Biała Podlaska miastem bez elektrośmieci. Oddaj lodówkę – szkoła dostanie krzesełka (film)

smallStaruje program „Moje miasto bez elektrośmieci”. 14 czerwca miała miejsce konferencja prasowa poświęcona jego wdrożeniu na terenie miasta Biała Podlaska. Wdrożenie programu na terenie miasta to ważny krok do wdrożenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminie, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Ale dodatkowo pozwoli nam pozbyć się zużytego sprzętu a szkołom miejskim doposażyć placówki. Program bowiem wiąże się z uruchomieniem Funduszu Oświatowego.

—————————–
Lato 2013 ma smak Lodów Firmy Niewiadomski <<==>> KONKURS
—————————–

FILM Biała Podlaska TV – Czyste Miasto

O programie informował zgromadzonych dziennikarzy Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, Marcin Walczuk z Komunalnika w Białej Podlaskiej i Roman Siekerka naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Uruchomienie programu w Białej Podlaskiej wiąże się z uruchomieniem punktów zbierania elektrośmieci a także umożliwieniem dostępu bialskich szkół do Funduszu Oświatowego, dzięki któremu placówki oświatowe w zamian za aktywny udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” mają szansę otrzymać atrakcyjne pomoce dydaktyczne (np. tablice interaktywne) oraz elementy wyposażenia sal lekcyjnych. Pojawi się także możliwość wdrożenia programu bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domów.

ElektroEko zebrała od 2006 roku 300 tysięcy ton zużytego elektrozłomu.

Szacuje się, że w każdym Polskim domu znajduje się obecnie ok. 30 do 40 sztuk różnego rodzaju zużytego, niepotrzebnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Począwszy od lodówek, pralek i telewizorów kończąc na myszkach komputerowych i żarówkach. Uruchomienie programu ma znacznie ułatwić mieszkańcom miasta pozbycie się tego sprzętu. Unia Europejska narzuciła Polsce limit zbiórki wynoszący 4 kg takiego sprzętu zebranymi rocznie na każdego mieszkańca Polski. W Białej Podlaskiej powinno się więc zbierać ok. 240 ton rocznie takiego typu odpadów, tymczasem Komunalnik zebrał w 2012 roku ok. 12 ton, w tym roku po pierwszym kwartale zebrano 2 i pół tony elektrośmieci.

Elektrośmieci to zużyte, przestarzałe lub zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie, np: pralki, lodówki, sprzęt AGD, telewizory, komputery, sprzęt audio, telefony, świetlówki i inne.

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika! Grozi za to kara grzywny do 5000 zł.

Zużyte urządzenia to odpady niebezpieczne, zawierają szkodliwe substancje, tj. rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Elektrośmieci należy oddawać do punktów zbierania, skąd trafią do zakładów przetwarzania, gdzie są bezpiecznie demontowane.

Oddając elektrośmieci do punktów ElektroEko, można będzie pomóc szkole do której chodzą nasze dzieci. Szkoła będzie mogła otrzymać bezpłatnie pomoce dydaktyczne, tj. tablice multimedialne, rzutniki sprzęt sportowy czy kolorowe wyposażenie sal lekcyjnych – ławki, krzesła, szafy.

Jak możesz pomóc szkole?
- oddaj elektrośmieci do punktu ElektroEko
– odbierz w punkcie kupony Funduszu Oświatowego
– kupon przekaż wybranej szkole podstawowej biorącej udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”
– szkoła – w projekcie biorą udział wszystkie szkoły podstawowe z miasta Biała Podlaska – wymienia kupony na bezpłatne pomoce dydaktyczne.

Gdzie można oddać elektorśmieci w Białej Podlaskiej i uzyskać za nie kupony?
W każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca od godz. 9 do 13 w dwóch ruchomych punktach:
- targowisko miejskie przy Al. Tysiąclecia
targowisko miejskie przy ul. Przechodniej
Stały Punkt Zbierania znajduje się w Komunalniku sp. z o.o.. przy Al. Jana Pawła II 33. Czynny jest od poniedziałku do piątku od 7 do 15.

Możesz także zadzwonić pod numer 2222 333 00 i umówić się na odbiór zużytego sprzętu bezpośrednio z domu. Odbiór jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie  www.elektrosmieci.pl oraz www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl

a1 a2

materiał: ElektroEko / Miasto Biała Podlaska
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

 

Wierzymy? Praktykujemy? Co z tą wiarą bialczan? Nie chcesz nie głosuj. Chcesz, sprawdźmy jak to wygląda. Na co dzień i tak pozostaniesz sobą. Uwaga! Możesz zaznaczyć dwie odpowiedzi.

View Results

Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>