podlaskiej na czele z przewodniczącym Przemysławem Litwiniukiem, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, dyrektorzy szkół i poradni psychologiczno – pedagogicznej prowadzonych przez powiat bialski,

Sławatycze: Wyróżnienie na Lubelskiej Gali Kultury

_images_small9W dniu 21 października 2014 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbyła się Gala Kultury Województwa Lubelskiego 2014, podczas której przyznano nagrody Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie w kategoriach: Animator, Instytucja, Mecenas, Organizacja pozarządowa i Wydarzenie kulturalnie roku 2014. Nagrodę Główną w kategorii Animator Kultury Województwa Lubelskiego 2014 uznaniu osiągnięć i zasług związanych z działalnością kulturalną otrzymał Bolesław Szulej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.

Wieści z Unii: Bezpieczniej wokół wulkanów

smallUnia Europejska inwestuje w nowoczesną prognostykę erupcji wulkanów. W ostatnich latach zainwestowała kilka milionów euro w projekty, które pozwolą odpowiednio wcześnie przewidzieć niebezpieczne zjawiska. Chodzi m.in. o uniknięcie sytuacji podobnej do tej z 2010 roku, kiedy wybuch wulkanu Eyjafjallajökull doprowadził do paraliżu linii lotniczych z całego świata.

„EuroSymbol 2014″ dla Powiatu Bialskiego

smollPowiat bialski został uhonorowany tytułem „EuroSymbol 2014″ w kategorii Polska Samorządność, w plebiscycie organizowanym przez „Monitor Rynkowy” i „Monitor Biznesu”. Nagrodę dla naszego powiatu na gali w dniu 6 października odebrał starosta bialski Tadeusz Łazowski. Kapituła Programu doceniła wykorzystanie środków zewnętrznych przez samorząd powiatowy, a przede wszystkim realizację inwestycji z udziałem środków UE

IV Popołudnie Seniora w Studziance (galeria)

smollW sobotę 18.10.2014roku w świetlicy w Studziance odbyło się IV Popołudnie Seniora. Przedsięwzięcie organizowane przez Radę Sołecką miejscowości Studzianka, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka przy wsparciu Urzędu Gminy w Łomazach w ramach realizacji zadania „Aktywnie w Studziance. W spotkaniu wzięło udział ponad 70 seniorów i emerytów ze Studzianki oraz zaproszeni goście.

Wieści z Unii: TTIP i średni biznes

smallJakie korzyści mogą odnieść europejskie firmy i konsumenci z liberalizacji usług w TTIP i TiSA? Jakie są szanse na osiągnięcie celów negocjacyjnych? Jakie wyzwania pojawiają się w negocjacjach? Jaki będzie zakres negocjowanych umów? Właśnie o tym była mowa 19 września, podczas spotkania z sektorem MŚP poświęconego usługowym aspektom Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji oraz Porozumienia w sprawie handlu usługami. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, związków pracodawców i naukowcy.

Biegi Upamiętniające Radziwiłłów z Udziałem Sportowców z Białorusi (galeria)

smoll17 października 2014 r. na stadionie gminnym odbyły się VII Biegi Radziwiłłowskie. Uroczystego otwarcia dokonali Wójt Gminy Dariusz Trybuchowicz, Władimir Chwatik Wójt Gminy Domaczewo z Białorusi i Bolesław Szulej – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach. W swoim wystąpieniu do młodych sportowców nawiązali do historii rodu Radziwiłłów właścicieli Państwa Sławatyckiego klucza dóbr bialskich.

Kryminałki: 89 letnia mieszkanka Łukowa zginęła w wypadku drogowym w Worońcu

smallDębów: Włamanie do domu i budynku gospodarczego. Straty na prawie 12.000 zł. // Cicibór Duży: Włamanie do Alfa Romeo. Skradziono radio samochodowe i antenę CB. Straty 1.700 zł. // Terespol: Mieszkanka miasta oszukana na portalu OLX.pl. // Woroniec: 61 letni mieszkaniec Łukowa stracił panowanie nad autem. Zjechał do rowu, dachował. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 89 letnia mieszkanka Łukowa.

Wieści z Unii: Praca, mobilność, migracja

smallAby zaradzić skutkom starzenia się społeczeństwa, UE będzie musiała zlikwidować różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn oraz zwiększyć aktywność zawodową młodych i starszych osób. Kluczową rolę do odegrania mają także mobilność i migracja – to główne ustalenia wspólnego sprawozdania Komisji i OECD na temat dopasowania migracji ekonomicznej do potrzeb rynku pracy (Matching Economic Migration with Labour Market Needs).

Wilbik na poważnie??? A jednak (galeria)

smollKolejny news z XXX Podlaskich Spotkań Literackich. Dziś, 22 października w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej przy ul. Kolejowej miał swoje spotkanie autorskie Andrzej Wilbik. Swoje spotkanie z czytelnikami zatytułował: „A. Wilbik – na poważnie”.  Sam tytuł spowodował, że miłośnicy twórczości Wilbika poczuli swoiste wyzwanie. Czy to możliwe? Wilbik na poważnie? Trzeba było być – aby to sprawdzić.

Spotkało się Koło Bialczan. Mówiono o Krznie i kweście na rzecz renowacji nagrobków

_images_small3Stowarzyszenie Koło Bialczan spotkało się dziś w gronie Zarządu i członków w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biała Podlaska. Na zaproszenie Marka Światłowskiego – prezesa KB – prezydent miasta Andrzej Czapski omówił koncepcję kompleksowej rewitalizacji doliny Krzny – „Program przywracania rzeki miastu”. Sam Światłowski natomiast poinformował o ostatnich przygotowaniach do IX kwesty na renowację zabytkowych grobów na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Janowskiej.

Kryminałki: Białorusin połakomił się na kradzione koła i felgi. Dalego na nich nie odjechał

policyjny kogut kmpBiała Podlaska: Włamanie do altanki przy ogródkach działkowych przy Al. Tysiącleci. Nic nie zginęło. Złodzieja nic nie zainteresowało. // Biała Podlaska: Włamanie do kontenera z automatami do gier przy Al. Jana Pawła II. Straty na ponad 2000 zł. // Biała Podlaska: Białorusin ukradł koła zapasowe i felgi z jednego z zakładów mechaniki pojazdowej przy ul. Brzeskiej. // Rogoźniczka: Mieszkaniec gm. Międzyrzec Podlaski oszukany na zakupach na Allegro.

Rokitno: Pożar na stacji paliw. Gminna OSP rzuca wrzystkie swoje siły (galeria)

_images_small1Dziś, 22 października w Rokitnie odbyły się ćwiczenia manewrowe gminnych sił Ochotniczych Straży Pożarnych. Obiektem zagrożenia był pożar na stacji paliw w Rokitnie. Sytuacja stała się na tyle groźna, że konieczna była ewakuacja prawie 100 osób z obiektów Urzędu Gminy i Pensjonatu „Dolina Bugu”. - To tylko ćwiczenia, ale bardzo potrzebne dla poczucia lokalnego bezpieczeństwa. Koordynujemy wspólne działanie naszych jednostek OSP z Państwową Strażą Pożarną. – mówi wójt Rokitna Jacek Szewczuk.