Zbliża się kolejna edycja Podlasie Jazz Festiwal!!

smallKolejnej edycja Podlasie Jazz Festiwal w dniach 18-19 października 2014. W tym roku na bialskiej scenie festiwalowej pojawią się m.in. światowej sławy wokalistka – Urszula Dudziak z zespołem Walk Away, a także: legendarny zespół Osjan, wokalistka Maria Sadowska promująca swą płytę – „Jazz na ulicach” oraz światowej klasy kontrabasista prof. Jacek Niedziela – Meira ze swoim Trio. Więcej informacji o festiwalu już wkrótce.

Narodowe czytanie Henryka Sienkiewicza

small1Zapraszamy na Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie ogólnopolskie organizowane jest z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W Białej Podlaskiej na Narodowe Czytanie zaprasza Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski. W przedsięwzięciu wziąć może udział każdy. Zapraszamy mieszkańców miasta. Czytanie fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza odbędzie się 6 września o godz. 16 w Parku Radziwiłłowskim. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!!!

Z Markiem Pomietło absolwentem bialskiego AWFu rozmawiamy o turystyce i rekreacji na Ziemi Bialskiej

smollO turystyce wodnej na Południowym Podlasiu. O spaniu pod namiotami i kajakach. W sumie można na wodzie spędzić i całe wakacje. Ale są też i wypady kajakiem po Bugu trwające jeden dzień. Ten najpopularniejszy szlak to trasa ze Sławatycz do Kodnia z przystankiem w Sugrach gdzie mamy widok na spory kawałek rzeki. Z Markiem Pomietło rozmawia Monika Aftaruk. Zapraszamy!!

Życie Bialskie: Zapraszają lotnicy

small2Tygodnik bezpłatny Życie Bialskie. W najbliższy piątek, 5 września, w Białej Podlaskiej rozpocznie się zlot byłych lotników wojskowych. Będzie to spotkanie absolwentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczek w Dęblinie z roku 1974. Przyjadą piloci z całej Polski. Świętować będzie całe miasto. „Życie” przypomina też, że od 31 sierpnia, każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenie zabudowany powinien posiadać kamizelkę odblaskową. W „Życiu” także przestroga dla komitetów wyborczych – gdzie agitować nie wolno!!. W rozmowie „Życia” Jan Guz, przewodniczący OPZZ – mieszkaniec Białej Podlaskiej. Życie Bialskie – polecamy!

Wieści z Unii: Rekordowy Erasmus!

small1Erasmus pobił kolejny rekord – w zeszłym roku z możliwości wyjazdu na naukę w innym kraju skorzystało prawie 270 tys. studentów, w tym 16,2 tys. z Polski. Polscy studenci najczęściej wyjeżdżali do Hiszpanii i Niemiec, a do Polski najwięcej studentów przyjechało z Turcji i Hiszpanii. Średnio każdy z nich dostawał stypendium w wysokości 272 euro miesięcznie. W styczniu br. uruchomiono Erasmus+, nowy program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu.

Archiwum nagrań Radio Biper

smallNadszedł czas aby rozpocząć katalogowanie rozmów i programów jakie powstają w Internetowym Radio Biper. Co pewien czas zdejmować będziemy z kanału online Radio Biper starsze nagrania i wrzucać je będziemy właśnie tutaj. Rozpoczynamy w wrześniu 2014 roku. Na dziś – 1 września 2014r. znalazły się tu dwie rozmowy.

Summer Off w Parku Radziwiłłowskim (galeria)

smollTo był niezwykły koncert. Swoiste pożegnanie lata, pożegnanie wakacji. Summer Off!! zagrał 31 sierpnia w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej. Na scenie pojawili się: Kamp! – Ras Luta – Rasmentalism i Tubas Składowski. Tego dnia nie można było przegapić. To był ostatnidzień wakacji 2014!! Jednak jeśli komuś to się udało i przespał imprezkę mamy fotorelację. Zapraszamy na Summer Off!! na zdjęciach!!

Kryminałki: Werchliś: 36 letni martwy mężczyzna znaleziony w stodole

kmp policja logoZalesie: Na gorącym uczynku włamania do automatu do gier zatrzymano 41 i 44 latka. // Konstantynów: Włamanie do budynku mieszkalnego. Skradziono 500 zł. // Żerocin: Z niezamkniętego auta znika radio samochodowe i kurtki. // Biała Podlaska: Kierowca zatrudniony w jednej z firm przywłaszczył prawie 13 tys zł. // Biała Podlaska: Kradzież roweru z ul. Piłsudskiego. // Biała Podlaska: Wyżyli się na „maluchu”.

O co pytają radni? Konarski: Siwe ścieżki rowerowe i numeracja domów na lewą stronę

Stefan KonarskiRadny Stefan Konarski zwrócił uwagę na ciekawą rzecz w mieście Biała Podlaska. Miasto to jako jedyne na świecie ma pewne rzeczy na „lewą stronę”. Ścieżki rowerowe wszędzie są czerwone – w Białej Podlaskiej – siwe. Numeracja domów wszędzie jest po prawej stronie parzysta po lewej nieparzysta a tylko w Białej Podlaskiej spotkamy – po prawej nieparzyste a po lewej parzyste numery domów. Czy turyści i przyjezdni czują się w Białej Podlaskiej trochę jak „Alicja w Krainie Czarów” – jak po drugiej stronie lustra.

Wieści z Unii: Wspólne niebo Europy

small2Polska znalazła się wśród osiemnastu państw, które Komisja Europejska wezwała do usprawnienia swoich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB). Takie bloki odgrywają główną rolę w tworzeniu efektywniejszego, mniej kosztownego i mniej zanieczyszczającego systemu lotnictwa w Europie. – W europejskiej przestrzeni powietrznej musimy wreszcie usunąć granice państwowe – powiedział wiceprzewodniczący KE Siim Kallas.

Wieści z Unii: Partnerstwo dla innowacji

small1Nowe metody leczenia cukrzycy i chorób oczu, uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych wodorem – to tylko niektóre projekty, które powstaną dzięki partnerstwu badań naukowych między UE, sektorem prywatnym i państwami członkowskimi w ramach programu „Horyzont 2020”. Pierwsza runda finansowania zostanie przeznaczona na projekty, które podniosą poziom życia ludzi i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.

Flott Cascaders Team kaskaderskie show w Białej Podlaskiej (galeria)

smollJeden z najlepszych obecnie europejskich teamów kaskaderskich parających się profesjonalnym dublowaniem aktorów w wielu uznanych produkcjach kinowych, telewizyjnych i reklamowych przyjechał do Białej Podlaskiej. Założycielem i twórcą grupy jest Alfred Śmid, obecnie najbardziej uznany ekspert w dziedzinie europejskiego kina akcji oraz filmowych efektów specjalnych.

Wieści z Unii: Zwrot funduszy na WPR

small2Polska musi zwrócić do unijnej kasy 5,84 mln euro, które otrzymała na Wspólną Politykę Rolną. Rząd w Warszawie nie przestrzegał procedur związanych z oceną projektów w sektorze rozwoju obszarów wiejskich. W ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków KE wystąpiła do państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot. Piętnaście krajów będzie musiało zwrócić w sumie 57 mln euro.