Tradycja i Współczesność” i Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej (galeria)

smoll,,Miej odwagę – żyj uważnie i z pasją” – to dwutygodniowy projekt finansowany ze środków Gminy Biała Podlaska, realizowany przez Stowarzyszenie ,,Tradycja i Współczesność” i Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, w którym wzięły udział dzieci z miejscowości: Styrzyniec, Porosiuki, Sławacinek Nowy, Sitnik, Łukowce. Zajęcia odbywały się jednocześnie w Klubach Kultury w Sitniku i Styrzyńcu.

EkoPaka, czyli radosna i nowoczesna edukacja ekologiczna

smoll5 sierpnia o godz. 11.00 Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na pierwsze zajęcia w ramach programu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”. Podczas warsztatów pokażemy zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.

Problemy rolników powiatu bialskiego (film) (galeria)

smallNa X Sesji Rady Powiatu Bialskiego poruszano istotne problemy dotyczące rolników z naszego regionu. Problem ten dotyczy głównie nadmiernej populacji dzików. – Już 21 lipca 2014 roku był sygnał od samych rolników, że nie jest dobrze a wręcz coraz gorzej. – mówi Adam Olszewski przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych w Powiecie Bialskim.

Wieści z Unii: Wybierz staż w KE!

smallMyślisz o karierze w instytucjach Unii Europejskiej, ale nie jesteś pewien czy to praca odpowiednia dla Ciebie? Teraz masz okazję, żeby to sprawdzić. Właśnie trwają zapisy na staże w Komisji Europejskiej. Na przesłanie zgłoszenia masz czas do 31 sierpnia br., do godz. 12.00. Staż to doskonała okazja do poznania „od podszewki” zasad działania UE. Zapraszamy!

Oferta Żaka w Białej Podlaskiej

smallSzkoły policealne i liceum ogólnokształcące dla Dorosłych (3 lata). System nauczania: zaoczny. NAUKA ZA DARMO!!! Skompletuj swój własny pakiet kierunków z 30% zniżką !! Wystarczy, że wybierzesz jeden kierunek Szkoły Policealnej DARMOWEJ 2-letniej, a kierunek jednoroczny uzupełniający otrzymasz z 30% zniżką!! Śpiesz się, gdyż niebawem nastąpi ograniczenie oferty!

Wieści z Unii: Kary za kolejowy kartel

smallNieuprawnione dzielenie się klientami, wymiana poufnych informacji, ustalanie cen poza grą rynkową – to główne zarzuty, jakie spowodowały nałożenie przez Komisję Europejską prawie 50 mln euro grzywy na trzy firmy kolejowe. Zmowa, którą KE nazwała kartelem, funkcjonowała od 2004 do 2012 r. Komisja wszczęła postępowanie m.in. na podstawie niezapowiedzianych kontroli przeprowadzonych w czerwcu 2013 r.

Czy Biała Podlaska jest o 5 lat starsza jako miasto?? A może więcej? Czy 490 urodziny to fałszowanie historii czy uroczystość z braku lepszych powodów?

smollW 2015 r. w naszym mieście obchodzona jest uroczyście 490 rocznica nadania praw miejskich. Warto jednak zastanowić się, czy Biała na pewno w 1525 r. otrzymała prawa magdeburskie? Pytanie to nasuwa się szczególnie widocznie po lekturze umieszczonego na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Biała Podlaska – bialapodlaska.pl tekstu wyjaśniającego, jak została ustalona data wspomnianej rocznicy .

Kryminałki: Włamanie do auta przy Orzechowej. Z samochodu skradziono 3.200 zł

kmp Biała Podlaska: Włamanie do Citroena przy Orzechowej i kradzież z tego samochodu 3200 zł. // Biała Podlaska: Włamanie do domku ogródkowego przy Akademickiej. Kradzież 2 butelek nalewki. // Biała Podlaska: Kradzież telefonu klienta restauracji Verona przy ul Janowskiej. // Biała Podlaska: Firma z Warszawy oszukana przez internautę z Białej Podlaskiej. // Międzyrzec Podlaski: Zgłoszono przestępstwo internetowe. Zapłacono za buty NIKE które do tej pory do kupującego nie dotarły.

Targowiska: notowania z 20 – 23 lipca

notowania targ cennikOśrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Radzyń Podlaski, Wisznice, Piszczac, Łuków i Biała Podlaska. Przykładowe notowania: pszenica 65 do 70 zł za tonę, jaja kurze od 30 do 80 groszy za sztukę, jabłka od 1 do 3,5 zł za kilogram, ziemniaki młode od 0,5 do 2 zł za kg, pieczarki od 3 do 5 zł za kilogram, miód od 25 do 35 zł za kilogram.

ŻAK informuje: Florystyka za darmo w 1 rok!

smallCentrum Nauki i Biznesu „Żak” Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej przy ul. Brzeskiej 19 więcej informacji o Florystyce. Na pewno Nauka za darmo! Na pewno Nauka w trybie zaocznym (co drugi weekend). Do tego Legitymacja uprawniająca do zniżek w PKS, PKP i u Partnerów ŻAKa w całej Polsce. W ŻAKu znajdziesz Życzliwą obsługę i nauczycieli. Bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS, UP, MOPS, GOPS. Nie wymagana jest matura – wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Rekrutacja trwa!

Wieści z Unii: Konsultacje: kapitał i banki

smallW wyniku kryzysu finansowego w UE wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wymogów kapitałowych wobec banków. Teraz KE chce dowiedzieć się jak niektóre z tych zasad działają w praktyce np. jaki mają wpływ na udzielanie kredytów MŚP czy na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Dlatego ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają do 7 października.

„Rodzice polecają, dzieci korzystają” czyli konkurs w Barwnej

SMOLLBarwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie plastyczno – literackim skierowanym do rodziców i dzieci. Konkurs trwa od 24 lipca do 10 sierpnia 2015. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne na stronie www.barwna.mbp.org.pl . Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie – na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Terespol: ,,Niedziela w Terespolu” już tradycyjnie w 3 niedzielę lipca (galeria)

smollTerespolski festyn ,,Niedziela w Terespolu” odbył się tradycyjnie w 3 niedzielę lipca (19.07) i po raz kolejny przyciągnął kilkutysięczną publiczność zarówno z samego miasta, okolic i całego powiatu. Organizatorzy po raz kolejny zadbali o zróżnicowany program, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie wystąpiły takie gwiazdy jak: ENEJ, AKCENT, Wojciech Gąssowski czy Daj Darogu z Brześcia na Białorusi. Można powiedzieć, że tak wielu ludzi jeszcze na stadionie nie było.

Lato. A artyści i twórcy z Białej i regionu wcale nie zwalniają

smallRedakcja Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego nadesłała nam informację o letnich reminiscencjach literacko-artystycznych które to co jakiś czas, nawet w „sezonie ogórkowym” pojawiają się w lokalnej społeczności i przypominają o tym, że dusza artysty a już na pewno to co stworzył w przeszłości – żyje i obecne jest w naszej codzienności. W Siedlcach otwarto wystawę twórczości Sylwii Kalinowskiej a opowiadanie Katarzyny Smyk – laureatki konkursu literackiego im. J.I. Kraszewskiego – opublikowane zostało w „Akancie” (Bydgoszcz). Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!!

Joanny Sawickiej wiersze w Gościńcu Bialskim

smallPrzyjaciele i Współpracownicy „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” – z kraju i zagranicy! W Gościńcu Bialskim ukazał się kolejny zestaw wierszy Joanny Sawickiej z Zahajek (gm. Drelów), laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im J.I. Kraszewskiego (Biała Podlaska – Romanów) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży (Międzyrzec Podlaski). Także wielu innych konkursów!

Wieści z Unii: Eurojust: coraz więcej spraw karnych

smallOszustwa, korupcja, przestępstwa wpływające na interesy finansowe UE, ale również handel narkotykami, cyberprzestępczość, nielegalna imigracja i terroryzmem – tego dotyczyła ponad połowa spraw, jakimi w ubiegłym roku zajmował się Eurojust. Unijna agenda koordynująca współpracę organów wymiaru sprawiedliwości właśnie przestawiła europosłom swoje sprawozdanie.

Noc 4×4 Cegielnia Wierzchowina i sukcesy rajdowców Automobilklubu Bialskopodlaskiego

smollDo udanych można zaliczyć weekendową imprezę Noc 4×4 Cegielnia Wierzchowina, w której startowali członkowie Automobilklubu Bialskopodlaskiego oraz team’u Dzida 4×4. Impreza odbyła się 18-19 lipcja 2015 i jak sami uczestnicy przyznają była bardzo dobrze zorganizowana, z panującą fajną atmosferą. W całej imprezie wzięło udział ok 50 załóg.

Wieści z Unii: Letni pakiet energetyczny

smallReforma systemu handlu emisjami, nowe oznaczenia efektywności energetycznej dla urządzeń AGD, elastyczny rynek energii otwarty na potrzeby konsumentów – to nowe propozycje Komisji Europejskiej w ramach projektu unii energetycznej. – Pakiet nie tylko daje nowe korzyści konsumentom, ale jest również nową ofertą dla całego systemu energetycznego w Europie – podkreśla wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič.

Łomazy: Spływ kajakowy rzeką Zielawa (galeria)

smollWakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale i aktywności fizycznej. 19 lipca 2015 roku odbył się spływ kajakowy Wisznice – Studzianka po rzece Zielawa. Był to pierwszy tego typu spływ gromadzący blisko 50 uczestników. Rzeka Zielawa posiada duży potencjał do wykorzystania. To prawy dopływ Krzny o długości 68 km i powierzchni dorzecza 1226 km². Wypływa ze sztucznego jeziora Mosty pod wsią Mosty.

Biała Podlaska: Popówka – teren rekreacyjny w Kaliłowie (film) (galeria)

small„Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco, a tam gdzie to kretowisko będziemy w piłkę grać” taką piosenką najlepiej opisano wydarzenie powstałego obiektu rekreacyjno – sportowego w Kaliłowie. Z inicjatywy sołtysa Kaliłowa i jednocześnie Radnego Gminy Biała Podlaska Marka Sawczuka powstał wspaniały obiekt do dyspozycji zarówno mieszkańców miejscowości, jak i przyjezdnych gości.

Wieści z Unii: „EuroLato 2015″ i współpraca rozwojowa

smallZapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji letniej EuroLato – cyklu imprez informacyjno-edukacyjnych, na które zaprasza Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wakacyjna akcja już po raz drugi towarzyszy trasie koncertowej Polskiego Radia „Lato z Radiem”, a dla wszystkich odwiedzających europejskie namioty ponownie przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw z nagrodami. Pierwsze imprezy za nami, na kolejne zapraszamy aż do końca sierpnia. Sprawdź, kiedy będziemy w Twojej okolicy.